میکائیل مقدسیساوالان خبر: امام جمعه شهرستان نیر گفت: هدر رفت آب‌های گرم در شهرستان نیر ناسپاسی واقعی از نعمات الهی است که در این منطقه بلااستفاده ساری و جاری است.

حجت‌الاسلام میکائیل مقدسی در جلسه شورای اداری شهرستان نیر که با محوریت آیین معارفه شهردار جدید نیر برگزار شد، اظهار داشت: شاهد هدر رفت آب‌های گرم شهرستان نیر و بلااستفاده رها شدن آنها در منطقه هستیم که از مسئولان امر به ویژه استاندار اردبیل انتظار داریم با سفر به این شهرستان اجازه ندهند این منابع پرت و به هدر برود.

وی تصریح کرد: چشمه‌های آب‌گرم واقع در شهرستان نیر در حقیقت یک ثروت ملی و منطقه‌ای است و نباید اجازه دهیم این موهبت الهی به هدر رفته و بلااستفاده از منطقه خارج شود.

مقدسی اهمیت جلب و جذب گردشگران واقعی را برای مهار آب‌های گرم و معدنی منطقه و هدایت درست آنها یادآور شد و خاطر نشان کرد: در حالی که در تمام دنیا از میلی‌متر مکعب‌ها از این آب بهره‌برداری می‌کنند و اجازه هدر رفت آن را نمی‌دهند ما در یک غفلت واقعی ده‌ها متر مکعب آب معدنی ارزشمند را به هدر می‌دهیم و سال‌هاست بلاتکلیف به حال خود رها کردیم و تنها به وعده‌ها و شعارها بسنده کرده و در این زمینه هیچ اقدام اساسی را انجام نداده‌ایم.

این مسئول در ادامه سخنان خود اضافه کرد: شایسته است ظرفیت‌های گردشگری نیر به معنای واقعی شناسانده شده و در جذب سرمایه‌گذاران برای آن اقدام شود که انتظار می‌رود استاندار اردبیل که از روز اول حضور در این استان شعار جذب و جلب گردشگر می‌دهد برای این شهرستان و منابع آب‌های گرم آن تدبیری بیندیشد تا از این ظرفیت عظیم استفاده واقعی صورت بگیرد.

وی با انتقاد از برخی سنگ‌اندازی‌ها و بی‌توجهی‌های مسئولان استانی به ویژه متولیان حوزه گردشگری بیان کرد: تنها با نامگذاری مناطقی از این شهرستان به نام منطقه نمونه گردشگری سعی کردند وجدان خودشان را آرام کنند در حالی که در این مناطق هیچ خدمات و سرویس عادی هم به مردم ارائه نمی‌شود چه برسد به اینکه بخواهند در این مناطق نمونه گردشگری پای سرمایه‌گذاران خارجی را باز کنند.

امام جمعه نیر یادآور شد:‌ تنها راه چاره ما در توسعه شهرستان نیر حمایت از سرمایه‌گذاران و هدایت منابع خرد و کوچک آنهاست که گام به گام می‌تواند مسیر تحولی را تغییر دهد.

مقدسی ضرورت تدوین طرح جامع گردشگری نیر را برای انجام کارهای اصولی و برنامه‌ریزی‌های صحیح یادآور شد و ادامه داد: بهتر است ساخت و سازها در محدوده شهری به شکل مناسب انجام شود تا جلوی حاشیه‌نشینی‌ها گرفته شود.

وی به شهردار جدید نیر گفت: شهردار نیر باید علاوه بر ارائه خدمات به ساکنان مناطق مختلف شهری، در اجرای پروژه‌های زیربنایی به ویژه تکمیل کمربندی نیر، بهبود وضعیت آسفالت کوچه‌ها و معابر و جلوگیری از برخی اقدامات مقطعی حرکت‌های مثبت را آغاز کرده و به انجام برساند.

در این جلسه فرماندار شهرستان نیر در سخنانی افزود: تقویت و توسعه شهرهای گردشگری گره کور توسعه‌نیافتگی شهرستان نیر را برطرف می‌کند.

میر فخرالدین زاهد تصریح کرد: توجه به صنعت گردشگری و درآمدهای متعدد آن تنها راه توسعه شهرستان نیر است که در این زمینه مسئولان امر باید استعدادهای طبیعی این شهرستان را مورد توجه و دقت نظر قرار دهند.

وی با اشاره به نامگذاری برخی از مناطق گردشگری نیر به عنوان منطقه نمونه گردشگری خواستار تجدید نظر در طرح جامع توریستی و گردشگری نیر شد.

فرماندار نیر در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: 27 پروژه نیمه‌تمام در این شهرستان در حال اجراست که برای تکمیل آنها به 27 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که امیدواریم در سال آینده به تدریج و با اولویت این پروژه‌ها تکمیل شود.

به گزارش فارس, زاهد سال 93 را سال شکوفایی شهرک تخصصی نیر و رونق بیشتر این مجموعه صنعتی اعلام کرد و اظهار داشت: باید به فکر راه‌اندازی مسیر ترددی مناسب در این محور باشیم.