سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ساعت : ۱۹:۰۱
۱۳۹۸/۰۸/۲۲ :: ۱۰:۳۲
نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی:

ضریب خودکفایی در تولیدات بخش کشاورزی افزایش یابد

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: با تقویت این بخش به نظر می‌‌رسد ضریب خودکفایی در تولیدات بخش کشاورزی افزایش یابد و ایران روز به روز به مقصد نهایی در تامین نیاز داخلی و حتی صادرات محصولات نزدیک‌تر شود.

رضا کریمی

رضا کریمی در بازدید از طرح‌های آبخیزداری استان اردبیل اظهار کرد: صندوق توسعه ملی در سال‌های اخیر ظرفیت خوبی برای حمایت از طرح‌های سرمایه‌گذاری و توان‌افزایی در این حوزه است که کارکردی متفاوت یافته است.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین گفت: مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه فرصت‌های خوبی را در برقراری عدالت در بخش کشاورزی و همچنین افزایش توان بهره‌برداران و فعالان این بخش ایجاد کرده تا خلاهای احتمالی رفع شود.

اختصاص ۱۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی به بخش کشاورزی

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده معادل ۱۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی به بخش کشاورزی اختصاص یابد که این میزان ضریب خوداتکایی محصولات کشاورزی را در پایان برنامه ششم تا ۹۵ درصد ارتقا می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: مکانیزه کردن کشت به همراه ارتقای توان آبیاری‌های مدرن و هدفمند در کنار تقویت شرکت‌های دانش بنیان در بخش کشاورزی فرصت خوبی را برای تحول‌آفرینی این بخش رقم زده که انتظار می‌رود در سطح ملی و استان اردبیل نتایج و ثمرات آن به عینه مشاهده شود.

طرح‌های سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی با ارزش افزوده همراه است

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس بیان کرد: تا زمانی که زنجیره تولید و عرضه به بازار به صورت سودآور با ارزش افزوده معقول برای بهره‌برداران و فعالان بخش میسر نشود، نمی‌توان به تحول و نقش‌‌آفرینی این حوزه امیدوار بود.

کریمی افزود: در برنامه ششم توسعه از منابع صندوق توسعه ملی تسهیلات خوبی برای صاحبان دانش، فن و سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شده است که هر استان به تناسب داشته‌های کشاورزی اعم از راعت، باغ و دام می‌تواند از این ظرفیت استفاده کند.

وی تصریح کرد: در همین راستا طرح‌های سرمایه‌گذاری در این بخش که با ارزش افزوده همراه است با استقبال بهره‌برداران روبرو خواهد شد و به نوعی رویه سنتی جای خود را به روش‌های مدرن در توان‌افزایی این بخش خواهد داد.

مدیریت مصرف آب اصلاح نشده است

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی یکی از چالش‌های بخش کشاورزی را کمبود منابع آب و محدودیت این ذخایر اعلام کرد و گفت: عمده مصرف آب کشور در بخش کشاورزی است و اگر از روش سنتی به الگوهای مدرن به ویژه سامانه مدیریت مصرف بهینه توجه نکنیم قادر نخواهیم بود تنوع و تکثر محصول را شاهد باشیم.

کریمی در پایان بیان کرد: در سطح جهانی با اصلاح دیدگاه‌ها سعی کردند تا مصرف را تا ۷۵ درصد در این بخش تعدیل کرده و مدیریت کنند که قطعا برای مقابله با بحران کم آبی به نظر می‌رسد کاستی‌ها و نارسائی‌های گذشته به نوعی رفع و فرصت‌های مساعد برای شکل‌گیری اقتصاد پایدار و تامین زیرساخت‌های مورد نیاز در این بخش به وجود آید.

اشتراک این خبر :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است