چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ساعت : ۱۲:۴۹
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ :: ۹:۲۳

۱۲۱ مورد اخذ پلاسما در ۳ ماه اخیر

مدیر کل انتقال خون استان اردبیل می گوید: استان اردبیل از استانهای پیشرو در اهدای پلاسمای خون در کشور می باشد.

مدیر کل انتقال خون استان اردبیل با اشاره به اینکه استان اردبیل از استانهای پیشرو در اهدای پلاسمای خون بهبود یافتگان کووید ۱۹ در کشور است گفت: با تلاش های همکاران ما در انتقال خون استان و همکاری سازمان مرکزی، موفق شدیم از ابتدای اردیبهشت ماه سالجاری، مجوز تولید پلاسما در اردبیل را دریافت کنیم که خوشبخاته در این زمینه جزو استان های موفق در جمع آوری پلاسمای خون هستیم.

شراره دژکام با عنوان اینکه تا آخر تیرماه سالجاری ۱۱۸مورد اخذ پلاسما در انتقال خون استان توسط دستگاه پلاسما فرز صورت گرفته و در اختیار بیماران قرار داده شده است افزود: تا پایان تیرماه تعهدی که از سوی سازمان مرکزی برای استان اردبیل تعیین شده بود به میزان ۱۱۰درصد محقق شده است

اخذ پلاسما تابع شرایط خاصی است

دژ کام با اشاره به اینکه هر فردی که کرونا می گیرد نمی تواند پلاسما اهدا کند، چرا که اهدای پلاسمای خون تابع یکسری شرایط است افزود: اهدای پلاسما شرایط خاصی دارد که تقریبا شبیه شرایط اهدا خون می باشد با این تفاوت که اهدا کنندگان پلاسما می توانند هر ماه بکبار اقدام به اهدا پلاسما کنند.

افرادی که بیماری خاصی از جمله بیماری های قلبی،ریوی و سابقه استفاده از داروهای خاصی دارند، نمی توانند پلاسمای خون اهدا کنند. بازه سنی ۱۸ تا ۶۵ سال از شرایط اهدای پلاسما هست. همچنین بانوانی که سابقه زایمان دارند نیز به خاطر آلوایمینیزاسیون یعنی وجود یک سری آنتی بادی هایی دربدن نمی تواننداقدام به اهدای پلاسما نمایند.

مدیر کل انتقال خون استان اردبیل با اشاره به اینکه تنها یک دستگاه پلاسما فرزیس در استان اردبیل در مرکز ثابت خونگیری واقع درجنب بیمارستان فاطمی وجود دارد افزود: این دستگاه که یک دستگاه کاملا تخصصی است، ست های آن یکبار مصرف بوده وهمزمان با دریافت خون، پلاسمارا از خون جدا کرده و گلبول قرمز را به بدن اهدا کننده باز می گرداند.

۲۸ روز بعد از بهبودی، بهترین زمان اهدای پلاسما

وی بهترین زمان مراجعه جهت اهدای پلاسمارا ۲۸ روز بعد از بهبودی عنوان کرد و گفت: از اهدا کنندگان پلاسما بعد از معاینه ومشاوره و اطمینان از سلامت جسمانی آنها و عدم هر گونه سابقه بیماری خاص، نسبت به دریافت پلاسما اقدام می شود.
دژکام با اشاره به اینکه بهبودی از یک عفونت حاصل پاسخ دفاعی بدن در برابر عامل بیماری زا و تولید پادتن اختصاصی علیه آن می باشد گفت: این پادتن بعد از بهبودی بیمار برای مدتها در پلاسمای فرد باقی می ماند و با انتقال آن از فرد بهبود یافته به افرادی که مبتلا به نوع حاد بیماری هستند می توان به فروکش کردن بیماری وبهبود فرد کمک کرد و با گسترش بیماریهای نوپدید که به سرعت در جوامع بشری پخش می شوند و تا زمان ساخت واکسن و شناخت کامل از بیماری، پلاسمافرز در کنار سایر روشهای درمانی مورد توجه قرارگرفته است.

