مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل:

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل اعلام کرد: حمل و انتقال گندم تولیدی این استان بدون اخذ مجوز قانونی به سایر مناطق کشور ممنوع است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

کمباین گندم

علی نوبخت با رد شایعه حمل و قاچاق گندم تولید استان اردبیل به جمهوری آذربایجان گفت: حمل محصول گندم تولیدی این استان به سایر مناطق کشور هم تنها با مجوزهای موردی و به صورت محدود انجام می‌شود.

وی با اشاره به شروع عملیات خرید تضمینی گندم به عنوان بزرگترین خرید تضمینی محصولات کشاورزی از ۱۴ خرداد ماه در استان اردبیل افزود: تاکنون بیش از ۱۴۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان توسط مراکز خرید شرکت غله و خدمات بازرگانی خریداری شده است.

او ارزش گندم خریداری شده استان را سه هزار و ۵۴۰ میلیارد ریال اعلام و بیان کرد: تاکنون بیش از سه هزار میلیارد ریال از مبلغ محصول خریداری شده گندم‌کاران استان به حساب زارعان واریز شده و پرداخت بهای گندم خریداری شده همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به دایر شدن ۴۴ مرکز خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در سرتاسر استان توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی اظهارداشت: خرید محصول گندم توسط این مراکز در مناطق گرمسیری شمال استان به اتمام رسیده و در روزهای آینده در مناطق سردسیری از جمله شهرستان‌های اردبیل، نیر، نمین، خلخال و کوثر ادامه می‌یابد.

نوبخت با اشاره به افزایش ۴۶ درصدی قیمت مصوب خرید تضمینی گندم در سال جاری بیان کرد: هم اکنون هر کیلوگرم گندم مازاد بر نیاز کشاورزان با اعمال یک درصد افت غیرمفید و چهار درصد افت مفید به نرخ ۲۵ هزار ریال خریداری می‌شود.

وی همچنین از حمل ۲۲ محموله گندم خریداری‌شده به سیلوهای استان در چند هفته اخیر خبر داد و اضافه کرد: هزینه حمل گندم خریداری شده از مراکز خرید به سیلوها بر عهده اداره کل غله و خدمات بازرگانی است.

او در ادامه با اشاره به تامین همه گندم مورد نیاز کارخانه‌های آرد استان از داخل استان گفت: گندم تولید شده منطقه بویژه محصول منطقه مغان از کیفیت و مطلوبیت بالاتری برخوردار است.

وی نیمی از موضوع کیفیت نان را مربوط به گندم و آرد و نیم دیگر را مربوط به شرایط تهیه خمیر و طی شدن مراحل پخت و مهارت نانوایان دانست و بیان کرد: متولیان امر برای افزایش کیفیت باید ۲ هزار و ۷۰۰ نانوایی را در مناطق مختلف استان اردبیل مورد پایش قرار دهند.

نوبخت کیفیت آرد تولیدی از گندم استان اردبیل را مطلوب و بالا عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به کشت گندم مرغوب در مزارع آبی و دیم وجود پروتئین و سایر مواد مغذی موجود در محصول، گندم تولید در منطقه آرد دهی مناسبی دارد و از کیفیت و مرغوبیت بالا برخوردار است.

انتهای پیام/ایرنا