پتانسیل ها و تنگناهای گردشگری مذهبی درمنطقه خلخال: صنعت گردشگری یکی از بزرگترین و پربازده‌ترین فعالیتهای اقتصادی در دنیا است که بالاترین میزان ارزش افزوده را ایجاد می‌کند و بطور مستقیم و غیر مستقیم، سایر فعالیتهای اقتصادی و فرهنگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

خلخال

گردشگری یکی از منابع عمده درآمدزایی و ایجاد اشتغال در جهان به شمار می‌آید.هرچندگردشگری به تنهایی نمی‌تواند منجر به توسعه کشور شود ولی با ورود گردشگر به تدریج نیاز به تغییر و ایجاد امکانات برای اقامت، جابجایی و سایر فعالیتهای مربوطه، توسعه را نیز در پی خواهد داشت و در دراز مدت باعث افزایش امکانات و تاسیسات خواهد شد.

 گردشگری انواع مختلفی دارددر یک تقسیم‌بندی، گردشگری به پنج شاخه  فرهنگی، طبیعت‌گردی، تجاری، مذهبی و ورزشی  تقسیم  می شود.

 گردشگری مذهبی یکی از رایج ترین اشکال گردشگري در سراسر جهان است که سابقه آن به قرون و اعصار بسیار گذشته مرتبط می گردد.مردم از ادیان مختلف به قصد زیارت مکان‌های مختلف مذهبی و برگزاری آداب ورسوم مذهبی سفر می‌کردند.نكته قابل توجه در اين زمينه اين است كه گردشگری مذهبی تنها شکلاز اشکال گردشگری می باشد که بر موانع آب و هوایی غلبه می نماید.

 امروزه سرعت رشد و توسعه گردشگری  مذهبی حتی از سایر شاخه های اصلی گردشگری بیشتر شده و روز به روز بر تعداد گردشگران مذهبی دنیا افزوده می شود به طوری که  کشورهای عمده دنیا با تبلیغات وسیع، اماکن اغلب گمنام خود را به جهانیان معرفی می کنند تا از این صنعت پرسود عقب نمانده باشند.

 خلخال هم با دارا بودن  بیش از 100  بقعه و امام‌زاده، مساجدگوناگون باستانی، آیین های مختلف مذهبی ظرفیت عظیمی در این زمینه دارد که بایستی معرفی درست و اصولی این اماکن مذهبی بیش از پیش مورد توجه مسئولین امر قرارگیرد.

برخی پتانسیل های بالقوه گردشگری مذهبی خلخال

 افزون بر نیمی از امامزادگان و بقاع متبرکه استان اردبیل در مناطق مختلف خلخال واقع شده است.همچنین وجود مساجدی همچون مسجد جامع خمیس، مسجد قریشی هشجین و برگزاری آیین های مختلف مذهبی همانند جشن رغائب، مراسم قارقارا، نمایش خوانی های هشجین و عبادتگاه پیرتقی مشکول گوشه ایی از پتانسیل عظیم بالقوه در این زمینه می باشد که با کمترین هزینه می توان به توسعه و گسترش گردشگری مذهبی پرداخت.

 وجود مناطقی چون سرعین، بزرگترین رقیب خلخال در زمینه گردشگری طبیعت گردی می باشد. و رقابت با سرعین و تبدیل خلخال به برند گردشگری در این زمینه نیازمند سرمایه گذاری کلان و تبلیغات وسیع و… می باشد ولی منطقه خلخال در زمینه گردشگری مذهبی براحتی می تواند به عنوان سرآمد در منطقه آذربایجان مطرح شده و  همچون نگینی بر تارک گردشگری مذهبی آذربایجان بدرخشد.

 این امر توجه مسئولان استانی و ملی را درایجاد بسترهای مناسب از جمله تکمیل و بهسازی امامزاده‌ها، ساماندهی آئین ها و مراسم های مذهبی  می طلبد تا با کمترین هزینه و تبلیغات خلخال را به عنوان قطب گردشگری مذهبی آذربایجان تبدیل نمایند.

