معاون دادگستری اردبیل:

یوسف خدادادی گفت: طی ۶ ماه اول امسال ۲۵ هزار و ۴۷۹ فقره پرونده مربوط به خشونت‌های رفتاری در استان اردبیل تشکیل شده که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۱۵.۴ درصد افزایش دارد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

یوسف خدادادی

خشونت و کاهش آن با برگزاری برنامه پرنشاط و قدم اول در این ارتباط، پذیرفتن واقعیت و وجود این ناهنجاری اجتماعی در جامعه و سپس تدوین برنامه‌های اجرایی مفید با استفاده از نظرات و پیشنهادات کارشناسان ذیربط می‌باشد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری اردبیل  در نشست هم‌اندیشی فرهنگی، اجتماعی با موضوع خشونت‌رفتاری در استان اردبیل افزود: قدم اول در این ارتباط، پذیرفتن واقعیت و وجود این ناهنجاری اجتماعی در جامعه و سپس تدوین برنامه‌های اجرایی مفید با استفاده از نظرات و پیشنهادات کارشناسان ذیربط می‌باشد.

وی با بیان اینکه اردبیل در ردیف سه استان اول ایران از لحاظ وجود امنیت و نبود یا پایین بودن جرایم خشن سازمان‌یافته، حرفه‌ای و خطرناک مانند آدم‌ربایی، گروگان‌گیری، سرقت به عنف و تجاوز است گفت: میزان بعضی از جرایم خشن رفتاری سطحی در این استان بالاست.

وی انواع درگیری و نزاع‌های فردی و جمعی، توهین، تهدید، ضرب و شتم و نظایر آن را از جمله جرایم رفتاری سبک دانست که آمار آنها در استان اردبیل در مقایسه با اکثر نقاط کشورمان زیاد است.

وی یادآوری کرد: پارسال ۲۲ هزار پرونده جزایی در استان تشکیل شد که ۴۵ هزار فقره و معادل ۳۷ درصد از مجموع آنها به خشونت‌های رفتاری مربوط بود.

خدادادی افزود : طی ۶ ماه اول امسال ۲۵ هزار و ۴۷۹ فقره پرونده مربوط به خشونت‌های رفتاری در استان اردبیل تشکیل شده که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۱۵.۴ درصد افزایش دارد.

به گقته او، میزان رشد پرونده‌های مربوط به خشونت‌های رفتاری در مناطق مختلف استان یکسان نیست به گونه‌ای‌که در شهرستان‌های نمین، کوثر و خلخال و بیله‌سوار و بخش‌های جعفرآباد و ارشق این میزان کاهش نشان می‌دهد.

آزار و خشونت جنسی

کاهش خشونت در استان اردبیل به همکاری همگانی نیاز دارد

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری اردبیل با اشاره به بالا بودن آمار خشونت‌های رفتاری در این استان گفت: برای کاستن از میزان ناهنجاریهای اجتماعی به همکاری همگانی نیاز است.

وی بیان کرد: بر اساس تحقیق انجام شده در معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری اردبیل برای خشونت‌های رفتاری در این استان حدود ۵۰ علت مختلف مشخص شده که از جمله آنها که در این استان پررنگترند می‌توان به فقر مهارت‌های ارتباطی، برخورد ناشایست با ارباب رجوع، وجود تبعیض‌های مختلف، اختلافات خانوادگی، اعتیاد و مصرف مشروبات الکلی ، ضعف تربیت خانوادگی، احساس محرومیت منطقه، اختلافات طبقاتی، آلودگی‌های صوتی و ترافیکی، ناامیدی به آینده، کمبود دوربین‌های مداربسته برای نظارت و عدم به موقع حضور پلیس در صحنه درگیری‌های فردی و جمعی اشاره کرد.

خشونت و کاهش آن با برگزاری برنامه پرنشاط

وی آموزش مهارت‌های زندگی و ارتباطی، آموزش‌های ویژه برای مرتکبان جرایم خشن رفتاری در زندان، ایجاد نشاط در جامعه با برگزاری مراسم شاد بویژه در مناسبت‌های مذهبی ، تعیین حدود زمین‌ها و املاک توسط ادارات ذیربط، توجه به محرومیت‌زدایی و اجرای برنامه های پرنشاط در حواشی شهرها و نظایر آن را از راهکارهای موثر در کاستن از این معضل اجتماعی دانست.

خدادادی با بیان اینکه از آموزه‌های مهم دینی و نیز سیره رفتاری اهل بیت (ع) پرهیز از خشونت، گذشت نسبت به دیگران، خودداری از اهانت، مهربانی نسبت به همنوعان و مانند آنهاست تشریح کرد: با تاسف بالا بودن جرایم مربوط به خشونت رفتاری که اغلب از مسائل بسیار جزیی و پیش پاافتاده سرچشمه می‌گیرند، برازنده شهر مذهبی و حسینی اردبیل نیست.

وی تاکید کرد: استان اردبیل این قابلیت را دارد که در صورتی که مدیران فرهنگی و اجتماعی این استان دارای برنامه‌های مناسب اجرایی باشند میزان خشونت رفتاری در آن بطور چشمگیر کاهش یابد.

انتهای پیام/ایرنا