چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ساعت : ۱۴:۰۵
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ :: ۲۰:۲۸

وضعیت مصرف برق در اردبیل قرمز شد

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل گفت: مصرف خانگی و صنعتی برق در اردبیل با افزایش همراه بوده و نیازمند مدیریت مصرف هستیم.

لامپ برق

حسین قدیمی اظهار داشت: هر چند استان اردبیل مازاد بر مصرف خود برق تولید می‌کند اما از ابتدای پیک بار مصرف از ۱۵ خرداد ماه وضعیت قرمز تجربه شده است.

وی با بیان اینکه اگر مصرف از سقف اعلامی وزارت نیرو بیش از ۱۰ درصد افزایش یابد برابر با وضعیت قرمز است، اضافه کرد: عمده افزایش مصرف در بخش صنایع و مشترکان خانگی به ثبت رسیده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل متذکر شد: هرچند تلاش می‌شود خاموشی و قطعی برق به حداقل برسد اما از سویی لازم است مشترکان هم نسبت به مدیریت مصرف اهتمام داشته باشند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل با تاکید به اینکه ۳۲ درصد از مشترکان استان در بخش خانگی است، افزود: ۲۴ درصد در بخش صنعتی، ۱۶ درصد در بخش کشاورزی، ۱۱ درصد عمومی و اداری، ۳ درصد روشنایی معابر و ۸ درصد در سایر مصارف است.

صرفا خاموشی با برنامه اطلاع رسانی می شود

قدیمی در پاسخ به این دغدغه که چرا اداره برق بدون اطلاع برق محلات را قطع می‌کند، افزود: خاموشی یا با برنامه برای تعمیرات یا بدون برنامه و خارج از اراده ما است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل تاکید کرد: در صورتی که خاموشی با برنامه باشد حتما اطلاع رسانی انجام می‌شود اما ممکن است شکستن شاخه درخت یا برخورد یک خودرو با تیرچراغ برق منجر به قطعی شود که در این صورت اطلاع رسانی از قبل معنی ندارد.

وی تصریح کرد: از طرفی بخشی از خاموشی‌ها به دلیل افزایش بار مصرف است. شما وقتی برق زیادی مصرف می‌کنید به اصطلاح فیوز می‌پرد این یعنی قطعی برق به دلیل افزایش بار مصرف که برای ممانعت از بروز آن انتظار داریم خود مشترکان ما را یاری کنند.

قدیمی با تاکید به اینکه استاندارد مصرف در دو ماه، ۲۰۰ کیلووات ساعت برای مشترکان خانگی است، ادامه داد: افزایش شدید مصرف برق باعث استهلاک نیروگاه‌ها و تاسیسات برقی می‌شود.

وی متذکر شد: این در حالی است که مدیریت مصرف و کاهش تنها ۱۰ درصدی مصرف در فاصله ساعت‌های ۱۳ تا ۱۷ موجب می‌شود کمبودی در مصرف برق نداشته باشیم.

برق

پرداخت خسارت به ۳۳۳ مشترک

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان اردبیل همچنین در پاسخ به مبلغ پرداخت خسارت به مشترکان به دلیل قطعی برق افزود: ۹۰۳ میلیون تومان از طرف شرکت توزیع به ۳۳۳ مشترک پرداخت شده است.

وی افزود: اگر فردی مدارک خود را در سامانه پرداخت خسارت بارگزاری کند به این موضوع رسیدگی می‌شود.انتظار ما از مشترکان رعایت مصرف در ساعات پیک مصرف است تا به دلایل مختلف از جمله قطعه صدمه‌ای به وسایل برقی منازل وارد نشود.

قدیمی در عین حال با بیان اینکه مشترکان استان، ۷۰ میلیارد تومان به اداره برق اردبیل بدهکار هستند، تصریح کرد: این بدهی هم مربوط به مشترکان خانگی و هم سایر مشترکان است. به طوریکه در بخش صنعتی ۹ میلیارد تومان و در بخش سازمان‌ها ۴ میلیارد تومان طلب داریم.

وی با اشاره به اینکه پرداخت بدهی می‌تواند کیفیت خدمات برق رسانی را ارتقا دهد، افزود: انتظار داریم مشترکان به ویژه سازمان‌ها و نهادها هر چه سریعتر در پرداخت بدهی خود اهتمام داشته باشند.

کاهش تلفات انرژی به ۱۲ درصد

قدیمی با اشاره به اجرای طرح جهادی کاهش تلفات انرژی از سال ۹۲، افزود: میزان تلفات از ۱۷٫۵۷ درصد در سال ۹۲ به ۱۲٫۵ درصد در سال گذشته کاهش یافته است.

وی برنامه کاهش تلفات در سال جاری را رساندن این رقم به ۱۱٫۶ درصد عنوان کرد و گفت: در موضوع کاهش خاموشی هم هدف گذاری ما کاهش سالانه دو دهم است که سال گذشته ۷۵ صدم کاهش محقق شد.

وی با تاکید به اینکه تامین برق پایدار نیازمند رفع مشکلات تولید و انتقال است، اضافه کرد: علاوه بر این صرفه جویی در مصرف برق نیز به جد از مشترکان درخواست می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل گفت: در حال حاضر برق به قیمت ۱۴۹ تومان در کیلووات تولید اما به قیمت ۸۰ تومان در کیلووات عرضه می‌شود در حالی که متوسط نرخ جهانی قیمت برق در دنیا ۱۴۰۰ تومان در کیلووات است.

وی هزینه انشعاب برق را در شهرها یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و در روستاها ۵۸۰ هزار تومان عنوان کرد و گفت: هزینه انتقال شهری از روستایی به مراتب هزینه بر است و دولت برق رسانی به روستاها را به صورت ویژه حمایت می کند.

توان اردبیل برای صادرات برق

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل در عین حال با تاکید به اینکه اردبیل در تامین برق خود بی نیاز است، افزود: تنها همکاری مردم می‌تواند موجب شود تا صادرات برق را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه در وضعیت فعلی برق با قیمت مناسب به عراق، افغانستان و آذربایجان می تواند صادر ‌شود، اضافه کرد: در وضعیت فعلی صادرات برق به دلیل نیاز خود استان امکان پذیر نیست.

قدیمی اظهار کرد: عمده درآمد برق می‌تواند از بخش صنعتی حاصل شود اما برق اردبیل به دلیل کسر کوچک مشترکان صنعتی درآمدزا نیست و ما از سرمایه گذاری و توسعه بخش صنعتی استقبال می‌ کنیم.

قدیمی با اشاره به عقد تفاهم نامه با برخی مشترکان جهت مدیریت و مصرف بهینه برق گفت: از جمله با ۱۰۰ مشترک صنعتی، ۶۹۱ مشترک کشاورزی، ۳۰ مشترک تجاری، ۵۹ جایگاه سوخت و ۲۴ مولد خرد تامین تفاهم نامه منعقد شده است.

وی افزود: این مشترکان در صورت مدیریت مصرف، جوایزی در کاهش هزینه پرداختی دریافت می‌کنند.

گفت‌و گو: ونوس بهنود

اشتراک این خبر :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است