رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: برای شفاف‌سازی تغییرات قیمت نظارت بر کالاهای اساسی بویژه لوازم خانگی در این استان تشدید می‌شود.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

رامین صادقی

رامین صادقی در جمع خبرنگاران افزود: در راستای ساماندهی بازار لوازم خانگی و شفاف‌سازی تغییرات قیمت نظارت و بازرسی بر واحدهای تولید و عرضه‌کننده لوازم خانگی در استان اردبیل تشدید می‌شود.

وی اظهار داشت: درج “شناسه کالا” و در معرض دید مشتری قرار دادن هشت قلم لوازم خانگی از جمله “یخچال، فریزر، تلویزیون، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، کولر گازی، جاروبرقی و ماکروویو” ا الزامی بوده و در غیر این صورت آن کالا قاچاق محسوب شده و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه دانستن قیمت کالا حق قانونی مشتریان و خریداران است، بیان کرد: همچنین واحدهای صنفی موظف به نصب قیمت فروش بر روی کالا هستند.

او با بیان اینکه برخی از تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم خانگی در ماه‌های اخیر خودسرانه اقدام به افزایش قیمت لوازم خانگی کرده‌اند، اضافه کرد: مردم هنگام خرید از فروشنده فاکتور دریافت کنند.

وی ادامه داد: بر اساس مجوز سازمان حمایت تولیدکنندگان لوازم خانگی مانند یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی، اجاق گاز حداکثر ۲۵ درصد و تلویزیون حداکثر ۲۰ درصد افزایش قیمت نسبت به آخرین قیمت اعلام شده در سال ۹۸ داشته باشد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: همه شرکت‌ها موظف به ارائه فهرست قیمت برای درج در سامانه ۱۲۴ هستند و در غیر این صورت عرضه کالا خارج از شبکه توزیع و گرانفروشی محسوب خواهد شد.

صادقی افزود: خریداران لوازم خانگی می‌توانند با مراجعه به “سامانه ۱۲۴” از قیمت انواع لوازم خانگی آگاه شده و در صورت مواجهه با فروشندگان گرانفروش، بلافاصله شکایت خود را در همین سامانه ثبت کرده و یا با مراجعه حضوری به معاونت بازرسی و نظارت سازمان صمت در اردبیل و شعبه‌های سازمان در شهرستان‌ها شکایت خود را طرح و پیگیری کنند.

اجرای “طرح نظارت ویژه بر شبکه تولید، توزیع و فروش لوازم خانگی و همچنین ثبت الزامی نرخ کالاهای این حوزه در سامانه ۱۲۴” از اول تیر ماه امسال همزمان با سراسر کشور در استان اردبیل آغاز شده است.

انتهای پیام/ایرنا