سه روز پس از شروع تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم گویا آرام آرام وعده‌ها و تعهدات نامزدهای انتخاباتی فراموش شده و هواداران آنها هجوم خود به مبلمان شهری در حوزه‌های انتخابیه استان اردبیل را افزایش داده‌اند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

انتخابات
هواداران نامزدهای انتخاباتی در اغلب شهرهای استان اردبیل گروه گروه با انبوه تصاویر و پوسترهای تبلیغی به جان در و دیوار مردم، تیرهای برق، علایم راهنمایی و رانندگی و پل‌های شهری افتاده‌ و چهره شهرها را به پلیدی کشانده‌اند.

دیوار و معابر شهری به تابلوهای بزرگ و رایگان تبلیغی برای نامزدهای انتخاباتی تبدیل شده و هواداران هر نامزد نیز بدون رعایت حقوق دیگران تصاویر فرد مورد نظر را بر روی عکس دیگر نامزدها چسبانده و چهره زشتی به زیبایی شهرها داده‌اند.

شهرهای استان اردبیل به صحنه کارزار ماموران شهرداری با هواداران برخی نامزدهای انتخاباتی تبدیل شده ، هر شبانگاه هواداران اقدام به چسباندن انبوه پوسترهای تبلیغی در معابر کرده و از صبح ماموران شهرداری کار کندن و امحای آنها از مکان‌های غیرمجاز تبلیغی را شروع می‌کنند و این تعقیب چسباندن و کندن هر شبانه‌روز بدون توقف ادامه دارد.

در برخی مناطق هواداران حتی به ابنیه تاریخی و معابری که با اقدام هنری تزیین شده ،نیز رحم نکرده و با چسب و مواد شیمیایی و پوستر آنها را در معرض آسیب قرار داده‌اند.

ایرج موذن‌زاده ،یک هنرمند مشگین‌شهری با انتشار تصاویر و نقاشی‌های زیبایی که توسط گروه هنری وی در معابر این شهرستان خلق شده گفت: این آثار هنری در شرایط سخت آب و هوایی و بعنوان کاری بی‌نظیر در سطح کشور انجام گرفته اما متاسفانه در اولین روز شروع تبلیغات مجلس یازدهم شاهد بی‌توجهی به برخی از نقاشی‌ها بوده‌ایم.

وی بیان‌کرد: بعنوان مدیر پروژه اجرای رنگ‌آمیزی و نقاشی‌های دیواری مزبور و یک شهروند دغدغه‌مند از همه نامزدهای انتخاباتی که مدعی خدمت به شهر هستند خواهشمندم از کار ارزشمندی که با جمع آوری پول از این مردم و تلاش ۴۰ روزه بسیاری از جوانان اجرا و باعث طراوت شهر و همچنین افتخار این مردم بوده محافظت نموده و به اعضای ستادی خود در این مورد هشدارهای لازم را بدهند.

در شهرستان مشگین‌شهر اقدام خلاف قانون برخی نامزدها و هواداران آنها موجب انتقاد شدید شهردار مشگین‌شهر نیز شده و وی از نامزدها خواست تا به زیبایی شهر آسیب نزنند.

به گفته انوری‌آذر ،شهردار مشگین‌شهر ، علیرغم اطلاعیه‌های شهرداری در خصوص رعایت موارد قانونی تبلیغات توسط نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی، متاسفانه با آغاز اولین روز تبلیغات شاهد قانون‌شکنی و هنجارشکنی برخی نامزدها و هواداران آنها هستیم.

وی با انتقاد از تبلیغات غیرمتعارف ستادهای تبلیغاتی در دیوارنویسی، نصب پوستر و بنر بر دیوارها، نرده‌ها و اماکن عمومی سطح شهر، اضافه کرد: متاسفانه آنچه در عمل از سوی برخی نامزدها مشاهده می‌شود خلاف شعار و منشور تبلیغاتی آنان در تمکین از قانون و قانون‌گذاری است.

شهردار مشگین‌شهر بیان‌کرد: به منظور رعایت حقوق شهروندان‌ و جلوگیری از تضییع بیت‌المال و در صورت هنجارشکنی و عدم رعایت موارد قانونی تبلیغات توسط نامزدهای مجلس شورای اسلامی از طریق مراجع قضایی بطور جدی پیگری و در نشر اسامی آنان هیچ ابایی نخواهیم داشت.انتخابات

رییس دادگستری شهرستان مشگین‌شهر هم از نامزدهای انتخاباتی و هواداران آنها خواست قوانین تبلیغات انتخابات را رعایت کنند.

جعفر رحیم‌نیا ،در جلسه پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی گفت: هرگونه راه‌اندازی کاروان‌های تبلیغاتی ، راهپیمایی، الصاق عکس به اماکن عمومی و دولتی، تابلوهای راهنمایی و گردشگری و ایجاد بی‌نظمی واختلال در عبور و مرور شهروندان جرم تلقی شده و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

از دیگر شهرستان‌های استان اردبیل نیز گزارش‌های مشابهی در عدم رعایت موازین قانونی در مورد حفظ زیبایی شهری مخابره شده و مسوولان این شهرستان‌ها به انتقاد از اقدام نامزدها و هواداران آنها در تخریب مبلمان شهری پرداخته‌اند. این بی‌اخلاقی‌های انتخاباتی در حالی است که برخی از شهرداری‌ها اقدام به تعبیه جایگاه و تابلوهای ویژه تبلیغی کرده و حتی با خط‌کشی و اختصاص شماره مکان و محل تبلیغ هر نامزد را مشخص کرده‌اند.
بسیای از شهروندان استان اردبیل نیز می‌گویند که در آستانه سال نو تخریب چهره زیبای شهرها اقدامی غیرمعقول بوده و زیبنده نیست که افرادی که دواطلب ورود به جایگاه قانون‌گذاری هستند خود از هم‌اکنون دست به قانون‌شکنی بزنند.

رحیم سرداری ،یک شهروند اردبیلی گفت: به جز هزینه‌های هنگفتی که نامزدهای انتخابات مجلس برای چاپ و نصب پوستر و تصاویر در معابر عمومی متحمل می‌شوند می‌بایست از فردای انتخابات از جیب مردم و شهروندان مبالغ دیگری هزینه پاکسازی شهرها شود.

به گفته وی ، در حالی که هنوز شهر به طور کامل از آثار به جا مانده انتخابات گذشته پاک نشده شاهد پلشتی و آلوده کردن فضای شهری توسط نامزدها و هواداران آنها هستیم.
شهروندان استان اردبیل از مسوولان اجرایی، نظارتی و قضایی خواستار مقابله با قانون‌شکنی و جلوگیری از آسیب به چهره شهرها از سوی نامزدهای انتخابات بوده و بر اقدام قاطع در این زمینه تاکید دارند.

انتهای پیام/ایرنا