اداره کل پزشکی قانونی استان اردبیل اعلام کرد: در سه ماه اول امسال میزان گازگرفتگی در این استان نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۳۳ درصد افزایش یافته است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

گازگرفتگی

بر اساس آمارهای ارائه شده، در این مدت هفت نفر بر اثر استنشاق گاز منواکسیدکربن در استان اردبیل جان باختند.

از این تعداد پنج نفر مرد و ۲ نفر زن هستند که قربانی مرگ خاموش شده‌اند.

در سال گذشته نیز در مجموع ۱۳ نفر بر اثر استنشاق گاز منواکسیدکربن در استان اردبیل جان باختند که از این تعداد هفت نفر زن و ۶ نفر مرد بودند.

مسدود شدن راه خروج گاز منواکسیدکربن در مسیر دودکش به هر علت ، استفاده از دودکش‌های غیراستاندارد موسوم به آکاردئونی ، اتصال ناقص دودکش‌ها به بخاری و یا دهانه خروجی آن در دیوار ، استفاده از اجاق‌های بزرگ خوراک‌پزی که فاقد دودکش می‌باشند برای گرم شدن فضاهای سربسته ، استفاده از اجاق‌های گازی موسوم به پیک‌نیک ، قرار دادن آبگرمکن در فضای درون حمام‌ها و یا معیوب بودن آبگرمکن‌ها که سبب نشت گاز خطرناک منواکسیدکربن به درون فضای حمام‌ها می‌شود از علت‌های مهم وقوع حوادث گازگرفتگی است.

همچنین بعضی از مغازه‌داران و صاحبان دفاتر کار از بخاری‌های بدون دودکش و یا اجاق‌های خوراک‌پزی برای گرم کردن فضاهای سربسته مکان کار استفاده می‌کنند و تعدادی از این افراد نیز انتهای دودکش را درون سطل و تشت آب قرار می‌دهند و تصور می‌کنند این کار سبب رفع خطر گازگرفتگی می شود در حالی‌که به شدت خطرناک می‌باشد.

انتهای پیام/ایرنا