پساب های صنعتی و میکروبی در رودخانه ارس

مردم آذربایجان به ابتنای گذشته تردید دارند که کشور ارمنستان با هدف صلح، رنگ رودخانه ارس را دستخوش تغییر داده و حامل پیامی صلح آمیز بوده باشد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

فاضلاب

این روزها اخبار نگران کننده از تغییر ناگهانی رنگ آب رودخانه ارس به «سبز» در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود و عمده کارشناسان، منشاء آن را تخلیه شبانه پساب های کارخانه تولید آلومینیوم در کشور ارمنستان می دانند.

وضعیت کنونی آب دریاچه سد خداآفرین، دلیل مستند و آشکاری بر این موضوع است به طوری که مردم منطقه از سبز شدن آب دریاچه شگفت زده هستند.

اما برای این که بدانیم عامل رنگ «سبز» رودخانه ناشی از چه چیزی می تواند باشد، نظر مخاطبان این گزارش را به اقدام جالب و هشدارآمیز کشور فرانسه در دو سال پیش در ۱۲ منطقه این کشور جلب می کنیم.

فعالان محیط زیست این کشور با افزودن مواد رنگی سبز به آب رودخانه ها تلاش کردند تا توجه مردم را به کمبود بودجه در این حوزه جلب و آنان را شگفت زده کنند؛ آنان گفتند که رنگ به کار رفته برای موجودات زنده مضر نیست و هدف این است تا بگوییم حفاظت از محیط زیست برای ما یک اولویت است.

فاجعه بزرگ زیست محیطی و انسانی برای مردم آذربایجان

اکنون این پرسش مطرح است که اگر تغییر رنگ آب رودخانه ارس برای انجام تحقیقات احتمالی و با توافق فی مابین کشور ایران و همسایگان شمالی بوده، چرا مردم را از این امر مطلع نکرده اند و اگر چنین نیست، باید پذیرفت که تغییر ناگهانی رنگ آب رودخانه ناشی از پساب شیمیایی است و می تواند فاجعه بزرگی را رقم بزند.

با وجود هشدارهای مکرر در سالهای اخیر در خصوص بحران زیست محیطی در رودخانه ارس، نه تنها هیچ گونه اقدام و تحرکی از سوی مسئولان ایران صورت نگرفته بلکه گمان می رود آنان ترجیح می دهند در این باره مصلحت اندیشی کرده و سکوت پیشه کنند!

ارمنستان سالهاست با رها کردن پساب های صنعتی و میکروبی در رودخانه ارس، عامل شیوع سونامی سرطان در منطقه مغان و به طریق اولی در ایران شده و سرطان را از طریق ماهیان و محصولات کشاورزی مهمان سفره های مردم کرده است؛ امری که از سوی کارشناسان ذیربط تائید و به کرات از سوی مقامات عالی کشورمان به مسئولان ارمنستان به طور مکتوب تذکر داده شده است اما با این وجود ارمنستان با بی اعتنایی و دهن کجی به ایران، جنایات خود علیه مردم ایران را ادامه می دهد.

 

در این باره بخوایند:

فاجعه زیست محیطی پساب کارخانه‌های مس ارمنستان در ارس

فاضلاب ارمنستان مردم مغان را بیمار کرده است

کار غیر کارشناسی به کررات مشاهده می‌شود

 

جبار وطن فدا مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو گفته که بر اساس مطالعات صورت گرفته وجود فلزات سنگین در رودخانه مرزی ارس محرز شده است.

شکور پورحسین نماینده مردم مغان در مجلس با اشاره به شیوع گسترده بیماری سرطان گوارش در این منطقه اظهار کرد: شیوع این بیماری در پارس‌آباد سونامی سرطان بوده و امنیت روانی و سلامت جسمی افراد را به مخاطره انداخته است.

به نظر می رسد تداوم اقدامات مخرب و مغایر با حسن روابط همسایگی و به نوعی گردن کلفتی ارمنستان به تذکرات مسئولان کشورمان! ناشی از سیاست های منفعلانه دولت ایران در دو دهه اخیر باشد و لذاست که در چارچوب دفاع از مصالح عمومی کشور و امنیت مردم باید در این سیاست تجدیدنظر اساسی صورت بگیرد و در غیر این صورت باید در انتظار عواقب وحشتناک و خانمان سوز این سونامی باشیم.

انتهای پیام/تابناک اردبیل