رئیس کل دادگستری اردبیل مطرح کرد

رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: دستگاه قضایی استان اردبیل با توجه به سیاست‌های کلان قوه قضائیه برای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها برنامه ریزی و تلاش خواهد کرد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

ناصر عتباتی

ناصر عتباتی در جلسه بررسی رسیدگی به مشکلات زندانیان جرایم مالی و مهریه عنوان کرد: با توجه به سیاست‌های ابلاغی کلان قوه قضائیه برای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، دستگاه قضا در خصوص تحقق این دستورالعمل و رویکرد در تلاش خواهد بود.

وی افزود: با دریافت گزارش‌ها مشخص می‌شود که برخی از بدهکاران چنانچه سالیان سال نیز در زندان باقی بمانند قادر به پرداخت دیون و بدهی‌های خود نخواهند بود و در این راستا دستگاه قضا در پی چاره اندیشی برای این قبیل افراد بوده که ضمن حل مشکلاتشان، حقوق شاکیان و طلبکاران نیز استیفا شود.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل ادامه داد: چنانچه بدهکاری مدت طولانی در زندان مانده اما امکان پرداخت بدهی را نداشته باشد شرع و قانون وی را به عنوان «معسر» شناخته و قانون در این خصوص شرایط خاصی را تعریف کرده است.

عتباتی با تأکید بر اینکه قضات می‌بایست از ظرفیت‌های قانونی برای حل مشکلات بدهکاران معسر استفاده کنند، تأکید کرد: در رسیدگی به پرونده‌هایی همچون زندانیان مهریه و مالی غیرعمد باید بحث تقسیط بدهی‌ها را مد نظر قرار دهیم.

انتهای پیام/مهر