بيكاريساوالان خبر: شهرستان خلخال شاید از معدود شهرهای استان اردبیل باشد که با وجود دارا بودن جمعیت کم از افزایش بیکاری در بین جوانان تحصیکرده رنج می‌برد، جوانانی که با برخورداری از بالاترین میزان تحصیلات به دلیل عدم وجود فرصت های شغلی به شغل های کاذب روی آورده اند.

این روزها واژه بیکاری دغدغه فکری بیشتر خانواده های خلخالی شده است، اما غم انگیزترین بخش این قصه مربوط به بیکاری جوانان تحصیلکرده است، روندی که به عقیده کارشناسان تداوم آن ساختار اجتماعی این منطقه را با بروز بیماری های روحی و روانی تهدید می‌کند.

استان اردبیل به لحاظ جمعیتی و آمار بیکاران از جمله استان های دارای بیشترین افراد بیکار بوده و این معضل با توجه به اضافه شدن افراد جویای کار بویژه جوانان تحصیلکرده همه ساله در حال افزایش است.

جوانانی که سال‌ها در شوق یافتن یک شغل آبرومند تلاش کرده و با کاستی‌ها ساخته‌اند، مسیر پر پیچ و خم تحصیل را طی کرده اند تا شاید آرزوی خود و خانواده‌هایشان را با یافتن شغلی متناسب برآورده سازند، امروز در هزار توی بیکاری گم شده و یا در مشاغل کاذب غوطه ور شده اند.

اشتغال رویای شیرین جوانان خلخالی

بیکاری این قشر تبدیل به یک معظل بزرگ در جامعه شده، بطوریکه جوانان تحصیلکرده امروزی که باید گره از مشکلات دیگران بگشایند خود دچار مشکل شده و نیازمند گره گشایی دیگران از مشکلات خود می باشد.

این روند در شهرستان خلخال به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های مناسب صنعتی، تولیدی و اقتصادی شکل بغرنج تری به خود گرفته و این قشر را در بحرانی‌ترین وضعیت قرار داده، چنانچه بسیاری از جوانان این شهرستان در گفتگو با خبرنگار مهر یافتن شغل مناسب را همچون یک رویای شیرین در لحظه به لحظه زندگی خود عنوان کردند.

در عین حال کارشناسان اجتماعی با اعتقاد به اینکه بیکاری و عدم اشتغال یکی از عوامل مهمی در سلامت فرد، خانواده و جامعه است، تاکید دارند که داشتن یک شغل آبرومند در جامعه و انجام دادن درست این شغل باعث بالا رفتن عزت نفس، تقویت روند احساس ایمنی و احساس اثبات هویت می شود.

جوانان تحصیلکرده بیکار احساس قربانی شدن می‌کنند

بيكاري

قربان کیانی یکی از روان شناسان اجتماعی خلخال می‌گوید: بیکاری سبب محدود شدن منابع تامین نیازهای مادی و روانی فرد و به تبع آن محدودیت در روابط اجتماعی، ایفای نقش اجتماعی و احساس مفید بودن در شخص می شود که پیامد آن احساس ناکارآمدی، یاس و نا امیدی و عدم کفایت اجتماعی است.

وی با بیان اینکه افراد تحصیلکرده وقتی از یافتن شغل مناسب نا امید می شوند، احساس قربانی شدن می کنند، ادامه داد: این ناکامی می تواند با صدمه زدن به خود و دیگران جبران شود.

کیانی با تاکید به اینکه تاثیرات بیکاری روی جوانان احساسی عمیق، طولانی مدت و گاهی اوقات غیرقابل بازگشت است، متذکر شد: برای کمک به نسل جوانی که دچار بحران بیکاری است باید قبل از آن که فرصت های باقیمانده نیز از بین برود، اقدامات موثری صورت گیرد.

وی افزود: علاوه بر نقش بیکاری در افزایش فشارهای روحی روانی جوانان، پیامد های دیگر آن کاهش انگیزه تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان، افزایش مهاجرت، رشد سن ازدواج، مشاجرات خانوادگی و کاهش جمعیت منطقه است.

این کارشناس مسائل اجتماعی اضافه کرد: وقتی سن ازدواج جوانان افزایش می یابد و جوانان به دلایلی نمی توانند در زمان مناسب ازدواج کنند تنش های روحی و روانی به شکل اضطراب و پرخاشگری در فرد ظاهر شده و فرد در مسیر اهداف فردی و حتی اجتماعی با موانع زیادی برخورد می کند.

