استاندار اردبیل:

اکبر بهنام جو گفت:ما با پرهیز از مطالعات کتابخانه‌ای سعی کردیم تا در عمل دو موضوع آموزش و مشاوره را در این زمینه مورد توجه قرار دهیم تا زندگی زوجین در هفت سال اول که ۷۰ درصد طلاق‌ها در این مقطع رخ می‌دهد، مورد صیانت قرار گیرد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

اکبر بهنام جو

 

استاندار اردبیل گفت: با یک کار مطالعاتی و تحقیقاتی در کنار برنامه‌های آموزشی و فرهنگسازی ضرورت دارد تا ریشه‌های خشونت و نزاع در استان اردبیل خشکانده شود.

اکبر بهنامجو در نشست تخصصی فرهنگی و اجتماعی با موضوع خشونت در دانشگاه محقق اردبیلی اظهار کرد: ما باید واقعیت‌های جامعه را به درستی قبول کنیم و عوامل موثر در زندگی اجتماعی به ویژه بسترهای تولید آسیب اجتماعی به درستی احصاء شده و هرکس با احساس مسئولیت درصدد کاهش این آسیب‌ها و دغدغه‌ها باشد.

وی خاطرنشان کرد: مسئولیت مدیران دستگاه‌های اجرایی در این زمینه سنگین و بسیار حساس است و ما به چنین گفتگوها که مفید و سازنده در ارائه نظرات و راهکارها برای مهار آسیب‌های اجتماعی است نیاز داریم تا به تدریج معضلاتی چون طلاق، خشونت و اعتیاد از بین برود.

رئیس شورای اداری استان اردبیل افزود: در چندین جلسه گذشته این کارگروه بحث طلاق و دلایل شیوع آن در جامعه به درستی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ما با پرهیز از مطالعات کتابخانه‌ای سعی کردیم تا در عمل دو موضوع آموزش و مشاوره را در این زمینه مورد توجه قرار دهیم تا زندگی زوجین در هفت سال اول که ۷۰ درصد طلاق‌ها در این مقطع رخ می‌دهد، مورد صیانت قرار گیرد.

ازدواج

بهنامجو گفت: برای کارکنان استانداری اردبیل به ویژه افراد در معرض ازدواج و زوجینی که تازه پا به زندگی جدید گذاشتند، کلاس‌های آموزشی و مهارت زندگی در حال برگزاری است.

وی بیان کرد: از همه ادارات، مراکز دانشگاهی، آموزش و پرورش و کارخانجات خواسته‌ایم تا برای جامعه هدف خود این کلاس‌ها را برگزار کنند تا زوجین بیشتر با مهارت زندگی و زناشوئی آشنا شوند.

استاندار اردبیل ادامه داد: در چند ماه اخیر بازخورد این اقدام مناسب و مطلوب بوده و در تلاش هستیم درصدی از اعتبارات استان را به فعالیت‌های فرهنگی و برگزاری دوره‌های آموزشی اختصاص دهیم که در این زمینه همه دستگاه‌های اجرایی موظف هستند این منابع را تامین کنند.

بهنامجو نقش بی‌بدیل هنر را در انتقال این مهارت‌ها و همچنین آموزش خانواده‌ها مهم ارزیابی و تصریح کرد: هم صداوسیما و هم سایر نهادها با بهره‌گیری از ابزار هنر باید به این حرکت زیربنایی کمک کنند و در کنار آن در قالب برنامه‌های مناسبتی و همایش‌هایی که برگزار می‌شود، ابعاد فرهنگی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به عنوان یک ضرورت مورد توجه قرار گرفته و از توان گروه‌های هنری در اجرای برنامه‌های مناسب با محوریت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی استفاده شود.

طلاق

کاهش مصادیق خشونت اجتماعی در اردبیل

وی به موضوع خشونت و ارائه راهکارهای مناسب در مهار این پدیده نامناسب اشاره کرد و گفت: ما در این زمینه به همگرایی بیشتر نیاز داریم تا به صورت منطقی مردم را به صبر و حوصله و اخلاق‌مداری دعوت کرده و مصادیق خشونت اجتماعی و خانوادگی را کاهش دهیم.

نائب رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل بیان کرد: باید روی مصادیق متعدد در این زمینه به عینه متمرکز شویم تا با همراهی اولیای دانش‌آموزان از همان مدرسه ریشه‌های نزاع و خشونت به درستی تبیین شده و نسل آینده در کاهش این امر خود پیشقدم شوند.

بهنامجو اظهار کرد: استانداری و فرمانداری‌ها با هوشیاری کامل و ریشه‌یابی علل و عوامل موضوع تجمعات اعتراضی را که گاه از سوی کارگران و گروه‌های مختلف جامعه رخ می‌دهد به حداقل رسانده‌اند و با دعوت گروه‌های متفاوت جامعه به آرامش و اطمینان خاطر سعی کردند به نوعی زمینه نزاع و درگیری‌های احتمالی را کاهش دهند.

انتهای پیام/ایسنا