 همانگونه که ذکر شد خلخال دارای پتانسیل بالقوه زیادی در زمینه گردشگری مذهبی می باشد فقط و فقط اندکی برنامه ریزی و همت مسئولان را می طلبد تا این استعداد را بالفعل نماید. در زیر به برخی از این پتانسیل ها اشاره می گردد.

 1–    امامزاده سید دانیال
امامزاده سید دانیال در سه کیلومتری شرق شهر هیرو، مرکز شهرستان خلخال، و در روستای خانقاه سادات واقع شده است. این امامزاده یکی از امامزاده های قدیمی و معتبر خلخال استکه مردم در مناسبتهای مختلف نذورات و هدایای زیادی را به این امامزاده تقدیم میکنند. و حتی کاروانهای زیارتی مکه مکرمه، کربلا و مشهد مقدس قبل از حرکت ابتدا به این امامزاده رفته و بعد از راز و نیاز و زیارت، عازم سفر خود میشوند.

 

امامزاده سید دانیال

 

این امامزاده یکی از پتانسیل های بالقوه گردشگری مذهبی منطقه خلخال می باشد که با توجه به نزدیکی به شهر هیرو مرکز شهرستان خلخال، مجاورت با منطقه گردشگری اندبیل، وجود باغات فراوان در اطراف امامزاده می تواند این مرکز را به کانون مراکز  زیارتی منطقه تبدیل نماید. ولی متاسفانه هیچ گونه امکانات رفاهی در داخل صحن مطهر و بیرون آن برای مسافران و زائران آماده نشده است.

 هرچند هم اکنون” مجتمع زيارتي بقعه امام زاده سيد دانيال خلخال در زير بناي 1356 متر مربع شامل مسجد بقعه ، مهمانسرا ، زائرسرا ، كتابخانه ، وضوخانه ، سرويس هاي بهداشتي و فضاهاي سبز و… از سال 1389در حال تکمیل می باشد”.  ولی با گذشت سه سال از آغاز عملیات اجرایی به دلیل کمبود اعتبارت این پروژه تنها 25 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و با روندکنونی امیدی به اتمام ساخت آن طی دو سه سال آینده نمیرود و اهتمام ویژه مسئولین ومتولیان امر را میطلبد.

 2–    امامزاده سید احمد معراجی
بر خلاف بسیاری از اماکن مذهبی و زیارتی منطقه خلخال ، آرامگاه سید احمد معراجی یکی ازبقاع معاصر کشور می باشد. در چند سال اخیر این امامزاده شهره کشوری یافته و به یکی از قطب های گردشگری منطقه تبدیل شده است. قطعا با تکمیل جاده طارم – خلخال این بقاع متبرکه رونق بیشتری خواهد گرفت.

امامزاده سید احمد معراجی

  سید احمد معراجی یکی از عارفان برجسته معاصر می‌باشد  که اصالتا ازروستای نوکان استان زنجان می باشد و بنا به دلیلی که هنوز مشخص نیست به روستای ایسبو(سفیدآب)خلخال آمده و در آنجا اقامت می کنند ودر نهایت همان جا به دیار باقی شتافتد.شهرت ایشان در میان مردم به دلیل خصوصیات اخلاقی خاص و کراماتی است که در طول حیات و بعد از آن داشته‌اند.

 سید احمد معراجی نزد اهالی منطقه شاهرود خلخال هم بسیار طرفدار دارد و در مناطق تات نشین خلخال به ” پیلاقا” معروف می باشند.که گویا در لهجه تاتی به معنی “سید بزرگوار” می باشد.علاوه بر اهالی مناطق مختلف خلخال حتی از استانهای گیلان، تهران و زنجان جهت زیارت و حاجت از این عالم فرزانه به روستای دور‌افتاده ایسبو (سفید‌آب‌) مشرف می‌شوند.

 

در ایام محرم بخصوص همزمان با تاسوعای حسینی از اقصی نقاط کشور و خلخال به این مکان می آیند.یکی از گردهمایی های بزرگ مذهبی سال همزمان با  تاسوعای حسینی در جوار آرامگاه این سید بزرگوار برگزار می شود.

