چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ساعت : ۱۲:۵۵
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ :: ۱۰:۴۸

افزایش بارندگی‌ها در خلخال

رییس اداره هواشناسی خلخال از افزایش ۸۶ درصدی میزان بارندگی‌ها از اول سال جاری تاکنون در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته خبر داد.

بارش باران

فرامرز فرض‌الله‌پور افزود: خلخال در بین شهرستان‌های استان مناسب‌ترین وضعیت بارشی را به خود اختصاص داده است.

او با بیان اینکه مجموع بارندگی‌های امسال این شهر از اول سال جاری تا به امروز بیش از ۲۷۵ میلیمتر است، اظهارداشت: با توجه به اینکه میانگین بارندگی سالانه خلخال ۳۶۶ میلی‌متر است، بخش اعظمی از بارندگی سالانه این منطقه در کمتر از پنج ماه اول سال محقق شده است.

وی گفت: در حالی که میزان بارش‌های کمتر از پنج ماه امسال خلخال ۸۶ درصد در مقایسه با زمان مشابه سال قبل افزایش دارد ، بارندگی‌های امسال نسبت به دوره آماری درازمدت ۳۳ سال گذشته نیز ۶۵ درصد افزایش دارد.

وی افزود: بهار امسال ۱۰ درصد از مناطق خلخال با خشکسالی ضعیف مواجه بود و در ۹۰ درصد از مناطق مختلف این شهرستان وضعیت نرمال ترسالی حاکم شده است.

فرض‌الله‌پور همچنین از افزایش ۳۹.۶ برابری بارندگی‌های تیرماه امسال در مقایسه با میزان بارندگی اولین ماه تابستان سال گذشته خبر داد و تشریح کرد: مجموع بارندگی‌های ۳۱ روز از تیرماه سال گذشته زیر یک میلی‌متر در این شهر بوده و در تیرماه امسال بیش از ۳۶ میلی‌متر باران در این منطقه باریده است.

او با بیان اینکه این حجم از بارندگی در اولین ماه از تابستان امسال در این شهر بی‌سابقه است، اظهارداشت: میزان بارندگی‌های تیرماه امسال خلخال در مقایسه با میزان بارندگی بلندمدت ۳۳ ساله این شهر نیز که ۱.۹ میلی‌متر است، بیش از ۷۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی با اشاره به بارندگی ۳۳ میلیمتری باران در روز شنبه هفته جاری در شهر خلخال افزود: بارش این حجم از باران در دومین ماه از تابستان و اوج گرما کم‌سابقه بوده و این بارش توام با حاکمیت هوای سرد و مرطوب در منطقه موجب خنک شدن هوا شده است.

رییس اداره هواشناسی خلخال گفت: وضعیت مناسب بارندگی‌ها در سال ‌جاری و فراوانی بارش موجب تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و طراوت و سرسبزی دوباره مراتع و چراگاه‌های طبیعی و وفور علوفه دام در این مناطق شده است.

وی همچنین با اشاره به خسارت‌های اخیر سیلاب و آبگرفتگی ناشی از بارندگی شدید باران به تاسیسات شهری، زیرساختی و منازل مسکونی مردم در خلخال افزود: مردم همه مناطق این شهرستان به توصیه‌های اداره کل هواشناسی استان توجه داشته و آمادگی لازم را نسبت به رویارویی با سیلاب و آبگرفتگی معابر در مواقع بارندگی تند باران و تگرگ را داشته باشند.

اشتراک این خبر :
برچسب ها :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است