مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: طرح جامع تامین آب آشامیدنی این استان در افق سال ۱۴۲۵ شمسی مطالعه و مصوب شده است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

آبرسانی

عباس جنگی مرنی در نشست با اعضای شورای عالی استان با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی در مصرف آب و توجه به الزامات توسعه پایدار با رویکرد تعدیل مسائل مربوط به آب و حفظ و صیانت از منابع آب سطحی و زیرزمینی افزود: باید مردم را نسبت به اقدامات خوب و اثربخش وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای اردبیل و برنامه‌های حوزه آب در استان آشنا کرد.

او گفت: در سند آب شرب استان منابع موردنیاز برای تامین آب شرب در شهرها و روستاهای مختلف پیش‌بینی شده تا در سال‌های آینده به دور از کارهای سلیقه‌ای بر همین اساس تامین منابع آب انجام شود.

وی افزود: در حوزه ایمن‌سازی و نصب حفاظ در اطراف سدها و تاسیسات آبی استان و همچنین نصب علایم هشدار اقدام شده است تا ایمنی این تاسیسات افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل به برنامه آتی برای علاج‌بخشی و لایروبی سد انحرافی میل و مغان و ساماندهی رودخانه های ارس و بالهارود اشاره کرد و گفت: در سال آبی جاری تاکنون تامین آب آبیاری در شبکه آبیاری و زهکشی انجام شده و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

جنگی مرنی بیان کرد: شرکت آب منطقه‌ای اردبیل برای همکاری با شهرداری گرمی برای توسعه گردشگری در سد گیلارلو آمادگی دارد و با احداث تصفیه‌خانه سد تازه کند، آب شرب مراکز جمعیتی هدف در پایاب آن تامین خواهد شد تا بخشی از مشکلات تامین آب در شهرستان گرمی مرتفع شود.

او از پیگیری لازم برای تامین اعتبار مالی برای احداث و تکمیل طرحهای آب استان خبر داد و گفت: تمام راه‌های ممکن برای تامین مالی طرح‌های آب در دست پیگیری و اقدام است و بیش از ۳۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار از طریق فاینانس داخلی برای طرحهای شمال، مرکز و جنوب استان تامین می‌شود.

وی از تلاش شرکت آب منطقه‌ای اردبیل برای اجرای طرح‌های آبرسانی شرب به شهرهای خلخال، اردبیل، مشگین‌شهر و نمین و عنبران و روستاهای اطراف آنها خبر داد و افزود: تا اواخر امسال با تکمیل مراحل مختلف طرح آبرسانی خلخال اعم از خطوط انتقال، آبرسانی و تصفیه‌خانه، آب شرب و بهداشتی خلخال از طریق سد بفراجرد تامین خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای با بیان اینکه مجوز ساخت و ساز غیرقانونی در بستر و حریم رودخانه‌ها داده نمی‌شود، گفت: با توجه به وقوع حوادث ناگوار سیل در برخی از استان‌ها با حساسیت این موضوع مورد رصد قرار می‌گیرد و به هیچ وجه در حریم و بستر رودخانه اجازه دایر کردن تاسیسات و یا ساخت و ساز غیرقانونی داده نمی‌شود و این موارد از طریق گروه‌های گشت و بازرسی در استان کنترل و پایش خواهد شد.

او تشریح کرد: با پیگیری‌هایی که انجام دادیم برای اولین بار پروژه‌های آبرسانی شهرهای مشگین‌شهر و اردبیل را نیز مانند نمین و عنبران در ردیف طرح شهرهای دارای تنش آبی قرار دادیم تا از منابع مالی این طرح برای تکمیل پروژه‌های اضطراری استفاده کنیم.

وی به آغاز عملیات اجرایی یکی از بزرگترین طرح‌های آبی در استان اشاره کرد و گفت: اجرای طرح شبکه آبیاری پایاب سد گیوی از طریق تامین اعتبار مالی از طریق روش فاینانس داخلی با بیش از ۲۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار مالی در شهرستان کوثر شروع شده و از همین روش مالی، تامین اعتبار ۶۰۰ میلیارد ریالی برای تکمیل شبکه آبیاری سبلان در شهرستان مشگین‌شهر و ۱۰۰۰ میلیارد ریال برای سد عمارت در شهرستان گرمی نیز در دست اقدام است.

انتهای پیام/ایرنا