هرچند به نظر می‌رسد مدت طولانی قرنطینه به انضمام تدابیر بهداشتی می‌توانست نمودار بیماری کرونا در اردبیل را نزولی سازد، اما مسئولان از پیک مجدد بیماری خبر می‌دهند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

کرونا

اواخر سال گذشته کرونا زیرپوستی، نامرئی و ناشناس در حال شیوع بود تا اینکه از دهه دوم اسفند ماه به یکباره اخبار ابتلاء و شناسایی بیماران کرونایی در اردبیل جان گرفت. با نزدیکی به تعطیلات نوروز، اغلب اصناف و حتی دستگاه‌های اجرایی تعطیل یا فعالیت شیفتی داشتند. برای اردبیل با جمعیت یک میلیون و ۲۸۰ هزار نفری هیچ امتیازی وجود نداشت که مردم را از ابتلا دور سازد مگر رعایت موازین بهداشتی.

تعطیلی اصناف تا بعد از تعطیلات نوروز که صحنه خیابان‌های اردبیل را شبیه شهرهای خالی از سکنه کرده بود، موجی از امیدواری برای ریشه کن شدن بیماری به دنبال داشت اما کرونا نه تنها زندگی مردم را مختل کرده بود بلکه اخبار ناگواری را در روزهای آینده به مردم این شهر تحمیل کرد.

از کمبود اقلام بهداشتی تا عدم اطلاع مردم

روزهای نخست شیوع کرونا در اردبیل مصادف شد با کمبود اقلام بهداشتی که استفاده آنها از سوی پزشکان توصیه می‌شد. ماسک، محلول‌های ضدعفونی کننده بر پایه الکل و دستکش.
بعد از گران‌فروشی ماسک و ورود رئیس کل دادگستری استان به پرونده چند داروخانه متخلف، تب فروش با قیمت‌های نجومی فروکش کرد. اما مردم همچنان در تأمین اقلام دچار مشکل بودند.

‌‌معاون غذا و داروی علوم پزشکی استان اردبیل در این خصوص گفت: روزهای نخست کمبود ماسک محسوس بود و به همین دلیل ما به چند متقاضی تولید مجوز دادیم. البته در ابتدا برخی تولیدات فاقد کیفیت لازم بود. با تعریف استانداردها سعی کردیم کیفیت استاندارد را ارتقا دهیم.

محسن ارزنلو با بیان اینکه در وضعیت فعلی ۶۵ تولید کننده ماسک روزانه ۴ هزار ماسک تولید می‌کنند، افزود: در تولید ماسک N۹۵ نیز خودکفا هستیم و ۴ تولید کننده در این زمینه فعالیت دارند.
اما در کنار کمبود اقلام بهداشتی عدم اطلاع مردم از بیماری که مانند سرماخوردگی بود ولی می‌توانست جان بیمار را بگیرد، هجمه‌ای از هراس و ترس به وجود آورد.

درست قبل از آغاز سال جدید مردم با هجوم به فروشگاه‌ها ارزاق مصرفی خود برای حداقل یک ماه را تأمین کردند تا در خانه بمانند. با این وجود اتفاقات بعدی وضعیت مطلوبی را رقم نزد.

بازار خرید

بی‌قراری اصناف و آغاز موج بیماری

میانگین درآمد در استان اردبیل کمتر از میانگین کشوری است. این به معنی حیات قشری کم بنیه به لحاظ اقتصادی در این استان است. بخش عمده‌ای از شهروندان در حوزه خدمات و فروش کالا فعالیت دارند و در واقع در صورتی که کار روزانه خود را از دست بدهند حتی در تأمین نیازهای ضروری معیشتی دچار مشکل می‌شوند.

بی‌قراری اصناف برای بازگشت به کار بعد از اتمام تعطیلات نوروز هر چند در ابتدا با مقاومت ستاد کرونا مواجه شد اما در نهایت با اعلام ستاد ملی شرایط عادی زندگی در کمتر از یک هفته مجدداً برقرار شد.

چنین وضعیتی به موازات بی‌توجهی مردم به استفاده از اقلام بهداشتی و رعایت نکات بهداشتی موجب آغاز موج ابتلا به بیماری شد تا جایی که وضعیت برخی شهرها در دو ماه گذشته از حالت سفید به نارنجی رسیده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل تصریح کرد: ما منتظر این موج بودیم. مردم رعایت نمی‌کنند. هر چند در اقلام بهداشتی کمبودی نداریم اما از هر ۲۰ نفر، یک نفر از ماسک استفاده می‌کند. این وضعیت قابل قبول نیست.

شهرام حبیب زاده افزود: ماه اول، ۸۰ درصد مبتلایان مردانی بودند که کار می‌کردند. در ماه دوم با اعمال قرنطینه و خانه نشینی این مردان، خانم‌های خانه دار بیشترین میزان ابتلا را به خود اختصاص دادند. در برهه‌ای کارمندان بانک و نیروهای مسلح بیشترین میزان ابتلا را داشتند و این در حالی است که پیک اول بیماری به اتمام نرسیده است.

