رئیس کل دادگستری استان اردبیل:

ناصر عتباتی در دوره توانمندسازی مدیران مدارس- طرح اعتلا بسیج فرهنگیان در اردبیل ضمن محکوم‌سازی اغتشاشات اخیر در کشور اظهار داشت: خوشبختانه با همراهی مردم عزیز استان، دستگاه‌ قضائی، نظامی و امنیتی هیچ گونه اقدامات تحرک‌آمیز و اغتشاش در استان را شاهد نبودیم.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

ناصر عتباتی

وی با اشاره به نقش آموزش و پرورش در ارتباطات و مراودات اجتماعی و نقش بی‌بدیل آن در فرهنگ‌سازی جامعه گفت: بی‌شک اگر آموزش و پرورش بتواند کارکرد واقعی خود را در بعد تعلیم هنجارها، رفتارها، مناسبات و مراودات اجتماعی به نحو مطلوب انجام دهد، مسلماً قسمت اعظم مسائل و مشکلات در جامعه خود به خود برطرف می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل اظهار کرد: نوع نگاه مسئولان، معلمان و مربیان آموزش و پرورش در جهت‌دهی نگاه دانش‌آموزان به مسائل پیش‌رو بسیار تاثیرگذار بوده و در همه ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی می‌تواند نقش داشته باشد.

وی اظهار کرد: نقش آموزش و پرورش در حفظ و صیانت از منابع طبیعی، محیط زیست، حقوق شهروندی و کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار پررنگ و تاثیرگذار است.

عدم وجود مهارت‌های ارتباطی دلیل اصلی افزایش آسیب‌های اجتماعی است

رئیس کل دادگستری استان اردبیل با اشاره به این که عدم وجود مهارت‌های ارتباطی دلیل اصلی افزایش آسیب‌های اجتماعی است گفت: تربیت نسل‌های مسئولیت‌پذیر در نهاد آموزش و پرورش سبب تنظیم مراودات صحیح اجتماعی خواهد بود.

عتباتی با اشاره به مولفه‌های افزایش و یا کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه گفت: اگر نهاد آموزش و پرورش بر اساس مهر و محبت، مهربانی و لطافت مراودات خود را تنظیم کند اثر این‌گونه مراودات در کل جامعه نمود عینی پیدا می‌کند.

وی افزود: تربیت نسل‌های مسئولیت‌پذیر در نهاد آموزش و پرورش موجب تنظیم مراودات صحیح اجتماعی می‌شود و عدم حساسیت دانش‌آموزان نسبت به سرنوشت جامعه، منابع طبیعی خدادادی موجب آسیب‌های جدی می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل در ادامه با اشاره به آمار تلفات جاده‌ای در کشور گفت: اگر فرهنگ‌سازی علمی، دقیق و صحیح در این حوزه انجام گیرد و بتوانیم این عناصر را به درون خانواده‌ها انتقال دهیم، مسلماً شاهد کاهش تلفات در این حوزه نیز خواهیم بود.

عتباتی گفت: عدم داشتن مهارت های ارتباطی یکی دیگر از عوامل موثر در وقوع بزه و آسیب‌های اجتماعی در جامعه است لذا باید آموزش های لازم در خصوص انواع مهارت های کنترلی به ویژه مهارت های کنترل خشم و افزایش آستانه تحمل در بین مردم به ویژه در بین جوانان و نوجوانان داده شود.

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به تهدیداتی که می‌تواند آموزش را هدف قرار بدهد، گفت: باید توجه جدی به محیطهای پیرامونی داشته باشیم و نگاه مدیران، مسئولان و مربیان آموزش و پرورش باید نگاهی فراتر از مدرسه به دانش‌آموزان باشد لذا در این مورد مراقبت‌های ویژه‌ای با همکاری سایر دستگاه‌های متولی در مورد تهدیدات احتمالی در حوزه مواد مخدر، مشروبات الکلی و سایر آسیب‌های اجتماعی داشته باشند.

رئیس تشکیلات قضایی استان با اشاره به ظرفیت‌های فضای مجازی اظهار کرد: اگر نظارت و آگاهی کافی در این حوزه نداشته باشیم و از خطرات و آسیب‌های آن اطلاع نداشته باشیم فضای مجازی می‌تواند آثار بسیار مخربی در جامعه داشته باشد لذا دشمنان با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی در صدد بر هم زدن بنیان خانواده، ترویج بی بند و باری، از بین بردن حساسیت نسبت به مسائل اخلاقی، قبح‌زدایی و خودکشی را در بین مردم به‌ویژه در بین جوانان گسترش دهند.

عتباتی گفت: نهادهای فرهنگی به ویژه نهاد آموزش و پرورش باید دانش و تخصص و ارائه راهکارهای علمی به مقابله با این آسیب‌های اجتماعی و تهدیدات بپردازد. لیکن دستگاه قضایی نیز همواره اقدامات حمایتی خود را از دستگاه‌های اجرایی استان در جهت ارتقای سطح فرهنگی جامعه و مقابله و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی انجام می‌دهد.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل تعالیم مبتنی بر اسلام ناب محمدی و ترویج فرهنگ اسلامی – ایرانی را موجب پیشرفت و ترقی کشور دانسته و افزود: تعالیم فرهنگ مبتنی بر غرب موجب انحطاط و سقوط جامعه و کشور است. لذا مسئولان به ویژه مسئولان نهادهای فرهنگی و آموزش و پرورش با در نظر گرفتن حساسیت و رسالت‌های خطیر خود برای اعتلای ارزش‌ها و آرمان‌های اسلامی تلاشی مضاعف داشته باشند.

انتهای پیام/تسنیم