 اینها همه در حالی اتفاق می افتد که اهالی این روستا هنوز عایدی از خیل عظیم زائران نبرده اند. این روستا دارای جاده‌ خاکی‌ خطرناکی است و هیچ‌گونه امکانات و حتی آب آشامیدنی نیز ندارد و تابه‌حال نیز هیچ مسئولی پاسخگو نبوده است.به گزارش ساوالان خبر؛ جالب اینجاست که همه‌ساله در روز تاسوعای حسینی، بخشدار هشجین و فرماندار خلخال،امام جمعه و نماینده مجلس و ..هم در این مراسم حاضر می‌شوند واز نزدیک شاهدی بر محرومیت روستای سفیدآب می باشند.

 هرچند به گفته حجه الاسلام سيد شهاب الدين حسيني:”عمليات اجرايي مجتمع زيارتي بقعه سيداحمد معراجي با اختصاص 300 ميليون ريال اعتبار از محل اعتبارات استاني و مبالغي از محل دريافت نذورات مردمي آغاز شده و براي تكميل و افتتاح آن سه ميليارد و 500 ميليون ريال اعتبار ديگر نياز است.” که تاریخ تکمیل و بهره برداری از  این پروژه هم  همانند دیگر پروژه های ملی مذهبی خلخال معلوم نیست.

 3–    زیارتگاه پیرتقی مشکول
منطقه  پیر تقی مشکول یکی ازمناطق بسیار زیبا، بکر و منحصر به فرد از لحاظ گردشگری تاریخی، مذهبی، ورزشی و  طبیعت گردی می باشد. که قطعا با سرمایه گذاری مناسب و تبلیغات موثر قابلیت تبدیل شدن به  قطب گردشگری منطقه کیوی را دارا می باشد.

 شاید بتوان این زیارتگاه را با ” پیر چک چک” استان یزد مقایسه کرد که پیر چک چک یزد علیرغم اینکه در دل کویر واقع شده و فاقد هر گونه امکانات رفاهی و آسایشی می باشد ولی جایگاه خود را پیدا کرده و سالیانه پذیرای  میلیونها مهمان از داخل و حتی خارج از کشور می باشد.

 زیارتگاه پیرتقی مشکول با دارا بودن مزایایی چون : قرار گرفتن در جوار جاده سرچم – اردبیل ، محل تلاقی رودخانه کیوی چایی و قزل اوزن ،وجودکوهها و صخره های بلند و زیبا، باغات میوه، کوه زیبا و تاریخی قالا بوینی و قبرستان قدیمی و باستانی مشکول، چشمه آب گوارا اوبالار و یخچال طبیعی می تواند به عنوان مجتمع گردشگری منحصر بفرد منطقه خلخال مطرح شده و آوازه جهانی پیدا کند.

  مردمان روستاها وبخش های اطراف هنوز هم اعتقاد خاصی به این زیارتگاه دارند. ازسالیان بسیاردور در دو مرحله از روزهای مشخص سال (۴۵بهار-۴۵پائیز) باپوشیدن لباس های محلی، دسته جمعی از روستا به اوبالار پیرتقی حرکت می کردند و هرطایفه ایی در محل مشخصی ساکن می شدند و بازیارت پیرتقی و قربانی کردن گوسفند این روز راجشن می گرفتند.

 این  زیارتگاه که بدلیل عدم توجه و دورافتاده بودن هیچ بنایی نداشته و صرفا بصورت قبری ساده و بی آلایش می باشد. هم اکنون با افتتاح راه سرچم این زیارتگاه رونق کمی پیداکرده است. ضروری است مسئولین محترم بخش فیروز و شهرستان کوثر به این زیارتگاه توجه ویژه ای داشته باشند.

 اکنون وقت آن رسیده باشد با احیای جشن ” قیرخ بئش” سر و سامانی به این زیارتگاه ازطرف مسؤلین شهرستان باکمک اهالی منطقه داده شود تا هم به اعتقادات مردم منطقه اهمیتی داده شود و هم محلی برای زیارت واستراحت مسافرین و عابرین جاده سرچم-اردبیل باشد.که این امر باعث تحول جدی در توسعه و آبادانی بخش فیروز خواهد شد.

