چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ساعت : ۱۴:۱۰
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ :: ۱۲:۰۹

لزوم گسترش صنایع تبدیلی و بسته بندی در مشگین شهر

یکی از دغدغه‌های مهم مردم شهرستان مشگین شهر در سال‌های گذشته اتلاف محصولات باغی بود که با راه‌اندازی دستگاه «سورتینگ» و صنایع تبدیلی در منطقه این دغدغه تا حد زیادی رفع می‌شود.

باغدار گیلاس

محصولات کشاورزی و باغی امروز یکی از مهم‌ترین منابعی هستند که می‌توانند علاوه بر رفع نیازهای داخلی، ارزآوری خارجی نیز داشته باشند. در حقیقت تولید محصولات کشاورزی و باغی امروزه یکی از مهم‌ترین روش‌های توسعه اشتغال و افزایش درآمد در کشور و به‌خصوص در مناطق روستایی است.

حاصل دست‌رنج کشاورزان پس از یک سال تلاش با برداشت و فروش محصول به‌دست می‌آید، اما مشکلاتی مانند حوادث طبیعی و در بسیاری از موارد نبود بازار فروش یک محصول باعث ضرر و زیان‌های بسیاری برای کشاورزان و باغداران می‌شود.

امروزه افزایش دانش و بهره‌مندی کشاورزان و باغداران از تجهیزات نوین آبیاری و … باعث شده تا تولید محصول افزایش یافته و محصولات مناسبی تولید شود، اما نبود الگوی کشت محصولات کشاورزی و همین‌طور کمبود و یا عدم توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی آفتی ماندگار بر پیکره کشاورزی استان بوده که همه ساله سبب ضرر و زیان هنگفت به کشاورزان می‌شود.

با توجه به اینکه حدود یک چهارم از تولیدات کشاورزی در نتیجه‌ی نبود صنعت و امکانات تبدیل و نگهداری ضایع می‌‍‌شود، صنایع فرآوری کشاورزی می‌تواند در راستای جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی، ایجاد ارزش افزوده در بخش کشاورزی، افزایش سطح درآمد روستائیان، بالا‌بردن بهره‌وری بخش کشاورزی و افزایش سهم اشتغال صنعتی در مناطق روستایی و نیز به‌عنوان جزئی از فرآیند توسعه روستایی ایفای نقش کنند.

بسیاری از محصولات کشاورزی دارای زمان تولید و مصرف متفاوتی هستند، تولید یا برداشت آنها معمولاً در یک زمان مشخص و کوتاه، ولی مصرف در زمان طولانی‌تری صورت می‌گیرد، صنایع تبدیلی و نگهداری می‌تواند با حفظ و نگهداری محصولات، در آنها به گونه‌ای تغییر و تبدیل ایجاد نماید که امکان مصرف‌شان در طی سال میسر باشد.

تولید بیش از ۴۲۶ هزار تن محصولات باغی در استان اردبیل

یکی دیگر از پتانسیل‌های کشاورزی استان اردبیل تولید انواع محصولات باغی در این استان است به‌طوری‌که سطح کشت کل باغات مثمر و غیرمثمر استان اردبیل در حدود ۳۸ هزار و ۴۳۴ هکتار با میزان تولید ۴۲۶ هزار و ۱۸۵ تن بوده و میزان تولید انواع محصولات سردرختی نیز به ۱۵۰ هزار تن رسیده که این محصولات شامل سیب، گلابی، گیلاس، آلبالو، زرد آلو و بسیاری دیگر از محصولات سردرختی می‌شود؛ ضمن اینکه در راستای سیاست اصلاح الگوی کشت بسیاری دیگر از محصولات سردرختی همچون زیتون و پسته نیز در چرخه تولید محصولات سردرختی استان قرار گرفته‌اند.

تمامی این موارد گفته شده گوشه‌ای از پتانسیل‌های موجود در استان اردبیل برای تولید انواع محصولات کشاورزی و باغی بوده و آمار موجود نشان از اهمیت بخش کشاورزی در اقتصاد استان اردبیل را دارد و با توجه به این موضوع و سهم این بخش در تولید ناخالص داخلی استان توجه ویژه به این بخش موجب بهبود وضعیت معیشت کشاورزان و فعالان این بخش خواهد شد.

