چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ساعت : ۱۳:۱۰
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ :: ۱۲:۳۴
رییس اتاق بازرگانی اردبیل

خلاء قانونی در راه‌اندازی منطقه آزاد اردبیل وجود ندارد

رییس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی اردبیل گفت: راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری و صنعتی یکی از مطالبات اصلی مردم این استان از مسوولان کشور بویژه مجمع تشخیص مصلحت است که هم‌اکنون پرونده مناطق آزاد در آن تحت بررسی می‌باشد.

حسین پیرموذن

حسین پیرموذن در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی افزود: خلاء قانونی در راه‌اندازی منطقه آزاد اردبیل وجود ندارد و اردبیل بهترین مکان برای راه اندازی این منطقه می‌باشد.

وی با بیان اینکه اردبیل بزرگترین منطقه مرزی برای تبادلات اقتصادی است، افزود: در شرایط فعلی کرونا میزان صادرات نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته که نشان می‌دهد مبادلات اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه رو به توسعه است.

پیرموذن بیان کرد: با راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری ،استان اردبیل توان صادرات محصولات کشاورزی به میزان سه میلون تن را دارد.

وی ادامه داد: ایجاد منطقه آزاد تجاری فرصتی برای سرریز سرمایه‌ها و رفع محرومیت در منطقه‌ است، چون تجربه نشان داده با ایجاد منطقه آزاد تجاری حداقل در بخش سفرهای داخلی جریان جابجایی مسافران کاملا معنادار تغییر می‌کند.

او بیان کرد: ما نیازمند استفاده از تکنولوژی‌های جدید، اشتغالزایی، ایجاد ارزش افزوده در بخش‌های مختلف اقتصادی و جذب سرمایه‌ها هستیم و امتیازات منطقه آزاد همه را برای استان فراهم می‌کند.

وی تاکید کرد: از طرفی محرومیت اردبیل زمانی برداشته خواهد شد که این استان وارد بازارهای تجاری بین‌المللی شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی اردبیل افزود: این استان در بخش‌های مختلف بازرگانی، صنعت، معدن، گردشگری و کشاورزی ظرفیت‌های کم‌نظیری دارد که با راه‌اندازی منطقه آزاد می‌توان به توسعه پایدار دست یافت.

وی افزود: از بین استان‌های اردبیل ، آذربایجان‌شرقی و گیلان ، این استان به سبب دارا بودن زیرساخت‌های لازم و مرزهای طولانی و نزدیک با کشور همسایه به عنوان مرکز شهرک صنعتی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان انتخاب و طرف آذری هم توافق اولیه را قبول کرده است.
او با بیان اینکه شهرک مشترک اردبیل را از بن‌بست خارج می‌کند،گفت: ایجاد شهرک صنعتی مشترک و اتصال خط ریلی بین ایران و جمهوری آذربایجان نتیجه تمام تلاش‌های مسوولان است که امروز از سوی استاندار اردبیل عملیاتی می‌شود و با تحقق این ۲ طرح شاهد توسعه مراودات اقتصادی و تجاری با جمهوری آذربایجان خواهیم بود.
پیرموذن افزود: احداث این شهرک صنعتی موجب تحولات عظیمی در حوزه اقتصادی در استان و کشور شده و از طریق این شهرک می‌توان از امتیازات ۲ کشور در بحث رونق اقتصادی و تجاری استفاده کرد.
وی بیان‌کرد: با احداث این شهرک می‌توان صنایع تبدیلی و بسته‌بندی را در این منطقه ایجاد و صادرات محصولات تولیدی استان را به کشورهای آسیای میانه و روسیه در سریع‌ترین زمان انجام داد.

راه آهن

احداث خط ریلی بین ایران و آذربایجان

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اردبیل درباره احداث خط ریلی بین ایران و آذربایجان گفت: توافق اولیه برای این طرح انجام شده و بزودی شاهد تحقق آن خواهیم بود.

او با تاکید بر اینکه توسعه خطوط ریلی یکی از راه‌های افزایش صادرات و رشد اقتصادی منطقه است، بیان‌کرد: احداث پروژه اتصال استان اردبیل به خط ریلی جمهوری آذربایجان موجبات توسعه استان را بیش‌ از پیش فراهم می‌کند.

به گزارش ایرنا، پیرموذن افزود: یکی از راه‌های توسعه صادرات و رشد اقتصادی استان توجه ویژه به تولیدات صادرات‌محور بوده و باید اقدامات اساسی در این حوزه با ایجاد صنایع تبدیلی مجهز به تکنولوژی‌های نوین صورت بگیرد تا توان رقابت در بازار جهانی ارتقا یابد.

اشتراک این خبر :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است