رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان خلخال گفت: ضریب خام‌فروشی محصولات زراعی و باغی و کشاورزی بالاتر از۸۰ درصد است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

 

بهبود علیزاده

ر خصوص نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی در شهرستان خلخال اظهار کرد: شهرستان خلخال فاقد زیرساخت‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی در حوزه محصولات کشاورزی، باغی، زراعی و لبنیات است و بیش از ۸۰ درصد این محصولات به‌صورت خام‌فروشی به شهرها و استان‌های همجوار عرضه می‌شود.

وی افزود: در شهرستان خلخال بیش از ۱۴ محصول زراعی و باغی تولید می‌شود که این محصولات به ترتیب گندم دیم، گندم آبی، جو آبی و دیم، یونجه آبی و دیم، عدس، نخود، پیاز، گوجه فرنگی، خیار، برنج، بادام زمینی و زعفران است و بیشترین حجم زیر کشت به محصول گندم آبی و دیم اختصاص دارد که در سال‌جاری ۹ هزار هکتار است.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان خلخال با اشاره به روش‌های ترویجی جدید در عرصه کشاورزی بیان کرد: توسعه کشت محصولات پربازده و کم آب در برنامه واحد ترویج شهرستان خلخال بوده و از چهار سال گذشته در دهستان برندق کشت بادام زمینی به‌عنوان پایلوت صورت گرفت که سودآور بودن و ارزش افزوده بالای این محصول، جوانان روستا را راغب به کشت این محصول نموده است.

وی اظهار داشت: علی‌رغم تولید ارگانیک محصولات زراعی، همچنان کشاورزان و بهره‌برداران در روستاها، محصولات خود را با کمترین قیمت به فروش رسانده و به دلیل زمان بر بودن برداشت محصول در شهرستان خلخال متضرر می‌شوند.
دبیر کارگروه توسعه کشاورزی شهرستان خلخال تشریح کرد: نبود زیرساخت‌های بسته‌بندی و بوجاری از یک سو و نبود سرمایه‌گذار برای ایجاد این زیرساخت‌ها از سوی دیگر، بر مشکلات روستائیان و فعالان کشاورزی افزوده و عرصه را بر آنان تنگ کرده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص دلایل اصلی عدم وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی کافی و مورد نیاز در منطقه بیان داشت: اصلی‌ترین زیرساخت برای حضور سرمایه‌گذاران در منطقه وجود راه ارتباطی مناسب و حمایت مسؤولان شهرستان از سرمایه‌گذاران و ایجاد زیرساخت برای آنان است تا باری از دوش کشاورزان برداشته شود.

علیزاده تصریح کرد: محصول انجیر و زردآلود در بیش از ۵۰۰ هکتار از شهرستان در حال کشت بوده ولی به لحاظ خام‌فروشی و نبود صنایع تبدیلی خشکبار و نیز نبود صنایع بسته‌بندی مطلوب، عرضه این محصول به بازار را با مشکل مواجه بوده و به لحاظ پایین بودن ماندگاری محصول بعد از برداشت، کشاورزان بیش از ۵۰ درصد محصولات را زیر قیمت فروخته و یا دور می‌ریزند.

وی ادامه داد: بهترین صیفی‌جات به‌صورت ارگانیک در خلخال تولید شده اما نبود صنایعی که بتواند فرآوری محصول را در سریع‌ترین زمان انجام دهد، رونق تولید را کمرنگ کرده است.

رئیس جهاد کشاورزی خلخال در خصوص میزان تولیدات باغی و سطح زیر کشت محصولات باغی تشریح کرد: ۱۳ محصول باغی به ترتیب گردو، گل محمدی، گلابی، زرد آلود، گیلاس و آلبالو، سیب، انگور، انار، انجیر، پسته، توت درختی، بادام، سنجد و زالزالک باغات خلخال را زینت داده و بیشترین سطح زیر کشت در حوزه محصولات باغی مربوط به سیب، گلابی، گردو و گیلاس و آلبالو و زرد آلود می‌باشد.

گردو

بیشترین گردو در سطح استان اردبیل و شمال‌غرب کشور در شهرستان خلخال تولید می‌شود

وی اضافه کرد: بیشترین گردو در سطح استان اردبیل و شمال‌غرب کشور در شهرستان خلخال تولید می‌شود و برنامه سرشاخه کاری درختان گردو با آموزش و ترویج روش‌های نو در حوزه کشاورزی از دو سال گذشته با حضور کارشناسان وزارت جهاد در شهرستان خلخال برگزار شده است.

علیزاده تصریح کرد: نبود سردخانه از مهم‌ترین مشکلات حوزه کشاورزی بوده که موجب شده کشاورزان با صرف هزینه‌های گزاف علاوه بر هزینه‌های برداشت محصولات باغی، هزینه حمل میوه به فاصله بیش از ۱۵۰ کیلومتر از شهرستان خلخال را متقبل شده و میوه‌ها را برای فروش در سایر فصول به شهرستان اردبیل و یا استان گیلان حمل نمایند.

