مسلم نوروززاده

نتیجه حاضر این است که رد صلاحیت دو چهره شاخص انتخابات اردبیل، شرایط رقابت را برای بازماندگان این ماراتن، آسوده تر کرد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

مسلم نوروززادهمعادلات انتخاباتی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه مرکز استان اردبیل، با روشن شدن تداوم رد صلاحیت حسن #نوعی_اقدم و مجید #خدابخش، وارد فاز جدید و چیدمان قبلی داوطلبان تائید صلاحیت شده کماکان حفظ شد.

رد صلاحیت دو چهره شاخص انتخابات، شرایط رقابت را برای بازماندگان این ماراتن، آسوده تر کرد. آنچنان که از شواهد پیدا بود، تائید صلاحیت خدابخش از کمترین شانس ممکن برخوردار بود. اما رد صلاحیت دوباره نوعی اقدم، کمی دور از انتظار بنظر می رسید.

هر دوی این داوطلبان، در شرایط موجود شانس بالایی برای قرار گرفتن در بین نفرات نهایی را داشتند. منتقدان خدابخش اعتقاد داشتند، وی علیرغم اینکه فردی پایبند به #اخلاقیات و مدیری #اقتصادی است، در صورت راهیابی به مجلس، به علت همان کاریزمای شخصیتی، نمی توانست در مجلس تاثیر قابل توجهی داشته باشد. دلایل آنها به جو موجود در مجلس استناد می شد و این نکته را به مخاطب منتقل می کرد که در مجلس یک محیط خارج از سیستم اداری و مدیریتی رایج در ادارات حاکم است و کسی می تواند در این وضعیت، توانایی های خود را نشان دهد که دارای خصلت #جنگندگی و #سماجت باشد.

اما در سوی دیگر، نوعی اقدم فردی به شدت جنگنده و پرتلاش قرار داشت که سابقه دو دوره نمایندگی او نیز مکمل خوبی برای #اقناع افکار عمومی شهروندان نسبت به انتخاب دوباره اش را نوید می داد. وی بر خلاف خدابخش، مستقیم به سر #اصل_مطلب می رفت و بدون سانسور، هر آنچه لازم بود به اطلاع شنونده می رساند. سماجت وی در پیگیری امورات منطقه در مجالس چهارم و هفتم که بنا به روایتی در بسیاری از مواقع بدون #همراهی نمایندگان وقت صورت گرفته و منتج به #نتیجه شده، هنوز هم جزو ویژگی های بارز وی در بین سیاسیون استان یاد می شود. از اینرو، گمان می رود، نوعی اقدم تا آخرین روز اعلام اسامی داوطلبان، دست از تلاش برای اثبات #حقانیت خود برنخواهد کشید.

با تمامی این اوصاف و در برهه فعلی، اکبری، توحیدی، بیوته، بدری، کریمی، موسوی، حقیقت پور و نیکزاد، ۸ داوطلبی هستند که در نظر افکار عمومی، #بازیکنان اصلی این رقابت ها قلمداد می شوند. اگر رد صلاحیت چند چهره مطرح را مبنایی برای افزایش آرای این ۸ نفر قرار بدهیم و در کنار آن، نیم نگاهی نیز به شرایط فعلی این دوره از انتخابات داشته باشیم، باید تمام این ۸ نفر را دارای شانس و اقبال نسبتا برابر بدانیم.

اعلام حمایت داوطلبان مطرح رد صلاحیت شده نظیر پیرموذن، خدابخش، آذروش، سرداری و نوعی اقدم، از هر یک از نام های بالا، جدول امتیاز بندی نتیجه نهایی را دستخوش #تغییرات اساسی قرار خواهد داد. همچنین قرار گرفتن نام هایی نظیر اکبری، بیوته و حقیقت پور به عنوان یک لیست در مقابل لیست ۳ نفره جمنا نیز می تواند تاثیر بالقوه ای در جزر و مد آرای این دوره ایجاد کند.

با خداحافظی دیر هنگام خدابخش از صحنه رقابت ها، کریمی به عنوان تنها نامزد نزدیک به #فراکسیون_امید، در لیست نهایی حضور دارد. حذف خدابخش، بیشترین #ضربه را شاید به غیر از خودش، به کریمی وارد کرد. سرلیستی احتمالی خدابخش در لیستی که یکی از اعضای آن حتما کریمی را شامل می شد، قطعا سبد آرای وی را تقویت می کرد. اگر #اعتدالیون حوزه انتخابیه نیز قصد ارائه لیستی داشته باشند که امکان تحقق آن ناچیز است، شاید محتمل ترین گزینه های آنها، کریمی، توحیدی، بیوته و حقیقت پور باشد.

در چند روز آینده، صحنه سیاسی استان باید شاهد #رایزنی_های پشت پرده ای باشد. آنطور که از شواهد پیداست، در این دوره، به علت فشردگی رقابت ها، حتی #چند_هزار_رای، در روز شمارش آرا، حکم مرگ و زندگی را بازی خواهد کرد و مردان #دنیادیده ( نه دنیادیده کارآفرین ) تنها چند روز فرصت دارند تا در۳ اسفند، احیانا حسرت لحظاتی را نخورند که نتوانستند از فرصت های بوجود آمده در رسیدن به هدف استفاده نمایند.

انتهای پیام/