بنیاد علوی برای اجرای طرح‌های محرومیت‌زدایی در شهرستان گرمی مغان ۷۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و هزینه می‌کند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

پول

محسن منصوری در جلسه‌ای با استاندار و نماینده مردم گرمی مغان در مجلس گفت: بنیاد علوی ۴۰ میلیارد تومان اعتبار و ۳۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه سرمایه‌ای جهت مشارکت در اجرای پروژه‌های ضروری و محرومیت‌زدایی در این شهرستان محروم را متعهد شده است.

وی با اشاره به اختصاص اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی در سال‌جاری به شهرستان گرمی از سوی این بنیاد ، افزود: این رقم در سال گذشته ۱۰ میلیارد تومان بود.

به گفته وی، لازم است در اجرای پروژه‌های مشارکتی تفکیک کار بین بخش دولتی و بنیاد علوی انجام شده تا روند امور تسریع و تمام اعتبارات اخصاص یافته جذب شود.

وی با بیان اینکه تحقق الگوی جامع توسعه در مناطق محروم کشور در دستور کار بنیاد علوی قرار دارد و شهرستان گرمی به عنوان یکی از ۲۰ شهرستان محروم کشور انتخاب شده است ، اضافه کرد: ماموریت اصلی این بنیاد توانمندسازی شهرستان های محروم در زمینه‌های فرهنگی، تربیتی ، آموزشی، سلامت و زیرساخت‌های عمرانی است.

اکبر بهنامجو ، استاندار اردبیل هم با اشاره به موقعیت شهرستان گرمی به عنوان دومین ورودی از مرز بیله‌سوار، توانمند کردن و اجرای پروژه‌های ضروری در این شهرستان را گامی مهم در رفع محرومیت این منطقه ذکر کرد.

وی بر سرعت در اجرای پروژه‌ها توسط دستگاه‌های اجرای تاکید کرد و افزود: دستگاه‌ها در پروژه‌های مشارکتی با بنیاد علوی تسریع و با جلب همکاری بنیاد علوی در اجرا، زمان تکمیل را به حداقل برسانند.

او با اشاره به اجرای سد تازه کند در شهرستان گرمی به عنوان تامین‌کننده آب شرب سالم و بهداشتی برای بیش از ۲۱۰ روستای گرمی ،خواستار مشارکت بنیاد علوی برای تکمیل این سد شد.

وی با بیان اینکه تاکنون برای زیرساخت این سد ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است، اظهارداشت: برای اتمام این پروژه حدود ۲۲۰ میلیارد تومان نیز اعتبار نیاز است .

استاندار اردبیل خواستار تامین ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومان در بازه زمانی سه ساله برای تکمیل این سد شد و گفت: اعتبار مورد نیاز باقیمانده نیز از محل اعتبارات ملی و استانی تامین می‌شود.

بهنامجو گفت: طرح‌های آبرسانی زیادی در شهرستان گرمی اجرا شده ولی به دلایلی چون خشک شدن چشمه‌ها و چاه‌ها همچنان مشکل آب به طور کامل حل نشده و با اجرای خط انتقال آب از سد تازه کند آب دائمی و مطمئن برای این شهرستان تامین می‌شود.

نماینده شهرستان گرمی در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به مشکلات راه و آب در این شهرستان خواستار تسریع دستگاه‌های اجرایی در تکمیل پروژه‌های مشارکتی با بنیاد علوی شد.
ولی اسماعیلی اجرای سدهای معیشتی در این شهرستان را امری حیاتی برای منطقه دانست و خواستار اختصاص کمک‌های اعتباری از سوی بنیاد علوی برای اجرا شد.

وی افزود: مطالعاتی در گذشته برای اجرای سدهای معیشتی انجام گرفته که با اجرایی شدن آنها مشکلات زیادی در منطقه کاهش خواهد یافت.

مدیرعامل بنیاد علوی مشارکت در این جلسه تامین اعتبار احداث مدرسه در بخش انگوت، اجرای رینگ و روشنایی دریاچه گیلارلوی گرمی، زمین چمن ورزشی، طرح آبخیزداری، اجرای زیرساخت ناحیه صنعتی ،تکمیل درمانگاه فرهنگیان، مرکز نگهداری معلولان، احداث کتابخانه و اجرای یک مرکز جامع سلامت را بعد از مطالعه و کارشناسی در سال جاری را متعهد شد.

انتهای پیام/ایرنا