رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل عمده کالاهای صادراتی این استان را شیشه، آئینه، مصنوعات پلاستیکی، آهن، فولاد و سیب زمینی دانست و گفت: در نقطه مقابل واردات استان اردبیل بیشتر مواد اولیه و ماشین‌آلات بوده است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

رامین صادقی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل از رشد ۱۵۳ درصدی میزان صادرات ثبت شده در استان اردبیل در یک سال گذشته خبر داد.

رامین صادقی در نشست بررسی مشکلات صادراتی در اردبیل که همزمان با روز ملی صادرات برگزار شد، اظهار کرد: از لحاظ درآمدهای صادراتی ما بیش از ۱۱۲ میلیارد دلار صادرات محصولات متنوع را به کشورهای مختلف به ویژه عراق، آذربایجان و … انجام دادیم که از لحاظ ارزش صادراتی جهش خوبی را تا ۱۵۳ درصد شاهد هستیم.

وی علت پائین بودن وزن محصولات صادراتی را تلاش صادرکنندگان برای صادرات محصولات صنعتی با ارزش افزوده بیشتر و جلوگیری از صادرات متفرقه اعلام و خاطرنشان کرد: هر چقدر ارزش صادرات بالا باشد به همان نسبت وزن صادرات نیز کاهش می‌یابد که این نقطه مثبت در برنامه‌ریزی‌ها و هدفگذاری‌های استان اردبیل است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل عمده کالاهای صادراتی این استان را شیشه، آئینه، مصنوعات پلاستیکی، آهن، فولاد و سیب زمینی دانست و گفت: در نقطه مقابل واردات استان اردبیل بیشتر مواد اولیه و ماشین‌آلات بوده است.

صادقی افزود: این شرایط حکایت از آن دارد که استان اردبیل در ردیف استان‌های صنعتی قرار دارد و با برنامه‌ریزی‌‌های انجام شده امیدواریم صادرات محصولات صنعتی بیش از گذشته افزایش یابد.

آمادگی برای راه‌اندازی شهرک مشترک صنعتی مرزی با جمهوری آذربایجان

وی ادامه داد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته و به دنبال تاکیدات استاندار اردبیل قرار است ۱۰۰ واحد تولیدی که نیمی از محصولات تولید شده آنها صادرات محور است در این استان راه‌اندازی شده و امکان بهره‌برداری از آنها در ماه‌های آینده فراهم آید.

 

کامیون صادرات

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل بیان کرد: سازمان صمت استان اردبیل با پرداخت تسهیلات کم بهره در خدمت تولیدکنندگان و صنعتگران با محوریت تولید صادرات محور است که بیشترین سودمندی این حرکت در تقویت اقتصاد استان نمود پیدا خواهد کرد.

صادقی از آمادگی استان برای ایجاد زیرساخت‌های لازم با هدف راه‌اندازی شهرک مشترک صنعتی مرزی با جمهوری آذربایجان خبر داد و اظهار کرد: اخیرا هیئتی از جمهوری آذربایجان با سفر به استان اردبیل زمینه‌های راه‌اندازی این شهرک را مورد بررسی قرار داده تا به سرعت شاهد استقرار واحد صنعتی با رویکرد صادرات محور باشیم تا محصولات تولید شده در این شهرک بین تجار دو کشور رد و بدل شود.

امین صادقی عنوان کرد: خوشبختانه با توجه جدی به راه اندازی صنایع تبدیلی در بخش معدن شاهد اشتغال بیش از گذشته در این بخش هستیم.

شهرک خصوصی معدن در اردبیل راه اندازی می شود

وی با استقبال از طرح‌های سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف، افزود: با فراهم شدن شرایط برای نخستین بار شهرک خصوصی معدنی در منطقه افتتاح خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل یادآور شد: فاز نخست این شهرک با سرمایه گذاری یکصد میلیارد تومانی همراه خواهد شد که اشتغال ۱۰۰ نفری را نیز در پی دارد.

 

معدن

 

وی تأکید کرد: ایجاد صنایع تبدیلی در بخش معدن می‌تواند نوید دهنده به نقطه عطف رسیدن ارزش افزوده اقتصادی باشد.

احداث کارخانه تولید کنسانتره مس در اردبیل

صادقی از برنامه ریزی برای احداث کارخانه تولید کنسانتره مس در استان خبر داد و یادآور شد: فرآوری عناصر معدن از جمله دیگر موارد حائز اهمیت در استان اردبیل است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل یادآور شد: از جمله ویژگی‌های بارزی که در استان اردبیل شاهد آن هستیم برخورداری از معادن غنی و خدادادی بوده و باید از چنین بستری به بهترین شکل ممکن برای رونق اقتصادی و اشتغال زایی بهره گرفت.

صادقی تصریح کرد: مطالعات اساسی در زون‌های معدنی استان اردبیل نیازمند ارتقا بوده تا طرح‌های سرمایه گذاری و دارای توجیه بر اساس قوانین اجرایی شود.

انتهای پیام/ایسنا