دژکام ضمن قدردانی از رهنمودهای نماینده ولی فقیه در استان و همکاری دانشگاه علوم پزشکی و سازمان تامین اجتماعی استان در بحث اطلاع رسانی درخصوص بحث پلاسمافرزیس در استان گفت: نیاز به خون یک نیاز همیشگی است با توجه به شیوع ویروس کرونا،وکاهش اهدا کنندگان خون خوشبختانه تا کنون تمامی درخواستهای مراکز درمانی تامین شده است وعلاوه برآن از ابتدای امسال استان اردبیل در شبکه خونرسانی ملی نیز مثل سنوات قبل حضور فعالی داشته که همه اینها را مدیون عزیزان اهدا کننده خون هستیم که,خالصانه بخشی از وجود خود را به همنوعان شان هدیه می کنند.

 

فشار خون

 

سازمان انتقال خون، کیفیت را فدای کمیت نمی کند

وی با دعوت از همه شهروندان جهت اهدای خون و پلاسما به بیماران و نیازمندان خون در استان گفت: محیط کار و مراکز جمع آوری خون این اداره کاملا تمیز و ضد عفونی شده است واز وسایل یکبار مصرف استفاده می شود پس جای هیچ گونه نگرانی از بابت ابتلا به بیماری و یا کاهش ایمنی بدن برای اهدا کنندگان وجود ندارد.

دژکام در پایان با علام اینکه سازمان انتقال خون هیچوقت کیفیت را فدای کمیت نمی کند اظهار داشت: ،اهدای خون را هیچ گاه نمی توان تعطیل کرد. بیمارانی هستند که نیاز شدیدی به خون دارند از جمله افراد سرطانی ، بیماران تالاسمی و خانم ها درحین زایمان و… ، از این رو لازم است به یاد داشته باشیم زندگی انسانهای بسیاری به خون اهدایی انسانهای نوع دوست ونیکو کار وابسته است.

اهدا پلاسما به شکرانه بهبودی

افشین یزدانی، کارشناس پرستاری بیمارستان فاطمی اردبیل یکی از اهدا کنندگان پلاسما که بعد از بهبودی و گذشت یکماه از دوران بیماری در مرکز انتقال خون اردبیل حاضر شده می گوید: به شکرانه بهبودی و سلامتی با مراجعه به سازمان انتقال خون اردبیل، اقدام به اهدا پلاسما کردم تا انشا الله با پلاسمای اهدایی، بیماران بد حالی که در بیمارستان های استان بستری هستند از آن استفاده کرده و مداوا شوند.

وی با درخواست از همه همشهریانی که مبتلا به کرونا شده و بهبود یافته اند اظهار کرد: با مراجعه به مراکز خون گیری و اهدای پلاسما به بهبودی بیماران بدحالی که برای مداوا نیازمند پلاسما هستند کمک نمائید.

 

خون

 

نجات جان بیماران، حس خوبی به آدم می دهد

محمد حسین آقاجانی، سوپروایزر آزمایشگاه بیمارستان امام خمینی اردبیل دیگر اهدا کننده پلاسما، هدف از حضور خود جهت اهدای پلاسما را کمک به بیمارانی که در بیمارستان ها و بخش های ویژه بستری هستند بیان کرد و گفت: از همه همکاران و بیمارانی که بهبود یافته اند دعوت می کنم با اهدای پلاسما به بیماران کرونایی، حس نوع دوستی را نهادینه کنند تا همه بیماران به آغوش گرم خانواده خود بازگردند.

بابک مهاجری متخصص بیهوشی، دیگر اهدا کننده پلاسما با عنوان اینکه همیشه اهدا کننده خون بودم و هیچوقت تصور نمی کردم زمانی نیازمند خون باشم گفت: بعد از ابتلا به کرونا در اواخر خرداد ماه، هیچ امیدی به زندگی دوباره نداشتم که با اهدای پلاسمای بهبود یافتگان توانستم دوباره به زندگی بازگردم.
مهاجری با اشاره به بزرگواری تمام کسانی که با اهدای پلاسمای خود، زندگی تازه ای به بیماران کرونایی می بخشند گفت: نجات جان یک بیمار، کار خوشایند و پسندیده ای است که حس خوبی به آدم می دهد و به شکرانه بهبودی، در مرکز خون گیری اردبیل حاضر شده ام تا با اهدای پلاسما، ادای دین نمایم.

اشتراک این خبر :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است