ارائه تسهیلات برای راه اندازی خط تولید تایرهای رادیال کارخانه آرتاویل تایر، کامیون سازی مشگین شهر و پروژه راه آهن اردبیل - میانه که سال ها معطل تأمین اعتبار بوده، تنها گوشه ای از نقش بانک ملی در توسعه استان اردبیل است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

محمدرضا حسین زاده

در  آستانه سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری به استان اردبیل، گفتگویی اختصاصی با دکتر محمدرضا حسین زاده، مدیرعامل بانک ملّی ایران و رئیس شورای هماهنگی بانک های کشور انجام داده ایم و از وی در خصوص پروژه هایی که با مشارکت بانک ها به ویژه بانک ملّی ایران در این استان به انجام رسیده، پرسیده ایم که در ادامه می‌خوانید.

در سفر رئیس جمهور به استان اردبیل، چه طرح هایی با مشارکت بانک ملّی ایران به بهره برداری خواهد رسید؟

بانک ملّی ایران در استان اردبیل در چندین پروژه مهم مشارکت داشته، اما دو پروژه بسیار مهم و حائز اهمیت است که علاوه بر رونق اقتصادی و اجتماعی منطقه، موجب اشتغال قریب به یک هزار نفر می شود که از این حیث بی نظیر است: اولی راه اندازی خط تولید تایرهای رادیال باری_اتوبوسی کارخانه آرتاویل تایر که با تسهیلات مستقیم بانک ملّی ایران احداث و راه اندازی می شود و دیگری کارخانه کامیون سازی مشگین شهر است که بانک ملّی ایران از این مجموعه توانمند حمایت مالی خوبی کرده است.

با توجه به اینکه مردم استان اردبیل حساسیت فوق العاده ای به پروژه راه آهن اردبیل – میانه دارند، چه خبری در این خصوص برای مردم این استان دارید؟

همان طور که هم استانی های عزیز مستحضرند، پروژه راه آهن اردبیل – میانه که سال ها معطل تأمین اعتبار بوده، سال گذشته با مشارکت بانک ملّی ایران استارت خورد و در حال حاضر با تلاش شبانه روزی تمامی دست اندرکاران کارها به خوبی پیش می رود. خبر خوب به مردم شریف استان اردبیل این که به امید خدا همزمان با سفر آقای روحانی، رئیس جمهوری به این استان، عملیات ریل گذاری آن آغاز خواهد شد.

بانک ملّی ایران چه میزان در پروژه راه آهن اردبیل – میانه مشارکت کرده است؟

میزان تعهد بانک ملّی ایران در این پروژه ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال یا به عبارتی ۷۵۰ میلیارد تومان است که مقرر شده این مبلغ ظرف مدت سه سال پرداخت شود. سال گذشته و در گام نخست با عنایت به گزارش مثبت مهندس ناظرمان در این پروژه، مبلغ ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال قسط اول آن پرداخت شد. در سال جاری نیز تاکنون ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال پرداخت شده که به امید خدا و با توجه به پیشرفت کار، تا پایان سال ۳۰۰ میلیارد ریال باقیمانده قسط دوم نیز پرداخت خواهد شد.

 

محمدرضا حسین زاده

 

چند ماه قبل جنابعالی و تعدادی از مدیران عامل بانک های کشور به استان اردبیل سفری داشتید و در مصاحبه با برخی خبرنگاران استان، برنامه ها و اهدافتان را از آن سفر تشریح کردید. لطفاً برای آگاهی بیشتر مخاطبان نتایج آن سفر را بیان کنید.

سفر همزمان بالغ بر ۱۰ نفر از مدیران عامل بانک های کشور به استان اردبیل، پدیده ای نادر و کم نظیر بود، چراکه طی این سفر مدیران محترم عامل بانک های کشور تعهد کردند بیش از ۸ هزار میلیارد تومان در پروژه های زیرساختی استان اردبیل از جمله آب و فاضلاب شهرستان های اردبیل و نمین، آب رسانی به صدها روستای این استان، پایاب سدهای گیوی، سبلان، تأمین اعتبار تعدادی از پروژه های تولیدی استان و… مشارکت کنند. تعدادی از این پروژه ها کلید خورده است و جذب الباقی اعتبارات به تلاش و پیگیری مدیران استان باز می گردد.

