قانم مقام علوم پزشکی اردبیل:

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: در ۲ روز گذشته سیر صعودی ابتلا به بیماری کرونا در استان متعادل و به کف رسیده و در صورت همکاری مردم و تداوم خانه‌نشینی شهروندان از ۲ هفته دیگر روند نزولی بیماری آغار می‌شود.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

کرونا

دکتر افشین فتحی افزود: شروع روند نزولی بیماری کرونا بستگی به همت جمعی مردم دارد و اگر روندی که در ۲ سه روز گذشته با کاهش ترددهای شهری و بین‌شهری و مراقبت‌های بهداشتی آغاز شده ادامه نیابد، وضعیت همچنان رو به وخامت خواهد رفت.

وی با اشاره به انجام غربالگری شهروندان اردبیلی گفت: بیش از ۸۵ درصد از شهروندان اردبیلی مورد غربالگری قرار گرفته‌اند که از این تعداد تنها یک درصد دچار علایم مشکوک به کرونا بوده و ۲ دهم این تعداد نیز نیاز به بستری داشته‌اند.

دکتر فتحی تجهیزات و تخت‌های بیمارستانی در استان اردبیل برای بیماران کرونا را تاکنون کافی دانسته و بیان‌کرد: ۸۳۰ تخت هم‌اکنون در بیمارستان‌های استان برای بستری بیماران کرونا پیش‌بینی شده و در صورت نیاز این تعداد قابل افزایش به یک‌هزار و ۱۸۰ تخت و در مرحله سوم تا یک‌هزار و ۶۰۰ تخت نیز افزایش می‌یابد.

به گفته وی ، ۲۵۷ تخت نیز در نقاهت‌گاهها برای تداوم درمان کامل بیماران بهبود یافته آماده شده و این تعداد قابل افزایش به ۴۰۰ تخت می‌باشد.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در باره تامین اقلام بهداشتی مورد نیاز مراکز درمانی استان نیز گفت: کمبودی در این زمینه وجود ندارد، کارخانه تولید ماسک N۹۵ در استان با ظرفیت تولید روزانه ۱۰ هزار عدد راه‌اندازی شده و الکل نیز به اندازه کافی در استان در حال تولید می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای شیوع بیماری کروما یک‌هزار نفر در استان بستری شده‌اند، اضافه‌کرد: از این تعداد هم‌اکنون ۳۴۲ نفر بستری بوده ، ۴۴ نفر جانباخته و بقیه بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شده‌اند.

به گفته وی هم‌اکنون در استان اردبیل ۳۱۸ نفر مبتلا به بیماری کرونا هستند.

انتهای پیام/ایرنا