رسول انام پورساوالان خبر: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلخال گفت: اولین همایش انتقال‌یافته‌های علمی حوزه کشاورزی با هدف ارتقای سطح امورات کشاورزی برگزار شد.

رسول انام‌پور اظهار داشت: همایش انتقال‌یافته‌ها با هدف ارتقای سطح علمی کشاورزان منطقه خلخال انجام شده است.

وی تصریح کرد: در سال 92 این اولین همایش در راستای بازآموزی و ارتقای سطح دانش کشاورزی بین کشاورزان و علاقمندان به حوزه کشاورزی در خلخال است که در سه محور اصلی تحقیقات علمی و زحمات کارشناسان حوزه کشاورزی استان و شهرستان با ارائه مقالات و طرح‌ها برای کشاورزان یادآوری و آموزش داده می‌شود.

انام‌پور خاطر نشان کرد: در شهرستان خلخال 300 میلیون متر مکعب ظرفیت آبدهی وجود دارد که فقط 75 میلیون متر مکعب آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مسئول به خروج 225 میلیون متر مکعب آب شیرین از رودخانه‌های شهرستان خلخال به حوزه آبریز دریای خزر از طریق رودخانه قزل‌اوزن خبر داد و اضافه کرد: نبود امکانات زیرساختی و تخصیص پایین اعتبارات از عمده مشکلات حوزه کشاورزی شهرستان خلخال است.

وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: جهاد کشاورزی شهرستان خلخال برای مهار این آب‌ها بیش از 10 پروژه سد خاکی گرفته و مطالعه استخرهای معیشتی، بند و کانال و پمپاژ آب را شروع کرده و در حال حاضر بیش از 35 پروژه نیمه‌تمام کشاورزی در شهرستان خلخال با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد در حال اجراست که با بهره‌برداری از این پروژه‌ها بخش عظیمی از مهار آب‌ها قابل حل است.

انام‌پور یادآور شد: تحقق این امر مهم و حیاتی نگرش مثبت مسئولان امر خصوصاً رئیس کمیته برنامه‌ریزی در بخش کشاورزی شهرستان خلخال در توزیع اعتبارات شهرستان را می‌طلبد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلخال در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: 90 کیلومتر همجواری با رودخانه بزرگ قزل‌اوزن ظرفیت عظیمی برای تولید و پرورش صدها تن ماهی گرمابی و ایجاد صدها فقره اشتغال برای جوانان منطقه که برای معاش خود متأسفانه صدها کیلومتر را طی می‌کنند، ایجاد کرده است.

وی خواستار توجه مسئولان استانی و ذیربط به موضوع بیکاری و ا‌شتغال جوانان و تکمیل طرح‌های کشاورزی شد و گفت: برای بالفعل شدن این اهداف ایجاد زیرساخت‌ها و تخصیص اعتبارات لازم امری الزامی است.

به گزارش فارس، انام‌پور شهرستان خلخال را اقلیمی مناسب برای کشت گیاهان دارویی عنوان کرد و افزود: الحمد‌الله کشت زعفران این طلای سرخ در منطقه خلخال فرهنگ‌سازی شده و حدود 40 هکتار از اراضی مستعد استعدادیابی و شناسایی شده و آموزش‌های لازم برای کشت اقتصادی این محصول ارزشمند در شهرستان فراهم شده است.