باخبر شدیم اخیراً در ارتباط با سفر رئیس جمهور به استان اردبیل جلسه ای با دکتر واعظی، رئیس دفتر ریاست جمهوری داشتید؛ اگر مقدور است از تصمیمات این جلسه برای مخاطبان ما بگویید.

چند روز گذشته به همراه مدیران عامل بانک ها، مدیران تعدادی از دستگاه های دولتی، مدیران استان و رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل در دفتر آقای دکتر واعظی حاضر شدیم و در جلسه چندین ساعته ای که برگزار شد، تصمیمات خوبی برای استان اردبیل اتخاذ شد. آقای بهنام جو استاندار محترم گزارش خوبی از آخرین وضعیت استان اردبیل ارائه کرد، تعهدات بانک ها و سازمان های دولتی مرور شد و آخرین وضعیت پروژه های استان اردبیل بررسی شد. البته مقرر شد برخی دستگاه ها از جمله بانک ملّی ایران تأمین اعتبار چندین پروژه دیگر این استان را عهده دار شوند. شایان ذکر است طی روزهای آینده و پیش از سفر رئیس جمهوری به استان اردبیل، جلسه ای دیگر با آقای رئیس جمهور و با حضور برخی از معاونان و تعدادی از وزرا برگزار خواهد شد تا تصمیمات نهایی برای سفر ایشان به استان اردبیل اتخاذ شود. اینجانب به همراه آقای بهنام جو، استاندار اردبیل در این جلسه حاضر خواهیم شد و تلاش خواهیم کرد تا تصمیمات خوبی برای استان اردبیل اخذ شده و اتفاقات خوبی برای مردم شریف استان اردبیل رقم بخورد.

چنان که گفتید، بانک ملّی ایران تعهدات جدیدی را پذیرفته است، لطفاً در این خصوص نیز توضیحاتی برای مخاطبان ما ارائه کنید.

همان طور که ذکر شد بانک ملّی ایران در سال های اخیر چندین هزار میلیارد تومان در تأمین اعتبار پروژه های استان اردبیل مشارکت کرده است و پس از این نیز تا حد ممکن به این مسیر ادامه خواهیم داد. بر همین اساس متعهد شدیم در تأمین اعتبار پروژه های مهم، صادرات محور و اشتغالزایی همچون سرم سازی اردبیل، نیروگاه مشگین شهر، کریستال و بلورسازی نمین، پالایشگاه غلات و ذرت پارس آباد، تولید داروهای گیاهی اردبیل و… مشارکت کنیم. البته برخی از این پروژه ها در حال اجرا هستند و پیش بینی می شود با اتمام آنها هزاران شغل جدید برای جوانان استان ایجاد شود.

در پایان اگر پیام و مطلبی برای مردم استان اردبیل دارید، بفرمایید.

پیش از خداحافظی لازم می دانم توضیحات خود را تکمیل کنم؛ تأمین اعتبار همه پروژه هایی که ذکر شد در قالب اعطای تسهیلات بوده است، اما بانک ملّی ایران در سال های اخیر کمک های بلاعوض چندصد میلیون تومانی نیز به استان اردبیل داشته است. کمک هایی به منظور احداث مدارس در شهرستان های نمین، مغان، خلخال و اردبیل و کمک قابل توجه به منظور احداث کتابخانه عمومی در اردبیل از جمله این موارد هستند. البته برخی از این موارد در حال ساخت می باشند و برخی نیز تکمیل شده و در حال حاضر از آنها استفاده می شود. تلاش این حقیر همواره خدمت رسانی و آبادانی کشورم بوده و امیدوارم من و همکارانم در بانک ملّی ایران توانسته باشیم به میهن عزیز خویش، مردم خوب کشورمان و همچنین هم استانی های خوب و خونگرم اردبیل خدمات شایسته ای ارائه کرده باشیم.

از جنابعالی برای تشریف فرمایی و زحمت تهیه این مصاحبه تشکر می کنم و استدعا دارم مراتب احترام و سلام گرم مرا به تمامی هم استانی های عزیزم برسانید.

انتهای پیام/