شيخ صفيساوالان خبر: دبیر اجرایی اولین کنگره بین‌المللی شیخ صفی‌الدین اردبیلی گفت: امروز 20 مقاله در قالب پانل‌های علمی و با گرامیداشت یاد و نام شیخ صفی‌الدین اردبیلی در این کنگره ارائه شود.

سید ناصر اسحقی اظهار داشت: اولین کنگره بین‌المللی شیخ صفی‌الدین اردبیلی از ساعاتی پیش در کتابخانه ملی تهران آغاز شده و تا عصر امروز نیز ادامه دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه اردبیل از نظر تاریخی، فرهنگی و دلبستگی خاندان صفوی به تشیع و پایه‌گذاری این مذهب در اردبیل و در پاسداشت جد خاندان صفی‌الدین این کنگره با حضور محققان و پژوهشگران داخلی و خارجی برگزار شده سعی می‌شود تاثیر متقابل حکومت صفویه و ترویج و نشر تشیع در رشد و توسعه اردبیل و همچنین جایگاه اردبیل در توسعه اندیشه‌های بارور شیعی و ارادت به خاندان صفوی مورد بحث و ارزیابی قرار گیرد.

دبیر اجرایی اولین کنگره بین‌المللی شیخ صفی‌الدین اردبیلی یادآور شد: این کنگره بین‌المللی با تاکید شورای فرهنگ عمومی استان و با هدف بازشناسی سیمای خاندان صفوی و خدمات آنها به توسعه تشیع در کشورمان برگزار می‌شود تا ابعاد مختلفی از این برهه تاریخی تبیین و تشریح شود.

اسحقی افزود: در سفر مقام معظم رهبری به اردبیل نیز موضوع توجه و دقت نظر به تلاش‌ها و مساعی خاندان شیخ صفی‌الدین اردبیلی مورد تاکید قرار گرفت و از همین رو مصمم شدیم تا سلسله همایش‌هایی را با هدف معرفی خاندان صفویه به ویژه شیخ صفی‌الدین اردبیلی به صورت ملی، بین‌المللی و استانی برگزار کنیم که از صبح امروز با حضور چهره‌‌های برجسته علمی و پژوهشی این کنگره در حال انجام است.

این مسئول تاکید کرد: دو بخش علمی و تحقیقاتی این همایش صبح و عصر برگزار می‌شود که در نوبت صبح بعد از روال معمول افتتاح‌ها شاهد ارائه گزارش دبیر علمی همایش، سخنرانی رئیس کتابخانه ملی و همچنین سخنرانی اساتید و پژوهشگران کشور خواهیم بود که در این حوزه سال‌ها قلم‌فرسایی کرده و زحمت می‌کشند.

دبیر اجرایی اولین کنگره بین‌المللی شیخ صفی‌الدین اردبیلی گفت: در کنار سخنرانی اساتید برجسته نظیر دکتر اعوانی، ولایتی، سرلشکر صفوی، اراکی، نماینده ولی فقیه در استان اردبیل و امام جمعه اردبیل سخنرانی کرده و دیدگاه‌های خودشان را در مورد جایگاه و عظمت شیخ صفی‌الدین اردبیلی به عنوان شیخ‌العارفین بیان می‌کنند.

اسحقی ادامه داد: در این همایش صفوی‌شناس معروف دانشگاه لندن سخنرانی کرده و ابعاد مختلفی از زندگی و شخصیت بی‌نظیر بزرگ‌ خاندان صفویه شیخ‌ صفی‌الدین اردبیلی را تبیین می‌کند.

وی در پایان گفت‌: عصر امروز نیز 20 مقاله در قسمت سالن برگزاری کنگره در کتابخانه ملی و در قالب پانل‌های علمی ارائه شده و مخاطبان می‌توانند از این مقالات استفاده کنند.