مشرق: با تصویب قانونی در مجلس شیلی، اهدای عضو در این کشور آمریکای جنوبی اجباری شد.

به گزارش اروپاپرس،بر اساس مصوبه مجلس شیلی، پزشکان از این پس برای استفاده از اعضای بدن افراد بالای ۱۸ سال سن در این کشور پس از مرگ، نیازی به کسب اجازه قبلی آنها در زمان حیات و یا موافقت اعضای خانواده شان ندارند.

 بر اساس این مصوبه، تنها در صورتی‌ یک فرد در شیلی اهداکننده عضو محسوب نمی شود که در زمان حیات، مخالفت خود با آن را در محضر ثبت کرده و به سازمان ثبت احوال کشورش ارائه دهد.

این مصوبه در چارچوب طرح اصلاح قانون کنونی اهدای عضو در شیلی مصوب سال ۲۰۱۰ انجام شد.

در قانون سال ۲۰۱۰ از افراد خواسته شده بود هنگام گرفتن کارت شناسایی یا گواهینامه رانندگی موافقت یا مخالفت خود را با اهدای عضو از طریق درج یک گزینه اعلام کنند و تاکنون بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از این طریق با اهدای عضو خود مخالفت کرده اند.

با این حال، نمایندگان پیشنهاد دهنده طرح اصلاح قانون اهدای عضو در شیلی معتقد بودند که بسیاری از این افراد بعدها نظر خود را تغییر داده یا اصلا فراموش کرده اند که هنگام اخذ کارت با آن مخالفت کرده اند.

‘ویکتور تورس’ از نمایندگان حزب ‘دموکرات مسیحی’ شیلی و از بانیان این طرح، پس از تصویب آن در مجلس گفت: امروز، روز مهمی‌ برای تقویت اهدای عضو است. ما بسیار خوشحالیم زیرا قانونی که قبلا داشتیم، مشکلات بسیاری را برای اهدای عضو ایجاد می‌‌کرد و موجب شده بود شاخص اهدا‌ی عضو به طور چشمگیری کاهش یابد.

یک نماینده موافق دیگر نیز اظهارداشت: این قانون کمک بزرگی‌ برای صد‌ها شیلیایی است که امروز نیاز به پیوند عضو دارند زیرا ما از حق زندگی‌ کردن دفاع می‌‌کنیم.

قانون جدید در حالت عادی از شهریور ماه آینده به اجرا در می آید اما نمایندگان مجلس از رییس جمهوری تقاضا کرده اند هر چه زودتر این قانون را امضا کند.