سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ساعت : ۱۹:۰۰
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ :: ۱۳:۱۷

رفتارشناسی اصلاح طلبان استان در شرایط جدید

اگر اصلاح طلبان کاندیدای اختصاصی نداشته باشند، رفتار آنها چگونه خواهد بود؟

اگر اصلاح طلبان کاندیدای اختصاصی نداشته باشند، رفتار آنها چگونه خواهد بود؟ بخشی از بدنه هواداران رای نخواهند داد اما اکثر سیاسیون و فعالان انتخاباتی اصلاح طلب برای حفظ منافع حداقلی خود بی تفاوت نخواهند نشست. اینها برخلاف ادعایشان، از آن اصلاح طلبان دوم خردادی نیستند و مخصوصا در دولت روحانی به دلالی سیاسی آلوده تر شده و به آن خو گرفته اند.

به نظر من فضای انتخابات نهم در اردبیل تکرار می‌شود. در مرکز استان اصلاح طلبان انتخاباتچی دو دسته می شوند. عده ای جذب کاندیداهای جمنا شده و به اختلاف افکنی نامحسوس بین کاندیداهای این لیست دامن می زنند.

در شهرستان هایی که یک نماینده در مجلس دارند، پیوستن عده ای از اصلاح طلبان به ستاد کاندیدای مورد حمایت جمنا برای بهره برداری آن کاندیدا بسیار مفید است. جالب ترین مورد مربوط به پیوستن قدیر #پسندی از اصلاح طلبان مطرح مشگین شهری به ستاد محمود #عباس‌زاده است. آن هم وقتی که جریان اعتدال و اصلاحات در این حوزه دو کاندیدای مطرح دیگر دارد!

در اردبیل اصلاح طلبان نه با پرچم اصلاحات بلکه به صورت غیر رسمی به ستادهای حقیقت‌پور، نوعی‌اقدم، دبیر و حتی اکبری می پیوندند و یک قطب قوی در برابر لیست جمنا تشکیل می شود. جمنا اگر از حالا خود را پیروز بلامنازع بداند و دایره تشکیلاتی خود را به روی دیگر نیروهای همراه باز نکند، بعید نیست ضربه بد و عبرت آموزی بخورد.

در خلخال و کوثر برخی اصلاح طلبان بین ستادهای خالقی، جعفری و نقدی تقسیم شده اند اما اکثریت آنها منتظر شفاف تر شدن فضای انتخابات هستند تا کاندیدای مستعد از بین این سه نفر را به پدیده انتخابات تبدیل و برای آینده روی آن سرمایه گذاری کنند.

در حوزه گرمی اصلاح طلبان از بین تایید صلاحیت شده ها تا به امروز هیچ کاندیدایی را که بتواند در برابر ولی اسماعیلی قدعلم کند پیدا نکرده اند.

در پارس آباد و بیله سوار اکثر اصلاح طلبان بین ستاد #پورحسین و #نوتاش تقسیم شده اند. برخی هم از روی علایق طایفه ای به دیگر کاندیداها پیوسته اند.

یاشار پورمجید

اشتراک این خبر :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است