امید بایرام زاده:

بهنام جو وی از بدو ورود به استانداری اردبیل تغییرات اساسی در روند توسعه استان را در دستور کار قرار داد که در این مقاله به بررسی کارنامه ۲ ساله بهنام جو می پردازیم.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

آرزوی دیرینه مردم استان برای تحقق راه آهن اردبیل اولین وعده بزرگ بهنام جو بود که با واکنش های مخالفان وی همراه شد اما آقای تکنوکرات با تسلطی که بر فرآیندهای اخذ و کارگزاری بودجه در سطح کلان داشت توانست این وعده خود را در آستانه تحقق قرار دهد و بخش عمده ای از بودجه احداث راه آهن را تامین کند ، اولین فاینانس داخلی کشور را برای بزرگترین پروژه ریلی شمالغرب رقم بزند. این پروژه اکنون در آستانه ریل گذاری قرار گرفته و روند احداث قطعات مختلف آن نوید بخش بهره برداری از راه آهن در سال ۹۹ طبق وعده بهنام جو است .

تامین اعتبار برای پروژه های آبی، راه های مواصلاتی، واگذاری کشت و صنعت مغان، راه اندازی کارخانه های راکد و در نهایت افزایش ۲۰۰ درصدی سرمایه گذاری در ۶ ماهه سال ۹۸ از جمله موفقیت های بهنام جو در این دو سال بود.

اصلی ترین شعار وی در سال ۹۷ بعد از راه آهن، ایجاد اشتغال ۲۰ هزار نفری در سطح استان اردبیل بود که این بحث نیز با انتقاداتی از سوی اصحاب رسانه همراه بود اما آمار ۱۸ هزار نفری اشتغال در پایان سال ۹۷ که مستندات آن در سامانه جامع اشتغال برای عموم ارایه گردید، پاسخ محکمی بر این ادعا بود.

در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز بهنام جو عملکرد قابل دفاعی از خود ارایه داد او با تعیین گردشگری به عنوان محور اول توسعه استان توانست تحرکات قابل توجهی در این حوزه در سطح استان اردبیل انجام دهد.

در حوزه کشاورزی نیز با جذب سرمایه گذار در ایجاد پروژه های کشاورزی، واگذاری کشت و صنعت مغان، گسترش آبیاری قطره ای و ایجاد اشتغال گسترده در این حوزه توانسته است بخشی از انتظارات را در این حوزه برآورده کند گرچه انتظار می رفت وی در بحث کشاورزی هم بمانند بخش های گردشگری و عمرانی تحول قابل لمس تری را رقم زند.

بهنام جو نکات ضعفی را نیز در مدیریت دو ساله خود داشته است. جابجایی های مداوم و مکرر فرمانداران، معاونین استاندار و مدیران کل استانداری بدون اینکه تغیری اساسی در مهره های جایگزین شده به وجود آید از جمله نکاتی بود که اکثر منتقدین به درستی به ضعف در این حوزه اشاره می کنند.

اما پاشنه آشیل بهنام جو حوزه فرهنگ است. او با توجه به سابقه و شخصیت عملگرا نه آشنایی کافی به حوزه فرهنگ دارد و نه علاقه ای به اظهار نظر و اقدام موثر در این حوزه از خود نشان داده است.اینگونه به نظر می رسد که کارنامه بهنام جو در حوزه فرهنگ کمترین سهم از موفقیت های وی را بر خود اختصاص داده است. ویژگی های فردمحوری در بهنام جو و یا سرعت پیگیری پروژه هایی که توسط خود وی انجام می شود باعث شده است تا اغلب مدیران او در استان نتوانند پابه پای او حرکت کنند و عملا این مدیران به جای مدیریت حوزه خود به عنوان عامل نظارت و اجرای تفکرات بهنام جو باشند.

در حوزه سیاسی و اجتماعی نیز با ضعف شدیدی روبرو است . تعامل با جبهه اصلاح طلبی ، توجه به مطالبات مردمی که در انتخابات ریاست جمهوری تاثیر گذار بود ، استفاده از مهره های اصولگرا و جناح رقیب سیاسی دولت در پست های کلیدی ، شنا در جهت مخالف جریان فکری دولت مرکزی و ایجاد نارضایتی در بدنه ستادی ، مردمی و علی الخصوص جوانان همسو با سیاست های دولت ، یکی از مهم ترین ضعف های بهنام جو است . در حوزه اجتماعی نیز فعالیتی که پتانسیل دفاع از آن وجود داشته باشد از خود بر جای نگذاشته است.

مجموعه فعالیت های آقای تکنوکرات در این دو سال نشان می دهد که وی عملکرد قابل قبولی در اکثر حوزه ها بر جای گذاشته و نمره قبولی از نظر بسیاری از صاحب نظران در سطح استان اخذ می نماید. شاید بتوان بهنام جو را یکی از استانداران شاخص تاریخ اردبیل برشمرد که در این شرایط سخت اقتصادی توانسته است زیرساخت ها و پروژه های کلان استان را در آستانه تحقق قرار دهد و امیدواری را برای افکار عمومی مردم استان به ارمغان بیاورد.

انتهای پیام/