سیدمصطفی جمشیدی

محمد فیضی برخلاف سایر رد صلاحیت شدگان نه از مژده‌های الکی سخن به میان آورد نه طعنه، کنایه، تهدید و تطمیع را در دستور کار خود قرار داد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

مصطفی جمشیدی

در روزگاری که سایه نسل اول انقلاب کماکان بر سر بسیاری از مناصب سنگینی می‌کرد، محمد فیضی به عنوان یکی از میلیون‌ها دهه شصتی که عرصه‌ای برای عرضه رویاهایشان نمی‌یافتند، وارد فضای سیاسی اجتماعی اردبیل شد. راهیابی به پارلمان محلی در گام اول، از عزمی استوار پرده برداشت که امکان تحقق بلندپروازی‌های بعدی را پدید می‌آورد. همین اتفاق هم افتاد. آن هم زودتر از برآورد هر کسی!

خیلی زود «دکتر جوان» پارلمان محلی را به قصد پارلمان ملی ترک کرد و شور و انگیزه مضاعف وی سرمایه‌ای مطمئن برای طی این مسیر دشوار شد. با اعلام صلاحیت‌ها در اسفند ۹۴ معادلات به گونه‌ای رقم خورد که فیضی فرصتی مغتنم برای ارائه خود بیابد. با نطق‌های آتشین و بی‌پرده، توجه افکار عمومی به فیضی به صورت نمایی رشد کرد و وقتی معلوم شد انتخابات به دور دوم کشیده شده است تحلیل‌گران از پیروزی قریب‌الوقوع وی خبر دادند. چرا که شیب نمودار محبوبیت فیضی قابل تعدیل نبود.

فصل جدید بلندپروازی‌های فیضی در بهارستان رقم خورد. او بدون ملاحظه‌کاری صدای جوانان اصلاح‌طلبی شد که فیضی را به ایده‌ال‌هایشان نزدیک می‌دیدند. با روی کار آمدن ترامپ فرجام ناخوشایند برجام رقم خورد و ماه عسل اصلاحاتی‌ها تمام شد. جسارت و ایده‌آل‌گرایی فیضی در این مقطع بیش از هر زمان دیگری به چشم آمد. ماندن در صف اول اصلاح‌طلبان در روزگاری که حتی خود دولتی‌ها توان و قصد دفاع از دولت را نداشتند جام زهری بود که فیضی به خاطر ایده‌آل‌هایش سرکشید. او سهم هم‌قطارانش را هم سرکشیده بود!

در آستانه انتخابات مجلس یازدهم محمد فیضی شایسته ورود به عرصه به عنوان سرلیست اصلاحات بود و شانس تکرارش قابل ملاحظه تصور می‌شد اما اوضاع به گونه‌ای دیگر رقم خورد و دکتر جوان از رقابت باز ماند. شاید با درایت بیشتر، «فیضی جوان» می‌توانست پایانی بهتری برای خود رقم بزند ولی به هر حال زندگی دکمه بازگشت ندارد.

بعد از رد صلاحیت نیز فیضی کمافی‌السابق شفاف و بدون روتوش ظاهر شد. او برخلاف سایر رد صلاحیت شدگان نه از مژده‌های الکی سخن به میان آورد نه طعنه، کنایه، تهدید و تطمیع را در دستور کار خود قرار داد. در اولین فرصت بی‌پرده با حامیان خود سخن گفت و دیوار اعتماد حامیانش را فرو نریخت تا علی‌‎رغم خروج فیزیکی‌اش از صحنه، در یادها بماند. محمد فیضی صحنه را ترک کرد شاید برای وقتی دیگر…

انتهای پیام/