اهداي خونساوالان خبر: مدیر کل انتقال خون استان اردبیل گفت: اهداکنندگانی که بیش از 100 بار خون اهدا کرده باشند، کارت ویژه طلایی دریافت می کنند.

الله وردی نوبخت تصریح کرد: همچنین اشخاصی که بیش از 50 بار خون اهدا کرده باشند، کارت نقره ای دریافت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه اشخاصی که دو یا چند بار در طول سال خون اهدا می کنند، اهدا کننده مستمر و مابقی با سابقه هستند، اضافه کرد: رکورد اهدای خون در اردبیل در بین آقایان 40 بار و در بین خانم ها 20 بار است.

وی افزود: از ابتدای سال جاری 20 هزار نفر اهدا کننده نزدیک به 25 هزار و 149 واحد خون اهدا کرده اند.

پنج پایگاه اهدای خون در اردبیل فعال است

مدیر کل انتقال خون استان از فعالیت دو پایگاه خونگیری در مرکز استان خبر داد و افزود: علاوه بر این در شهرستان های خلخال، مشگین شهر و پارس آباد نیز مراکز خونگیری فعال شده است.

وی افزود: اوج اهدای خون در اردبیل در مناسبت های مذهبی بوده و بیشتر در شبهای احیای رمضان، تاسوعا، عاشورا و اربعین و ایام وفات اهدای خون داریم.

به گفته نوبخت تمامی خون اهدایی پس از انجام آزمایشات مختلف به مراکز درمانی ارسال می شود.

معافیت دائم شخص بیمار از خون دهی

وی تاکید کرد: آزمایش گروه خونی، ایدز، هپاتیت B و C و سیفلیس و تمامی بیماری هایی که از طریق خون منتقل می شود بر روی نمونه خون اهدایی انجام می شود.

نوبخت تصریح کرد: در صورت مشاهده بیماری، نوع آن به فرد اهدا کننده اعلام شده و حتی آزمایشات تکمیلی برای بررسی بیماری انجام می شود.

به گزارش ایرنا, به گفته مدیر کل انتقال خون استان اهدا کننده بیمار برای همیشه از چرخه اهدا خون خارج شده و معاف دائم می شود.