نگرانی مسئولانی بهداشتی همچنان ادامه دارد و برخی اصناف باقی مانده در شرایط قرنطینه به هر دری می‌زنند تا دوباره فعالیت خود را آغاز کنند. از جمله هتل‌ها و آبدرمانی‌ها معتقدند در حق آن‌ها اجحاف شده است.

اردبیل روی نمودار صعودی و نزدیکی به قله دوم

اما واقعیت این است که تمامی زحمات مردم و مسئولان برای بازدارندگی شیوع بیماری بی‌اثر شده است. رفت و آمد مردم در سطح شهر برقرار بوده و شهر چهره عادی اما وضعیت بحرانی را دارد.
یکی از شهروندان به خبرنگار مهر گفت: نمی‌توانیم بیشتر از این برای این بیماری زندگی‌مان را مختل کنیم و نمی‌توان دست از کار کشید.

رامین قاسمی که یکی از بازاریان اردبیل است معتقد است مغازه دارها دیگر اهمیتی به وجود این بیماری نمی‌دهند. از طرفی قرنطینه تمام شده و در همان ایام قرنطینه خیلی‌ها زیان کمرشکنی دیدند.

شهروند دیگری معتقد است مردم به بیماری عادت کرده‌اند. بسیاری از خانواده‌ها حتی در تأمین اجاره بها و خورد و خوراک خود دچار مشکل هستند و با این شرایط نمی‌توانند مرتباً ماسک و محلول ضدعفونی تهیه کنند.

این اظهارات به تعبیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گویای تصور اشتباه مردم در خصوص بیماری است.

حبیب زاده تصریح کرد: مردم فکر می‌کنند با اتمام قرنطینه همه چیز به وضعیت عادی بازگشته اما در خود اردبیل حتی قله نخست بیماری طی نشده و مطابق بررسی‌های صورت گرفته، جمعیت قابل توجهی تحت معرض ابتلا به بیماری بوده است.

وی گفت: از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز ۴ هزار و ۴۰۰ نفر مثبت قطعی در استان گزارش شده است. ۲۴۶ مورد فوتی داشتیم و تا به امروز ۳۶۵۸ نفر بستری در بخش کرونا داشته‌ایم. در حال حاضر ۱۱۳ نفر در مراکز مراقبتی بیماران کرونا بستری هستند.

وی با بیان اینکه در هفته اول خردادماه از تعداد مراجعین به بیمارستان‌ها ۳۶ درصد بیماران بستری شدند افزود: در هفته آخر خرداد این رقم به ۵۵ درصد افزایش یافت و در مجموع تا به حال ۵/‏۱۷ درصد جمعیت استان با کرونا در تماس بوده اند و برای عبور از پیک اول باید ۶۵ درصد جمعیت استان با کرونا تماس داشته باشند، این در حالی است که در مهرماه به رغم وجود کرونا، آنفلوآنزا نیز به لیست بیماری‌های جدید اضافه خواهد شد و پیک دوم کرونا نیز آغاز می‌شود.

نگرانی از سفرهای تابستانی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل معتقد است تا دو سال آینده کرونا با ما می‌ماند و لازم است مردم زندگی با کرونا را بیاموزند.

به گفته حبیب زاده با وجود اینکه در ماه‌های گذشته همه مردم از خطر این بیماری مطلع شده‌اند اما در خود اردبیل، فشار اصناف همچنان ادامه دارد.

وی افزود: پیش بینی ما این است که اگر رفتار مردم و اصناف به شکل فعلی تداوم یابد، ما به وضعیت بحرانی می‌رسیم و اردبیل وارد محدوده قرمز می‌شود.

همچنین معاون بهداشتی علوم پزشکی استان اردبیل گفت: در ماه نخست شیوع بیماری، با دقت و مراقبت ویژه وضعیت مطلوبی را برای اردبیل حفظ کردیم. تا جایی که استان همسایه ما گیلان در وضعیت قرمز بود اما در اردبیل وضعیت سفیدی داشتیم.

بابک نخستین تاکید کرد: نه تنها عدم رعایت مردم ما را به قله بیماری خواهد رساند بلکه نگرانی ما از مسافرانی است که علامت‌دار نیستند.

وی با اذعان به اینکه مسافر زیادی همه ساله از استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به اردبیل سفر می‌کنند، ادامه داد: از سویی محدودیت مناطق گردشگری روز به روز بیشتر کاهش می‌یابد و انتظار داریم برای جلوگیری از بروز بحران مردم همکاری داشته باشند.

مطابق اعلام ستاد مبارزه با کرونا در استان اردبیل شهرهای اردبیل، سرعین، خلخال و پارس آباد یعنی شهرهای پرجمعیت و پرتردد به وضعیت نارنجی درآمده است. به تعبیر مسئولان بهداشتی بمب ساعتی کرونا فعال شده و هر لحظه احتمال قرمز شدن این شهرها وجود دارد.

تنها و تنها احتیاط مردم با رعایت بهداشت و فاصله اجتماعی می‌تواند شاخ این دیو را بشکند.

انتهای پیام/