علی‌رغم حجم زیاد تولید انواع محصولات کشاورزی در استان اردبیل نبود بازار فروش مناسب و هم‌چنین کمبود صنایع تبدیلی در استان درد و زخم کهنه‌ای بر پیکره کشاورزی استان بوده و این امر همه ساله سبب ضرر و زیان کشاورزان شده و علاوه برآن باعث خام‌فروشی محصولات کشاورزی از استان می‌شود.

در سال‌ گذشته نیز این خاطره تلخ و تکراری کشاورزان باری دیگر در استان اردبیل اتفاق افتاد و کشاورزان اردبیلی از عدم فروش محصول سیر و هم چنین سیب در بازار ضرر هنگفتی را متحمل شدند.

شهرستان مشگین شهر به‌عنوان قطب تولید محصولات باغی همانند انگور، سیب، زردآلو و … همه ساله محصولات باغی زیادی را تولید و روانه بازار مصرف می‌کند. اما متاسفانه کمبود صنایع تبدیلی در استان و شهرستان مشگین شهر باعث می‌شود تا باغداران با فروش خام و ارزان محصولات خود متضرر شوند.

میوه سیب

خرید و نصب دستگاه‌های «سورتینگ» در مشگین شهر

محمود عباسزاده مشگینی اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های مهم مردم در چند سال گذشته اتلاف محصولات باغداران شهرستان بود.

وی افزود: قبل از افتتاح مجلس و اوایل سال، به پیشنهاد بنده و موافقت استاندار محترم اردبیل با حضور مدیران مربوطه برای مدیریت بازار محصولات باغی مشگین‌شهر جلسه‌ای تشکیل و چندین تصمیم در همین راستا اتخاذ شد که فقط یک بند از آنها خرید و نصب و راه اندازی دو دستگاه سورتینگ پیشرفته بود.

نماینده مردم شهرستان مشگین شهر بیان داشت: امیدوارم با پیگیری مدیران اجرایی استان و شهرستان مشگین شهر، به‌ویژه فرماندار شهرستان تا آخر مرداد ماه امسال شاهد افتتاح و راه اندازی این دستگاه‌ها باشیم.

مشگین شهر جایگاه اول تولید محصولات باغی را بر عهده دارد

اکبر صمدی، فرماندار شهرستان مشگین شهر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس با بیان اینکه ۱۵هزار هکتار باغات میوه استان در شهرستان مشگین شهر قرار داشته و این شهرستان جایگاه اول تولید محصولات درختی را عهده دار است.

وی افزود: به‌دلیل رفع مشکلات کشاورزان و باغداران، سال گذشته با همکاری بخش خصوصی یک واحد کارخانه صنایع تبدیلی پوره سیب راه‌اندازی و به بهره‌برداری رسید و در راستای فروش محصولات باغی با مشکل مواجه بودیم و امسال دو دستگاه سورتینگ و بسته بندی میوه در حال راه اندازی است که رسما در هفته دولت به بهره برداری می‌رسد.

صمدی بیان کرد: این دستگاه بسته بندی میوه به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال با پیگیری‌های نماینده مردم شهرستان مشگین شهر توسط همیاری استان اردبیل خریداری و در سوله جهاد کشاورزی مشگین شهر راه اندازی و نصب شد تا مشکلات باغدارن در این زمینه مرتفع شود.

صمدی گفت: امسال با ورود بخش خصوصی کارخانجات میوه خشک کنی و کنسانتره در شهرستان مشگین شهر فاز جدیدی از رونق تولید و شکوفایی در منطقه را شاهد خواهیم بود.

گفتنی است؛ شهرستان مشگین شهر با هفت هزار هکتار باغات سیب با شرایط مطلوب آب و هوایی، حدود ۲۰۰هزار تن سیب برداشت شده و امسال به‌دلیل سرمازدگی برخی مشکلات دیگر احتمالا ۱۳۵هزار تن سیب از مجموع باغات میوه شهرستان برداشت می‌شود.

بسته بندی بهداشتی میوه سردرختی می‌تواند عامل نگهداری بیشتر سیب مشگین شهر و حذف واسطه دلالان شود که این مساله باعث رونق باغداری و تولید هر چه بیشتر محصولات باغی در منطقه خواهد شد.

اشتراک این خبر :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است