 4-    برخی آیین های مذهبی خلخال
منطقه خلخال دارای مراسم ها  و آئین های  مختلف سنتی و مذهبی می باشد که آشنایی با آنها و اطلاع رسانی به موقع برگزاری آنها فرصت مناسبی برای جذب گردشگر  می باشد.در زیر به چند نمونه از آئین های مذهبی خلخال اشاره می گردد به امید اینکه با همت مسئولان شاهد توسعه صنعت گردشگری و به تبع آن توسعه همه جانبه منطقه خلخال باشیم.

 1-4).آئین یقه بندان: یکی ازآئینهای مذهبی ماه محرم در شهرستان خلخال است.این مراسم همه ساله درسومین روز بعد ازعاشورا در مسجدها و حسینیه های شهر خلخال برگزار میشود. .به گزارش ساوالان خبر؛مردم پس ازعزاداری و صرف شام، یقه پیراهن خود را به دست پیرغلام های هرحسینیه میسپارند و پیرغلامان دکمه یقه عزاداران را با راز و نیاز و دعای سلامتی تا سال آینده میبندند. بستن دکمه یقه پیراهن سیاه به معنای پایان یافتن عزادارای درسال جاری است. مردم پیراهن های مذکور را در خانه ها نگهداری میکنند و در محرمسال بعد با بازکردن مجدد دکمه آن، عزاداری جدیدی را آغاز میکنند.

 1-4).مراسم قارقارا
خلخالیها بر طبق آیین و سنن مذهبی دیرین در آخرین جمعه ماه ذی الحجه، درختی را به عنوان نماد آغازین سوگواره عزادارایهای دهه محرم  درمیدان مسجد شهر برپا می کنند و برفراز  آن پرچم سیاهی به نشانه عزای حسینی نصب می کنند واین درخت کهقارقارا به آن  اطلاق  می گردد .تا روز اربعین شهدای کربلا برافراشته می ماند.

قارقارا

 درخت قارقارا که قبلا توسط شخصی به مسجد نذر شده است . با حضور مردم اقدام بهبریدن آن به شکل دسته جمعی همراه با حمل طبل و شیپور و بیرقهای حسینی در کنار درختکه بر دوش عزاداران تا وسط میدان مسجد شهر حمل می شود. و در وسط میدان این درختبرافراشته می شود و عزاداران از بدو بریدن تا زمان برافراشت قارقارا در میدان نذر ونیاز خود از حضرت حق درخواست می کنند.

 3-4).جشن رغائب
اگر چه گراميداشت «شب رغائب» (شب اولين جمعه ماه رجب) در فرهنگ آذربايجان ريشه‌اي ديرينه دارد، اهالي منطقة «شاهرود» خلخال هم نخستين جمعه ماه رجب را به عنوان «رغائب» جشن مي‌گيرند. اهالي منطقه هر سال به مناسبت نخستين جمعه ماه رجب، از اولين ساعت‌هاي روز در شهر كلور، زير كوه «پلنگاه» در دره اي سرسبز كه رودخانهء شاهرود در آن جاري است، كنار مرقد امام زاده عبدا… جمع مي‌شوند و سعي مي‌كنند روز را با شادي و صفا به شب برسانند.

جشن رغائب- رغائب

 با توجه به اينکه زائران و گردشگران زيادي در روز رغايب در اطراف امامزاده حاضر مي شوند بدليل کمبود فضاي صحن امامزاده ، در باغهاي اطراف امامزاده به شعاع حداقل نيم کيلومتر از دوطرف امامزاده به تلاوت قرآن و خواندن ادعيه مي پردازند .

 آيين ملي مذهبي رغايب نمادي از ظرفيتهاي بالقوه و شناخته نشده فرهنگي مناطق مختلف  خلخال براي توسعه گردشگري  بخصوص گردشگری مذهبی مي باشد.که فقط و فقط اندکی تلاش و اهتمام مسئولین را می طلبد.

