سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ساعت : ۱۷:۴۵
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ :: ۱۷:۲۰

کارتهای اکبری و دبیر برای پدیده شدن

بررسی گسل های اجتماعی تاثیرگذار در سرنوشت انتخابات اردبیل

 

علم زمین شناسی می گوید فعال شدن و برخورد گسل ها، موجب ایجاد زلزله می شود.

از نظر علم جامعه شناسی سیاسی هم، در هر جامعه ای شکاف ها و گسل هایی وجود دارد که در شرایط روانی و سیاسی خاص ممکن است فعال شوند و تقابل آنها جریان یا خرده جریان ایجاد کند. در بستر ذهنی و فکری نیز، برخی از این گسل ها قابلیت آن را دارند که محرک ایجاد گفتمان یا خرده گفتمان باشند.
در بسته امروز صبح سبلان با اشاره گذرا به برخی شکاف ها و گسل های موجود در فضای اجتماعی استان، شانس دو کاندیدای جوان تر و نسبتا مشهور را برای جذب آرای ناشی از این گسل ها بررسی می کنم.

۱- چهره های نو در برابر چهره های تکراری

در یک دهه گذشته رشد اقتصادی ایران کمتر از حد نیاز جامعه بوده و این وضعیت رقابت بر سر تصاحب فرصت های محدود را تشدید کرده است. از طرفی به دلیل تنزل قدرت مالی کشور، امکانات نمایندگان برای عملی کردن وعده ها کاهش یافته است. در چنین شرایطی، وعده های کاندیداهای بار اولی هنوز بی اعتبار نشده است. هم اکبری و هم دبیر کاندیداهای وعده نداده ای در مقایسه با دیگر کاندیداهای مطرح هستند و تمایل مردم برای پذیرش سخنان آنها بیشتر است.

۲- احقاق حق نسل دوم و سوم در برابر پدرسالاری نسل اول

پس از گذشت چهل سال، نسل های دوم و سوم بعد از انقلاب از تحویل داده نشدن پست های بزرگ به نسل خود گلایه مند هستند. بجز چند استثنا که اغلب آنها آقازاده یا ژن خوب هستند، در باقی موارد نسل اول که چهل سال تمام از نعمات مالی و نفوذ دولتی بهره برداری کرده است، هنوز حاضر به واگذاری فرصت ها به نسل های جوانتر نیست.
در چنین شرایطی نسل دهه شصتی کم کم به میانسالی رسیده و در کنار نسل های بعدی همذات پنداری بیشتری با کاندیداهای جوانتر دارند تا نسل اولی هایی که با رفتارهای پدرسالارانه، صرفا ابزاری یا زیردستانه به جوانترها دارند. اکبری و دبیر از این لحاظ می توانند کاندیداهای مناسبی برای ائتلاف با جوانان در چارچوب بیانیه گام دوم انقلاب باشند.

۳- آرایش دفاعی استان در برابر طایفه‌گرایی و منطقه گرایی

اگر چه این مسئله به یک معضل مگو تبدیل شده است، اما واقعیت این است که در دوره های اخیر شاهد تشدید رفتارهای طایفه گرایانه یا منطقه گرایانه برخی نمایندگان بوده ایم. آنها با شعار استفاده از حق شهروندی در انتخابات کاندیدا می شوند اما پس از رای گرفتن، حق شهروندی دیگر اقشار را پایمال می کنند. آنها با زیرپاگذاشتن اصول انقلابی، به اعمال نفوذ در انتصابات و استخدامها با دیدگاه طایفه گرایی و منطقه گرایی می پردازند و حق شهروندی دیگر اقشار برای استفاده برابر از فرصت ها را پایمال می کنند.
از این بابت نوعی تجربه تلخ و عصبانیت نهفته در دل مردم لانه کرده است . مردم اگر کاندیداهای دلخواه و مطرح خود را پیدا کنند، در شرایط مساوی تمایل دارند به کسانی رای دهند که کمترین شائبه طایفه بازی را داشته باشند و اکبری و دبیر حائز این شرایط هستند.

۴- منتقدان وضع موجود در برابر حامیان و بانیان آن

در هر دوره ای شعار تغییر از طرف منتقدان وضع موجود، جذابیت بیشتری در مقایسه با اظهارات توجیهی حامیان وضع موجود داشته است. هم دبیر و هم اکبری در این دوره در طیف منتقدان وضع موجود قرار دارند.

۵- منتقدان لیست جمنا در برابر حامیان آن

اگرچه جمنا ملاک های خود را برای معرفی لیست داشته و به دلیل اشتباهی که ابتدائاْ در پذیرش تکثر کاندیداها داشتند، هر انتخاب دیگری هم می کردند با اعتراض روبرو می شدند، اما در هر صورت لیست اعلامی جمنا منتقدان جدی در داخل جریان اصولگرا و مخالفان سرسختی در جریان اصلاح طلبی دارد. بخشی از اینها برای رو کم کنی هم که شده با حمایت از کاندیداهای دیگر، قطب های جدیدی ایجاد خواهند کرد. از آنجا که دبیر و اکبری از جمنا کنار گذاشته شده اند، ظرفیت خوبی دارند تا منتقدان لیست جمنا را جذب کنند.

موارد بیان شده به معنای نایدیده گرفتن پایگاه آرای دیگر نمایندگان نیست. تنها به دنبال نشان دادن ظرفیت بالقوه برای پدیده شدن اکبری یا دبیر است. اما اینکه شرایط به چه سمتی برود و تا چه اندازه ظرفیت های بالقوه به بالفعل و عملیاتی تبدیل شوند، موضوع دیگری است.

یاشار پورمجید

اشتراک این خبر :
برچسب ها :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است