عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی:

علی شیخ الاسلامی گفت: جنس مذکر در تمام گروه‌های سنی از کودک و نوجوان گرفته تا میانسال و سالمند نسبت به زنان در معرض عوامل خطر بیشتر و در نتیجه مرگ و میر بالاتری قرار دارد، بطوری که امید به زندگی در مردان کمتر از زنان است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

درمانگاه سلامت

امید به زندگی در مردان کمتر از زنان است جنس مذکر در تمام گروه‌های سنی از کودک و نوجوان گرفته تا میانسال و سالمند نسبت به زنان در معرض عوامل خطر بیشتر و در نتیجه مرگ و میر بالاتری قرار دارد.

علی شیخ‌الاسلامی با اشاره به اهمیت سلامت مردان، گفت: جنس مذکر در تمام گروه‌های سنی از کودک و نوجوان گرفته تا میانسال و سالمند نسبت به زنان در معرض عوامل خطر بیشتر و در نتیجه مرگ و میر بالاتری قرار دارد، بطوری که امید به زندگی در مردان کمتر از زنان است.

وی افزود: علاوه بر بیماری‌های دوره نوزادی و کودکی در سایر دوره‌های زندگی نیز عوامل خطر محیطی، شغلی، عادات و رفتارهای نادرست مانند مصرف سیگار، الکل، مواد مخدر، فشارهای روانی مختلف و غیره سلامت مردان را تهدید می‌کند.

شیخ‌الاسلامی تصریح کرد: حفظ سلامتی در مردان علاوه بر آنکه سبب حفظ نیروی مهم مولد در جامعه می‌شود، بر کیفیت زندگی خانواده‌ها نیز تأثیرگذار است.

بیمار درمانگاه

چندشغله بودن مردان ایرانی باعث ایجاد مشکلات روحی و روانی می‌شود

عضو هیات علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: چندشغله بودن مردان ایرانی باعث ایجاد مشکلات روحی و روانی می‌شود.

دانشیار گروه راهنمایی و مشاوره دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه محقق اردبیلی خاطرنشان کرد: بنابه گفته پزشکان، افراد از ۵۰ سالگی در معرض خطر بیماری‌های قلبی قرار می‌گیرند، ولی مردان ۱۰ سال زودتر به بیماری‌های قلبی دچار می‌شوند و این به آن معنی است که باید از ۴۰ سالگی مراقب عوامل پرخطر باشند که خود همین موضوع نشانگر اهمیت سلامتی مردان است.

وی با اشاره به بیماری‌های جسمی و روحی که مردان را تهدید می‌کند، گفت: مردان ایرانی برخلاف مردان سایر جوامع که تفریحاتی نظیر ورزش، گردش با دوستان و مسافرت را جزو برنامه‌های ضروری خود می‌دانند، به صورت دو یا چند شغله از صبح تا شب کار می‌‎کنند، این شرایط موجب شده آنها از توجه به سلامت جسم و روح خود غافل شده و به مشکلات روحی و روانی از قبیل خشم، عصبانیت، پرخاشگری، ناامیدی، بی‌انگیزگی، افسردگی، اضطراب، اختلال‌های شخصیتی و بیماری‌های جسمی نظیر مشکلات قلبی، ناراحتی‌های گوارشی، سرطان و غیره بیشتری دچار شوند.

شیخ‌الاسلامی با اشاره به فشارهای جامعه، افسردگی و خشم در مردان و همین طور مقایسه زندگی مردان در جهان، تصریح کرد: در جامعه امروزی مشکلات اقتصادی، تجمل‌گرایی و غیره باعث شده تا مردان به شغل‌های دوم روی آورده و فشار کاری، استرس شغلی، اختلال خواب، اضطراب و غیره بیشتری تجربه کنند که در صورت نداشتن برنامه‌ریزی درست و عدم توجه به سلامت جسمی، روحی و روانی در بلندمدت سبب از بین رفتن سلامت جسم و روان آنها می‌شود.

وی ادامه داد: هر چند بطور کلی مردان بیشتر از زنان عصبانی می‌شوند، اما این عصبانیت در بین مردان ایرانی به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی، مشغله کاری و انواع فشارهای روزمره بیشتر است. مردان جامعه ما برخلاف مردان جوامع دیگر معمولاً فرصت کمی برای گذراندن اوقات فراغت، ورزش، گردش با همسالان، مسافرت و غیره دارند. بنابراین زندگی آنها کاملاً تکراری و خسته کننده بوده و از توانایی مدیریت خشم کمتری برخوردارند.

انتهای پیام/ایسنا