حمید رستمی

در این یادداشت حمید رستمی به عملکرد مجید خدابحش در منطقه مغان پرداخته است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

حمید رستمی۱- پروژه هزار میلیاردی پایاب #سد_خداآفرین شاید بزرگترین پروژه ایی باشد که در #تاریخ_مغان اجرایی شده و به موجب آن بیش از هشتاد هزار هکتار از کشتزار دیم به کشت آبی تبدیل می شود که این امر می تواند انقلاب عظیمی در تولید محصولات مختلف در مغان ایجاد کند و آن سان که پنجاه سال پیش موجب بوجود آمدن شرکت #کشت_و_صنعت_مغان و تاسیس #شهر_پارسا_آباد گردید امروز هم هم شاهد به وجود امدن فرصت های بیشمار شغلی و سکونتی خواهیم شد. بعنوان یک فرد مطلع ، فقط در حوزه برق می توان به آمادۀ بهره برداری بودن پنج پست فشار قوی جهت انتقال انرژی در آن بخش از مغان اشاره کرد و جالب تر اینکه از بدو تشکیل برق منطقه یی آذربایجان تا به امروز ما در منطقۀ مغان از گرمی تا اصلاندوز فقط هشت پست فشار قوی داشته و داریم. یعنی در دو سه سال آینده تعداد پستهای فشار قوی امان به یکباره از هشت تبدیل می شود به سیزده . این یعنی فراهم امدن زیر ساخت های لازم برای راه اندازی مراکز تولیدی ، پایین آمدن تلفات انرژی ، قابلیت دسترسی آسانتر، بالا رفتن ظرفیت انتقال، به صفر رسیدن افت ولتاژ و…

۲- #منطقۀ_آزاد_مغان مقوله یی است که نخستین بار از زبان #مجید_خدابخش بیان شد و پیش از آن، چنین ادبیاتی در استان وجود نداشت . این چنین بود که با مشورت مطلعین امر لایحه پیشنهادی آماده و به مجلس ارائه شد و اینکه بعدها در مورد تعیین محدوده و اسم آن چه اتفاقاتی افتاد خارج از این مقال است .

۳- #بندر_خشک_اصلاندوز هم از آن ترکیباتی ست که تا سه چهار سال پیش وجود خارجی نداشت و این هم به یمن حضور مشاورانی با سواد در کنار خدابخش و تجربیات خودشان وارد ادبیات استان گردید و با ده کیلومتر راه آهن از اصلاندوز می توان به راه آهن اروپایی وصل شد و از تمام مزایای یک بندر استفاده کرد و سرمایه گذاران را برای حضور در منطقه ترغیب نمود.
۴- #شیرآلات_قهرمان یک برند در عرصۀ شیرآلات ایران محسوب می شود که چندین سال و چندین میلیارد تومان برای راه اندازی اش در #روستای_بیلداشی واقع در ۱۵ کیلومتری #شهرستان_گرمی هزینه کرد و در ماههای پایانی مسولیت خدابخش در استان اردبیل مورد بهره برداری قرار گرفت تا دست کم هزار نفر از جوانان مغان بصورت مستقیم در کارخانه مشغول به کار شوند و تعدادی هم بصورت غیرمستقیم از قِبَل آن کسب روزی حلال می کنند. نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان ، طی این شش سال بالاترین همکاریها را با #قهرمان_نیکجو مالک کارخانه به عمل آورده تا موجبات رضایت خاطرشان را به خاطر سرمایه گذاری در منطقه فراهم آورند و موجب ترغیب دیگر سرمایه گذاران برای حضور در منطقه شوند . یکی از این سرمایه گذاران #مهدی_پاشازاده ملی پوش اسبق است که در زادگاهش گرمی کارخانه تولید شیرآلات را احداث می کند.

۵- در عالم مدیریت مثلی معروف هست که می گوید مدیران بزرگ معاونان بزرگی هم دارند. این هنر یک مدیر است که رقبایش را به همکاری دعوت کرده و بدون واهمه از عواقب آن سعی در پیشبرد امور داشته باشد. در پاییز سال ۹۲ سه نفر گزینه های اصلی به دست گرفتن سکان هدایت کشتی استان بودند: #مجید_خدابخش ، #اقبال_عباسی و #ناصر_نصیری . چند ماه بعد، نفر اول استاندار بود و دو نفر بعدی معاونین اش . جالب اینکه در این بخش هم به شهرستانها توجه ویژه شده بود . یک نفر از جنوب استان و خلخال و دونفر دیگر از شمال استان انتخاب شده بودند تا شعار شایسته سالاری جامه عمل بپوشد. جالب تر آنکه دکتر #محمدباقر_بهشتی که ریاست دانشکدۀ اقتصاد دانشگاه تبریز را سالها در اختیار داشت در دوسال اول استانداری خدابخش، در پست معاونت برنامه ریزی و #جعفر_فهیمی در سال اخرش در پست معاونت عمرانی حضور داشتند که هر دو از شمال استان بودند.

انتهای پیام/