سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ساعت : ۱۶:۳۶
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ :: ۱۱:۴۱

۶ سال خاک وعده بر روی تالار شهر اردبیل

تالار شهر اردبیل به عنوان مهم‌ترین پروژه توسعه زیرساخت‌های فرهنگی استان اردبیل با گذشت ۶ سال از کلنگ‌زنی فقط ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

در پی اعتراض و گلایه مکرر شهروندان و هنرمندان از کمبود فضاهای فیزیکی فرهنگی و هنری در اردبیل، در سال ۹۲ پروژه‌ای به نام تالار شهر در اردبیل کلید خورد.

در آن مقطع زمانی تالار شهر به عنوان آب روی آتش دغدغه‌ای جدی در استان محسوب می‌شد و قرار بود بسیاری از کمبودها به برخورداری از سالن‌های اجرا را برطرف کند.

با گذشت ۶ سال این پروژه نیز در اردبیل صرفا مقصد بازدید مسئولان استانی و کشوری شده و همچنان در رکود اعتباری به سر می‌برد.

بی‌مهری در احداث تالار شهر

احداث تالار شهر اردبیل در ۱۳ هزار مترمربع و سه طبقه با سالن‌های مجزای نمایش و موسیقی با پیشرفته‌ترین تجهیزات خبر خوشی برای اصحاب فرهنگ و هنر بود.

در آن مقطع زمانی هزینه تمام شده برای احداث این مجموعه به مراتب کمتر بود اما اعتباراتی که مسئولان آن را قطره‌ چکانی می‌نامند نتوانست درهای تالار شهر را به روی مردم بگشاید.

در سفر علی جنتی وزیر ارشاد وقت به استان اردبیل در سال ۹۳ نیز صرفا موضوع واگذاری این پروژه به بخش خصوصی جهت تکمیل مطرح شد اما در نهایت این مهم نیز عملیاتی نشده و تالار شهر به اذعان مسئولان حتی به پیشرفت ۵۰ درصدی دست نیافته است.

مدیرکل ارشاد استان اردبیل در مورد وضعیت تالار شهر گفت: این مجموعه ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به منظور تامین مالی آن رایزنی‌هایی صورت گرفته است.

سید ناصر اسحاقی با اذعان به نیاز مبرم استان به احداث سالن‌های نمایش، اجرای موسیقی، نگارخانه و گالری گفت: ما با محدودیت اعتبارات روبه‌رو هستیم؛ در صورت تامین اعتبار تکمیل پروژه تالار شهر در کمترین زمان امکان‌پذیر است.

اما در وضعیتی که مردم می‌پرسند پیگیری اعتبارات به غیر از خود مسئولان بر عهده کدام نهاد اجرایی است، سالن فدک تنها سالن واقع در شهر برای جمعیت ۵۰۰ هزار نفری است.

سالن همایش و میزگرد

یک سالن برای مرکز استان

به‌دلیل نبود سالن‌های تخصصی، تمامی برنامه‌های هنری از جمله نمایش و موسیقی در تنها سالن شهر یعنی سالن فدک برگزار می‌شود.

واگذاری این سالن به بخش خصوصی نیز در یک سال گذشته به زخمی بر زخم‌های هنر و فرهنگ اردبیل افزوده است.

مدیرکل ارشاد استان اردبیل البته معتقد به اثرگذاری منفی این واگذاری نیست به‌طوری که در این رابطه گفت: ما مطابق تکلیف قانونی باید این سالن را واگذار می‌کردیم و در غیر این صورت دستگاه‌های نظارتی اداره کل را بازخواست می‌کردند.

اسحاقی تصریح کرد: در سال‌های ۹۳ و ۹۴ بررسی از سالن فدک انجام شد و مشخص شد که در کل سال فقط ۳۰ روز مورد استفاده هنرمندان است که در ادامه هنگام واگذاری ۷۰ روز برای هنرمندان بلوکه شد و پلاتو نجف‌لو به همراه گالری سالن به صورت کامل در اختیار هنرمندان است.

وی تصریح کرد: ۷۰ روز بلوکه شده برای برنامه‌های مناسبتی، خیریه و ملی و سراسری در نظر گرفته شد و به عنوان مثال رویداد هنری که بلیت فروشی دارد لازم است هزینه سالن را نیز تامین کند که البته نرخ برنامه‌ها متفاوت بوده و برنامه‌ای مثل کنسرت موسیقی که گردش مالی بالایی دارد، اجاره بهای بیشتری نیز خواهد داشت.

اسحاقی با بیان اینکه در فراخوان بعدی واگذاری ۷۰ روز افزایش می‌یابد افزود: در برخی مواقع اداره کل از بخش خصوصی خرید خدمت کرده و به عنوان مثال سال گذشته ۱۵ روز سالن را اجاره کردیم.

یکی از شهروندان اردبیلی معتقد است سالن فدک با وجود اینکه امکانات مطلوبی ندارد اما به سالن چند منظوره تبدیل شده و نمی‌توان آن را یک سالن تخصصی برای موسیقی و نمایش دانست.

رحمت‌الله صابری تصریح کرد: کمبود امکانات موجب شده همواره در طول برگزاری کنسرت‌ها و یا نمایش ما شاهد کیفیت بد اجراها باشیم تا جایی که شنیده می‌شود برخی هنرمندان به‌دلیل نبود سالن مناسب در اردبیل برنامه‌ای تعریف نمی‌کنند.
این شهروند معتقد است زمانی که فضاهای هنری اردبیل محدود است، مسئولان نباید انتظار داشته باشند که مردم به سمت برنامه‌های فرهنگی جذب شوند.

سالن ولایت

بخش خصوصی هم حامی تالار شهر نشد

کمبودهای ذکر شده موجب شد در سال ۹۲ پروژه تالار شهر کلید بخورد اما به نظر می‌رسد این پروژه در اولویت دولت نبوده و حتی طرح واگذاری آن به بخش خصوصی نیز راه به جایی نبرده است و اگر سازوکاری تعریف شده، مشوق و جاذب بخش خصوصی نیست.

مدیرکل ارشاد استان اردبیل تصریح کرد: برای تکمیل این پروژه ۱۷ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده بود که تأخیر در اجرا موجب شد میزان اعتبار لازم جهت تکمیل چند برابر افزایش یابد.

ناتوانی بخش دولتی به ناتوانی بخش خصوصی نیز در تکمیل این پروژه گره خورده و با وجود تاکید وزیر در سال‌های اخیر این پروژه جهت تکمیل مشارکت کننده نداشته است.

پروژه تالار شهر اردبیل که در سال ۹۲ به‌دلیل نداشتن پروانه ساخت پلمب شده بود، با پیگیری رسانه‌ها به‌دلیل نیاز به احداث، پلمب آن شکست. با این وجود این پروژه امروز گرفتار رکود و بی‌میلی در ساخت و اظهارنظر تکراری کمبود مالی است.

سوال اینجاست که پروژه فرهنگی با این درجه از ضرورت در دولتی با رویکرد فرهنگی چرا در اولویت قرار نمی‌گیرد.

گزارش از ونوس بهنود

اشتراک این خبر :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است