سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری دادگستری استان اردبیل با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ درصد جرائم استان، سرقت، ضرب و جرح و توهین و تخریب است، گفت: در یک دهه اخیر، وقوع جرائم در استان با شیب ملایم روند صعودی گرفته است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

به دنبال کاهش جرائم اجتماعی، از طریق اعمال پیشگیری های کیفری و غیرکیفری هستیم

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ساوالان خبر با اشاره به عزم دستگاه قضایی استان در کاهش وقوع جرائم اجتماعی گفت: مجموعه قضائی استان با همکاری نهادهای فرهنگی و اجتماعی تلاش می‌کند تا میزان وقوع جرایم و بزه در استان اردبیل به شدت کاهش یابد.

سبحانعلی فروزنده در این گفتگو با اشاره به نشست های متعدد مدیران دستگاه های اجرایی با موضوع پیشگیری اظهار کرد: برای کاهش رفتار مجرمانه در جامعه و از بین بردن آثار انحرافی برخی از رفتارها و کردار اجتماعی، مجموعه قضائی در کنار سایر دستگاه‌های دولتی و غیردولتی سعی می‌کنند تا بسترهای سالم و امن رفتار اجتماعی را به وجود آورده و از بروز بزه پیشگیری کنند.

وی خاطرنشان کرد: استان اردبیل در وقوع جرایم خشن و اقدامات مجرمانه در ردیف استان‌های کم آسیب‌ کشور قرار دارد به طوری که در طول سال کمترین میزان جرایم سازمان یافته و خشونت‌بار گسترده در این استان اتفاق می‌افتد.

بیش از ۵۰ درصد جرائم استان، سرقت، ضرب و جرح و توهین و تخریب است

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل بیان کرد: بیش از ۵۰ درصد جرایم استان مربوط به سرقت، ضرب و جرح، توهین و تخریب است که عمده این جرایم به صورت جزئی و خرد در طول سال اتفاق می‌افتد.

فروزنده، تدین و دینداری مردم استان دارالارشاد اردبیل را مانعی اصلی در وقوع جرایم و بزه گسترده عنوان کرد و گفت: آمار قتل نیز در استان اردبیل در مقایسه با سایر استان‌ها بسیار پائین است که بیشتر در مهارت های ارتباطی و کلامی مشکل داریم و نمی توانیم ارتباط موثر برقرار نمائیم به طوری که در سال گذشته بیش از ۱۲ هزار پرونده با موضوع توهین تشکیل شده که ۸ هزار مورد از این پرونده‌ها در همان دادسرا و با قرار منع تعقیب مختومه شده است.

در یک دهه اخیر، وقوع جرائم در استان با شیب ملایم روند صعودی گرفته است

وی تصریح کرد: در یک دهه اخیر وقوع جرایم در این استان با شیب ملایم روند صعودی داشته اما در دو مقطع با برنامه‌های پیشگیرانه وقوع این جرایم کنترل شده به طوری که در سال گذشته ۱۲ درصد کاهش جرایم خشن در استان نسبت به سال ۹۷ به ثبت رسید.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل دلیل این امر را اجرای برنامه‌های مشترک با رسانه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد و گفت: دادگستری استان تلاش می‌کند تا براساس سیاست‌ها و رویکردهای قوه قضائیه در پیشگیری و کاهش چهار جرم اولویت‌دار کشور برنامه‌ریزی دقیقی را اجرا کند تا با تکیه بر توان همراهی سایر دستگاه‌ها بتواند در این زمینه موفق عمل کند.

فروزنده چهار رویکرد دستگاه قضا را در استان با هدف کاهش بزه و وقوع جرایم یادآور شد و بیان کرد: با تدارک برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی برای گروه‌های مختلف سنی به ویژه توانمندسازی مربیان مهدها و مدارس سعی بر این است تا آگاهسازی و رفتارهای پیشگیرانه مدنظر قرار گرفته و با رویکرد غیرکیفری با اتخاذ تدابیر و اقدامات پیشگیرانه، وقوع جرم و آسیب های اجتماعی به حداقل برسد.

وی از اجرای برنامه‌های وضعی و موقعیتی با رویکرد تغییر در محیط فیزیکی نظیر بکارگیری نگهبان محله و اجرای برنامه‌های تکراری و همچنین برنامه‌های قضائی را با هدف کاهش جمعیت کیفری خبر داد و گفت: با بهره گیری از مجازات های جایگزین با تاکید بر اصلاح و باز اجتماعی کردن مجرمین و بزهکاران و نیز برخورد قاطع، سریع و بدون اغماض با تهدید کنندگان امنیت جامعه برخورد شود.

انتهای پیام/