 4-4).شبیه خوانی عاشورای حسینی هشجین
آیین بزرگداشت نام و یاد حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در شهر هشجین جلوه خاصی دارد . بیش از یک قرن است که آیین تعزیه خوانی ( شبیه گردانی ) باحضور بزرگان، ریش سفیدان و حضور چشمگیر و با علاقه مردم برگزار می گردد . سادگی ، بی ریایی ، بهره مندی کودکان و نوجوان از این ادبیات نمایشی در خور شایسته است .

 

شبیه خوانی

مراسم عزاداری ابا عبدالله الحسین مردم هشجین از نخستین روزهای ماه محرم  آغاز میشود و مردم این شهر آداب و رسوم خاصی برای هر یک از روزهای محرم و صفر  دارند. مراسم تشت گذاری، سینه زنی، زنجیر زنی ودر نهایت جذاب ترین رسومی که در این شهر برگزار میگردد مراسم شبیه خوانیدر شب عاشورا (شام غریبان) می باشد  . این مراسم با شکوه و عظمت خاصی در هشجین برگزار میشود و از سرتا سر کشور برای دیدن این نمایش به این شهر دور افتاده می آیند.

 5-4).آیین باران خواهی چومچه خاتون

چومچه خاتون
آیین چومچه خاتون یکی از آیینی های سنتی و مذهبی خلخالمی باشد کهريشه در فرهنگ و اعتقادات ديني مردم دارد .خوشبختانه در سالیان اخیر این آئین ملی مذهبی مورد توجه دوباره قرار گرفته است. این آئين كه معمولا در اواخر فرودين ماه و اواسط ارديبهشت ماه هرسال كه کشاورزان نياز شديديبه نزولات آسماني دارند برگزار می شود.

 به این صورت که با مشاركت زنان و دختران و كودكان كم سن و سال، قاشقی چوبی را که بر سر آن پارچه ای پیچیده اند در برابر شرکت کنندگان در این آیین سنتی می گیرند. در حالی که شرکت کنندگان در این مراسم به طور دسته جمعی حرکت می نمایند اشعار باران خواهی سر میدهند . و از هر دری انعامی می گیرند . معمولا این انعام شامل وسایل مورد نیاز برای پخت آش است .افراد داخل خانه نیزبه نشانه وطلب ریزش باران رحمت  بر روی این بچه آب می ریزد.

  پس از این که برگزارکنندگان این مراسم کار خود را در کوچه پس کوچه ها تمام نمودند با آذوقه ای که از خانه های مردم جمع نموده اند به یکی از بلندی های اطراف میروند تا در ادامه مراسم مشغول تهیه آش باران شوند .آش در دیگی پخته می شود و کودکان و نوجوانان مراسم چومچه خاتون گرد آن حلقه می زنند و همه انتظار می کشند .انتظار این دسته شامل دو چیز می شود .اول این که “یاغئش آشی”یا آش بارن بپزد و دوم و مهم تر این که باران ببارد.

 سخن پایانی و نتیجه گیری
همانگونه که ذکر شد منطقه خلخال دارای پتانسیل عظیمی جهت تبدیل شدن به قطب گردشگری  بخصوص گردشگری مذهبی را داراست. فقط اندکی همت مسئولان را می طلبد.متأسفانه هرچند خلخال پتانسیل بالایی در این زمینه دارد و این اماکن آن گونه که شایسته است در کشور شناسانده نشده است.لذا بایستی گردشگری دینی و فرهنگی به عنوان راهبرد و برنامه ای بلندمدت مورد توجه قرار گیرد و در عمق سیاست های توسعه خلخال جایگاهی خاص داشته باشد.
بدون شک توسعه گردشگری دینی و جذب این نوع گردشگر نیازمند تبلیغ و معرفی این  پتانسیل های بالقوه است و البته ناگفته پیداست که تبلیغات، بدون ایجاد زیرساخت های موردنیاز توسعه صنعت گردشگری چندان موفق نخواهد بود.

نویسنده:  تایماز نظمی

ارتباط با نویسنده : ta_nezmi@yahoo.com