در کمتر از دو هفته مانده به انتخابات، می‌توان فضایی روشن‌تر در مورد کاندیداها را ترسیم کرد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

 

پس از پایان فرجه قانونی اعلام صلاحیت‌ها و ثبت شگفتی‌های اولیه در این مرحله که با حذف سران اصلاحات و معدودی از چهره‌های اصولگراها و روحانیون مدعی صورت گرفت؛ در کمتر از دو هفته مانده به انتخابات، می‌توان فضایی روشن‌تر در مورد کاندیداها را ترسیم کرد.

۱. علی نیکزاد؛

این برای اولین و شاید آخرین بار است که یک وزیر سابق از حوزه اردبیل، کاندیدای مجلس شده است. حضور مردم در جلسات تبلیغاتی وی که سالها او را در قامت وزیر در رسانه‌ها و تلویزیون دیده‌اند، به همان قدری که دیدن خاله شادونه و اکبر‌عبدی به عنوان یک چهره ملی در خانه مش‌اسماعیل از روستای پایین دست برای مخاطبان، جذاب و رویایی و پرشور است. سیل عظیمی از مردم وجود دارند که می‌گویند به نیکزاد رای نمی‌دهند ولی معتقدند او یکی از منتخبان حتمی است. ستاد نیکزاد در حالی که همایش‌های پرشکوه برگزار می‌کند که وجود تعدادی ژنرال‌های سیاسی_انتخاباتی مانعی از ایجاد چهره مردمی و در دسترس برای وی می‌شود‌. در هر حال نیکزاد از موج های اولیه پایین آمده ولی عده‌ای همچنان او را از شانس‌های اصلی می‌دانند و عده‌ای #عاقبت‌اکبر را برای او متصورند‌. نظرات در مورد نیکزاد بصورت صفر و یک و مخالف و موافق بوده و رای خاکستری برای او متصور نیست

۲. سید کاظم موسوی؛

یکی از آخرین افراد ثبت‌نامی که بدون برنامه قبلی به انتخابات سلام داد، سید کاظم موسوی بود. وی طبق آمار رای‌های ادوار اخیر، محبوب‌ترین کاندیدای مردمی است که حداقل هر دوره ۴۵ هزار رای ثابت دارد. وی اینبار با سلاح رسانه به جنگ تخریب و دروغ هایی که علیه وی به کار می‌‌رود، رفته تا آنها را خنثی کند. کاظم موسوی در لیست اصولگرایان صدرنشین شده و در لیست عشایر و ایثارگران و بازار و… قرار دارد که نشان از خیز بلند او به سمت کسب رای اول این حوزه است. ستاد پرشور وی پر است از مردمی که از هم اکنون او را فریاد رس مشکلات خود می‌دانند. نمایندگی سید از آنچه که به نظر می‌رسد نزدیکتر است.

۳. صدیف بدری؛

نماینده فعلی که اصلاح‌طلبان با حذف لیدرهای خود بی‌میل به حمایت از وی نیستند، گام‌های انتخاباتی خود را آرام و خزنده برمی‌دارد. ستاد وی ستادی نظم‌محور و رو به جلو بوده که اکنون در ده روز اخیر بیست همایش بزرگ را برای رخ‌نمایی به رقبا برگزار کرده است. حمایت اصلاح‌طلبان و جامعه مهندسان از بدری گل سرسبد همایش‌های وی بوده است. بدری مستمر و مثبت و بدون حاشیه رو به جلو می‌رود و در داخل و اطراف شهر، رای پیوسته‌ای برای این نماینده متصور است. نفر اول دوره قبل، گزینه جدی این دوره است.

۴. رضا کریمی؛

تائید صلاحیت دیرهنگام نامبرده به عنوان تنها اصلاح‌طلب باقی‌مانده در میان اصولگرایان، بزرگترین کمک شورای نگهبان به یک کاندیدا می‌تواند لقب بگیرد. حمایت قاطع شورای عالی اصلاحات اگر وارد فاز میدانی شود یک کمک رویایی برای کریمی است اما به این شرط که بتواند در دو هفته باقی عملکرد جهارساله خود را که به خاطر تیم رسانه‌ای تاکنون بازتاب نداشته منعکس کند‌. منظم‌ترین نماینده مجلس صرفا چند روز برای موج‌آفرینی و حفظ آن وقت دارد. او شانس آخر اصلاحات در مرکز استان است.

۵. حقیقت‌پور؛

براساس ریزش دوره قبل اینبار کسی شانسی برای او قائل نبود اما فعالیت‌ها و استقبال از او نشان می‌دهد حقیقت‌پور با برنامه‌ریزی‌های کلان توانسته است از دل مردم اردبیل دلربایی کند. بخشی از اصلاح‌طلبان بخاطر عدم حضور وی در لیست جمنا به او پیوسته‌اند‌. حقیقت پور در حاشیه شهر، دست بالا دارد. سیر صعودی حقیقت‌پور به شدت ادامه دارد. لیست نهایی بازار نیز احتمالا به او روی خوش نشان خواهد داد. حقیقت پور سال ۹۸ را جدی و جدی بگیرید.

۶. یوسف‌ اکبری؛

اگرچه او برای تقویت مالی ستاد، با ارایه شماره کارت از مردم استمداد مالی کرد اما می‌تواند در حین سخنرانی مخاطب را سحر کند تا جایی که به جای بریدن انگشت مخاطب، از دستان او رای بستاند. اما او چشم به راه محمود احمدی‌نژاد است تا بتواند پدیده خود را به معجزه تبدیل کند.

۷. احد بیوته و کاظم دبیر دو کاندیدایی هستند که تبلیغات انتخاباتی را به گونه‌ای پاک و مردمی پیش می‌برند و هر یک منتظر فرصتی هستند که تا از شانسی که این دوره به اقتضای رد صلاحیت‌ها بوجود آمده، نهایت استفاده را کنند و به پیش بروند و مقبول مردم باشند.

به قلم: اصغر محمدی

انتهای پیام/