آسیب پذیری نسل جوان در مقابل بیکاری

بیکاری

وی با تاکید به اینکه بیکاری آسیب پذیری نسل جوان را در مقابل افزایش سن ازدواج به شدت افزایش داده است، متذکر شد: در مقابل اشتغال، بیکاری وجود دارد که پدیده ای ویرانگر است و تبعات سنگین و منفی اجتماعی را به همراه دارد و یکی از این تبعات عدم ازدواج جوانان است.

کیانی با بیان اینکه در وضیعت کنونی طیف وسیعی از جوانان خلخالی به علت فشارهای روحی و پرخاشگری که ناشی از بحران های جوانی، عدم اشتغال، ازدواج و ناکامی در دستیابی به اهداف است، ادامه داد: بسیاری از جوانان به دلیل بیکاری دچار مشکلاتی مانند افسردگی، استرس، احساس خود کم بینی و مانند آن شده اند که این عوامل می تواند در دراز مدت به بیماری های روحی وروانی جدی تبدیل شود.

وی بیکاری را یکی از بزرگترین معظلات خلخال دانست و تصریح کرد: انسان ها از نظر اقتصادی و عاطفی نیازهایی دارند که باید برآورده شود، اما وقتی فرد بیکار فاقد امکانات کافی برای رفع نیازهای خود را ندارد حس قربانی شدن می کند و در شرایط برتر با تجربه خشم شرکوب شده به خود یا جامعه آسیب می زند.

اما اینکه چه کسی پاسخگوی نیازهای شغلی جوانان تحصیلکرده بیکار خلخال است، سئوالی می باشد که هر روز از سوی یک مسئول وعده ای برای آن داده می شود.

توسعه همه جانبه شهرستان و رفع بیکاری در آینده‌ای نزدیک

نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی از توسعه همه جانبه این شهرستان و رفع بیکاری در آینده ای نزدیک خبر می‌دهد و فرماندار خلخال نیز به تحقق 86 درصدی تعهدات اشتغالزایی امسال این شهرستان اشاره می کند.

تعهداتی که به واقع و در عمل شاهد آن نیستیم تا جوانان تحصیلکرده خلخال را در شغال های کاذب و یا در حال مهاجرت برای اخذ شغل های کاذب در مرکز کشور و یا سایر شهرستان ها ببینیم.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی در این خصوص با تاکید بر اینکه خلخال جزو مناطق توسعه نیافته در شاخص های مختلف است، تاکید می ‌کند: رفع بیکاری جوانان منطقه در گرو توسعه همه جانبه است.

جلیل جعفری بنه توسعه را به معنی برنامه‌ریزی برای پیشرفت و ایجاد تحول در همه حوزه ها دانست و یادآور شد: تمام حوزه ها به دست یافتن به توسعه پایدار می تواند در ایجاد فرصت های شغلی نقش داشته باشد.

وی توسعه در حوزه فرهنگ، آموزش و پرورش و آموزش عالی، صنعت و معدن، انرژی، راه های شهری و روستایی، سدسازی و مهار آب های سطحی، صنعت گردشگری، توسعه شهری و حل مشکلات شهرها و توسعه آبادان روستاها را از جمله حوزه های دارای فرصت شغلی دانست.

صنعت؛ مهمترین بخش در توسعه اشتغال است

این نماینده مجلس در عین حال توسعه صنعت را در رفع بیکاری منطقه حیاتی دانست و متذکر شد: برای صنعتی شدن منطقه برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند داریم که با تحقق آن می توان در زمینه اشتغال اقدامات موثری انجام داد.

وی حمایت از صنایع و کارگاه های کوچک و ارائه امکانات لازم پشتیبانی، جذب سرمایه و اعتبارات دولتی و توسعه سرمایه گذاری را از برنامه های کوتاه مدت برشمرد و تصریح کرد: در بلند مدت نیز برای احداث صنایع بزرگ از جمله صنعت فولاد، سیمان و… برنامه ریزی شده است.

به گزارش مهر, این در حالی است که با وجود گذشت دو سال از عمر مجلس فعلی تاکنون هیچ خبری از احداث کارخانه ها و واحدهای صنعتی و تولیدی بزرگ در این شهرستان نبوده و تمام این برنامه ها در بروی کاغذ مانده است تا همچنان بیکاری در خلخال با وعده ها، اشتغال را به رویای شیرین خود بدل کنند.