وی تآکید کرد: حتی اگر اداره جهاد کشاورزی با تصویب طرح‌ها و آسان‌سازی روش‌های کشت و آموزش به کشاورزان، راه را برای توسعه کشاورزی و تولید محصولات باغی و زراعی هموار نماید، در حوزه بانک‌های عامل که سرمایه اصلی را در اختیار واحد های تولیدی، تکمیلی وتبدیلی قرار می‌دهند، حمایت آنچنانی صورت نگرفته و مصوبات دست و پاگیر بانک‌ها سرمایه‌گذاران و فعالان را از انجام فعالیت‌های کشاورزی و ادامه طرح‌ها باز می‌دارد.

رئیس جهاد کشاورزی خلخال در خصوص تولید محصولات دامی شهرستان نیز بیان داشت: بیش از ۱۲۰ هزار واحد دام سنگین، بیش از ۱۸۵ هزار واحد دام سبک ، ۱۰۰ هزار واحد طیور سنتی، ۷۰۰ هزار طیور صنعتی و بیش از ۶۰ هزار کلنی زنبور عسل سالانه بیش از ۲هزار و ۷۰۰ تن گوشت، ۲ هزار و ۵۰۰ تن شیر، یک هزار و ۱۰۰ تن پنیر و ۷۵۰ تن عسل تولید می‌کند که به لحاظ کیفیت بالا، بازارهای کشوری در حوزه عسل و لبنیات را به خود اختصاص داده است.

وی درباره برنامه کلی حوزه کشاوری و مجوزهای صادره برای صنایع تبدیلی و تکمیلی در شهرستان خلخال گفت: در حال حاضر تنها یک واحد تولید و بسته‌بندی عسل در خلخال با عنوان واحد تولید و بسته‌بندی عسل شهداد فعالیت می‌کند و عسل زارعی خلخال نیز از سال ۱۳۹۷ غیرفعال است.

علیزاده ادامه داد: ده‌ها طرح از جمله شرکت تعاونی نگین بانوان، شرکت سهامی اخگر، افشره سبز نانو،کمپوست گیاهی، محصولات عسل وحدت آقایی، شرکت سیلوی قزل اوزن، شرکت آردسازی اسکویی و محصولات عسل فرامرزی در حال اخذ موافقت‌های اصولی و قانونی هستند.

در حال حاضر تنها یک واحد فرآوری شیر و لبنیات در خلخال موجود بوده و علی‌رغم وجود ۱۰ گلخانه‌ میوه مقیاس کوچک و کشت گل رز در ۵/۴ هکتار و وجود بیش از ده گلخانه بزرگ مقیاس، هنوز تولیدات این واحدها به‌صورت خام‌فروشی در سایر استان‌ها به فروش می رسد.

همچنین علی‌رغم وجود استعدادهای ویژه پرورش ماهی گرم آبی و سردآبی، هنوز شهرستان خلخال در این حوزه به جایگاه مناسبی نرسیده است.

چشم‌انداز مسؤولان در نگاه به رودخانه قزل اوزن که بیش از یک صد کیلومتر حوزه استحفاظی شهرستان خلخال جاری است، راه‌اندازی مجتمع‌های شیلاتی و پرورش آبزیان است ولی تحقق آن همت سرمایه‌گذاران و حمایت مسؤولان را می‌طلبد.

شهرستان خلخال اگر اولین تولیدکننده عسل در استان نباشد، اما اولین تولیدکننده عسل ارگانیک از کندوهای سنتی در ایران است ولی باز با این همه‌ به تعداد انگشتان دست صنایع تبدیلی در شهرستان خلخال وجود ندارد.

به اذعان کارشناسان، گندم خورش رستم به‌عنوان بهترین گندم بذری و با کیفیت در استان اردبیل و کشور بوده و باغات انار روستاهای خلخال شیرین‌تر از انار ساوه و کرمان است.

در سال‌های اخیر اقداماتی از سوی جهاد کشاورزی شهرستان در خصوص طرح‌های اصلاح الگوی کشت، اصلاح نژاد دامی و مهار آب و تصویب سدهای معیشتی برای روستاها انجام شده ولی متولی امر در سطح استان، خوابی برای سدهای معیشتی خلخال ندیده است و مردم روستاها نیز در رویای شیرین سدهای معیشتی همچنان چشم انتظارند.

نه تنها مردم شهر، بلکه در بیش از یکصد روستا اهالی زحمتکش و بهره‌برداران کشاورزی چشم به توان چانه‌زنی مسؤولان ارشد شهرستان در محافل استانی، کشوری و خانه ملت هستند.

پیش از انتخابات، نامزدهای انتخاباتی از دفاع از حق آبه رودخانه قزل اوزن، احداث جاده‌های روستایی و جاده‌های بین مزارع صحبت کرده و ده‌ها قول زرق و برق‌دار داده‌اند که تحقق هر یک از این قول‌ها، معیشت روستاها را متحول خواهد کرد.

انتهای پیام/فارس