مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل گفت: باید برای تبدیل امام‌زادگان و بقاع متبرکه به قطب‌ فرهنگی، این امام‌زادگان را به خوبی در جامعه معرفی کنیم.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

مهدی ستوده

حجت الاسلام مهدی ستوده در همایش استانی تکریم و بزرگداشت امام‌زادگان در اردبیل اظهار کرد: باید برای تبدیل امام‌زادگان و بقاع متبرکه به قطب‌ فرهنگی، این امام‌زادگان را به خوبی در جامعه معرفی کرده و جایگاه رفیع آنان را تکریم کنیم.
وی افزود: امام‌زادگان شهدای زنده هستند و اداره کل اوقاف و امور خیریه آمادگی دارد در راستای اجرای برنامه‌های فرهنگی در بقاع متبرکه، از ظرفیت نهادها، ادارات و حتی تشکل‌های مردم‌نهاد به صورت مشارکتی در تبدیل این بقاع به قطب فرهنگی استفاده نماید.

وجود ۱۷۷ بقعه متبرکه در استان اردبیل

مدیرکل اوقاف و امور خیریه با بیان این‌که در استان اردبیل ۱۷۷ بقعه متبرکه وجود دارد، ادامه داد: در راستای شناساندن این اماکن تلاش خوبی در استان صورت گرفته است.

ستوده بیان کرد: در استان اردبیل گام‌های مطلوبی در امر احیا و توسعه موقوفات صورت گرفته است و در همین راستا استان اردبیل یکی از استان‌های مطلوب در امر موقوفات محسوب شده و به‌زودی شاهد سرمایه‌گذاری‌های خوبی در راستای جهش تولید و اشتغال خواهیم بود.

نقش مؤثر بقاع متبرکه در ترویج فرهنگ وقف

وی با اشاره به اینکه بقاع متبرکه می‌توانند در توسعه و ترویج فرهنگ وقف نقش مهمی ایفا کنند، اضافه کرد: استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه می‌تواند در فراگیر شدن فرهنگ وقف موثر باشد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه ادامه داد: امام‌زادگان در نزد مردم جایگاه رفیع و عظیمی دارند به‌طوری که امروز شاهدیم فضای معنوی، دینی و فرهنگی مناطقی که در آن‌ها امام‌زاده وجود دارد با مناطق دیگر بسیار متفاوت است.

لزوم برنامه‌ریزی برای استفاده از ظرفیت حضور زائران

ستوده با اشاره به حضور زائرانی از اقصی نقاط کشور در بقاع متبرکه افزود: باید برنامه‌ریزی شود که در زمان حضور زائران برنامه‌های غنی فرهنگی اجرایی شود و بر همین اساس مبلغان و روحانیون حاضر در بقاع متبرکه می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

وی با بیان این‌که حضور امام‌زادگان در ایران با نگاه ترویج فرهنگ اسلام و اهل بیت‌(ع) و آموزش معارف قرآنی و سبک زندگی اسلامی بوده است، افزود: باید از این ظرفیت فرهنگی در استان استفاده شود.

گفتنی است؛ مراسم غبارروبی امام‌زاده صدرالدین(ع)، قرائت قرآن، مولودی‌خوانی، سخنرانی، تجلیل از خانواده عالم دانشمند مرحوم حجت الاسلام مولایی، و فعالان مرکز افق از جمله برنامه‌هایی بود که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در این همایش برگزار شد.

انتهای پیام/فارس