مشرق: بعد از تنگ شدن جای بی بی سی در آفریقا توسط رسانه های چینی حالا پیشنهاد یک میلیاردر چینی برای خرید روزنامه معروف نیویورک تایمز، مورد توجه محافل آمریکایی قرار گرفته است.

چن گوانگبیائو Chen Guangbiao که از پر سر و صداترین میلیاردرهای چین محسوب می‌شود، اخیرا از پیشنهاد یک میلیارد دلاری خود برای خرید نشریه قدیمی و معتبر آمریکایی نیویورک تایمز خبر داده است.

هرچند رسانه‌ها و مردم چین با توجه به سابقه اقدامات تبلیغاتی گوانگبیائو، در ابتدا سخنان وی درباره خرید نیویورک تایمز را بلوف جدید وی برای مطرح شدن تلقی کردند،‌ اما تلاش‌های بعدی او از جمله اعلام زمان سفر به نیویورک برای مذاکره با مالکان نیویورک تایمز، از جدی بودن این ماجرا حکایت دارد.

البته در ماه‌های اخیر خانواده شولزبرگر (مالکان نیویورک تایمز) در برابر پیشنهادهای گوانگبیائو اعلام کرده‌اند که قصد فروش نیویورک تایمز را ندارند.

با این حال گوانگبیائو به تلاش خود برای خرید نیویورک تایمز ادامه می‌دهد، تلاشی که شماری از مردم چین آن را تبلیغاتی می‌دانند زیرا او از این دست کارهای خارق‌العاده زیاد انجام داده است.

مثلا در سال ۲۰۰۹ گوانگبیائو با هدف اعلام انزجار از آلودگی هوا، خودروی مرسدس بنز خود را کاملا خرد و منهدم کرد و به هر یک از کارکنان شرکتش نیز دوچرخه اهدا کرد تا با این وسیله نقلیه به سر کار بیایند تا هوا بیش از این آلوده نشود. او همچنین به بذل و بخشش‌های گزاف و دادن پول‌های هنگفت به فقرا در سطح کوچه و خیابان، معروف است.

با این حال به نظر می‌رسد این بار علاوه بر آن که گوانگبیائو با اعلام پیشنهاد خرید نیویورک تایمز به دنبال فضاسازی‌های تبلیغاتی برای خود است، اهداف سیاسی ناگفته‌ای نیز پشت سر این ماجرا قرار دارد.

آن اهداف سیاسی احتمالا به گزارش افشاگرانه‌ای که نیویورک تایمز در اکتبر ۲۰۱۲ درباره ثروت افسانه‌ای خانواده نخست‌وزیر سابق چین ون جیابائو منتشر کرد، مربوط است.

با وجودی که فضای رسانه‌ای چین به شدت از سوی دولت کنترل می‌شود و بسیاری از سایت‌های آمریکایی در چین، فیلتر هستند، با این حال گزارش نیویورک تایمز که به زبان چینی نیز ترجمه و منتشر شده بود، در میان مردم چین راه خود را باز کرد.

کارشناسان چینی معتقدند حتی اگر خانواده شولزبرگر در برابر پیشنهاد اغواکننده گوانگبیائو،‌ تسلیم شوند، دولت آمریکا به هیچ وجه اجازه نخواهد داد یک چینی مالک یک رسانه معتبر آمریکایی شود؛ البته این محدودیت نانوشته فقط شامل حال چینی‌ها نیست بلکه هیچ خارجی به جز صهیونیست‌ها حق حضور در رسانه‌های معتبر و اصلی آمریکا را ندارد.