ساوالان خبر: طرح ساماندهی دستفروشان اردبیل در بازارچه های نوروزی در حالی اجرا می شود که به دلیل کمبود غرفه ها، تقاضای بالا، ضعف در اجرا و… علاوه بر اینکه خود به بخشی از مشکلات شهرداری مرکز استان تبدیل شده، نارضایتی بسیاری از دست فروشان را فراهم کرده است.
شهردار اردبیل از اوایل زمستان امسال یکی از مهمترین برنامه های پیشواز از نوروز را ساماندهی دست فروشان مرکز استان عنوان کرده بود.

طرحی که در سال های گذشته به صورت کم رنگ و جسته گریخته اجرا می شد و امسال جای امیدواری داشت تا با وعده مساعد شهردا ر بتواند وضعیت دست فروشی عید را رنگ و روی بهتری ببخشد.

با وجود اینکه شهرداری اردبیل قالب اجرایی این طرح را متناسب با نیاز شهری و دست فروشان اعلام کرده بود، در روزهای ابتدایی اجرای این طرح بسیاری از دست فروشان نسبت به نحوه اجرا گلایه داشته و از شهرداری های مناطق چهارگانه پاسخگویی نسبت به وعده های خود را انتظار دارند.

عدم پاسخگویی غرفه ها به تعداد تقاضا

شهردار اردبیل در این خصوص با اشاره به ایجاد چهار بازارچه نوروزی در سطح شهر افزود: اولویت در ایجاد این بازارچه ها تسهیل در ارائه مایحتاج شهروندان و نیز ساماندهی دست فروش های هسته مرکزی شهر است.

صدیف بدری با اشاره به ایجاد این بازارچه ها در خیابان بعثت، راه کلخوران، محله وحدت و بزرگراه ولایت روبروی مجتمع تجاری شوراسنتر متذکر شد: در راه اندازی این بازارچه ها تلاش شده تا دست فروش ها بتوانند با استفاده از امکانات اولیه خرید و فروش خود را انجام دهند.

با وجود اینکه شهردار اردبیل در اظهارات خود تعداد غرفه ها را هزار مورد عنوان کرده بود عملا تعداد 250 غرفه در اردبیل دایر شد تا نه تنها دست فروش ها به غرفه خود نرسند بلکه بسیاری از آن ها در ایام عید تنها امید کسب درآمد خود را نیز از دست بدهند.

ثبت نام نامحدود برای غرفه های محدود

این در حالی است که مسئول اجراییات شهرداری منطقه یک اردبیل با بیان اینکه 850 متقاضی برای بازارچه ها ثبت نام کردند، تصریح کرد: با وجود محدود بودن غرفه ها دستور ثبت نام محدود ابلاغ شده بود.

ثبت نام نامحدود موجب می شود طرح قرعه کشی برای تخصیص غرفه ها انجام شده و در این میان بسیاری از دست فروشان باسابقه از دریافت غرفه محروم شوند.

تاجایی که به گفته یکی از متقاضیان غرفه ها نه تنها به دست فروشان واقعی شهر غرفه تخصیص نمی یابد بلکه به فروشندگان و متقاضیانی که برخی حتی دست فروشی نمی کنند، غرفه داده می شود.

نادر خداپناه تصریح کرد: به عنوان مثال در بین غرفه داران تعداد قابل توجهی از زنان و  حتی فروشندگان مشاهده می شود که سابقه دست فروشی ندارند.

خرید و فروش غرفه ممنوع است

یکی دیگر از دست فروشان نیز با انتقاد از نحوه اجرای این طرح از خرید و فروش غرفه ها به قیمت گزاف خبر می دهد.

علی هاشمی  با بیان اینکه قیمت غرفه ها حتی به نسبت نمایشگاه بین المللی اردبیل بیشتر است، اضافه کرد: برخی غرفه داران در روزهای ابتدایی اقدام به خرید و فروش غرفه سه میلیون ریالی به مبلغ هشت میلیون ریال کرده اند.

در پی اعلام این خبر شهردار اردبیل با تاکید به اینکه بازارچه ها افتتاح رسمی ندارند، ممنوعیت خرید و فروش غرفه را اعلام کرد.

وی با تاکید به برخورد شهرداری با متخلفان، افزود: این موضوع به تائید شهرداری نبوده و غرفه داران نمی توانند غرفه اجاره ای خود را به شخص دیگری واگذار کنند.

بدری با بیان اینکه شهرداری اطلاعات کامل این دست فروش ها را در اختیار دارد و اجازه نخواهد داد برخی افراد دلال و واسطه‌گر در این زمینه سوء استفاده کنند، متذکر شد: تمامی امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای تامین شرایط مطلوب جهت رفاه شهروندان و غرفه داران در این بازارچه ها مهیا می شود.

تجمعی که به حاشیه شهر کشیده شد

وی با بیان اینکه امسال نیز به مانند سال گذشته اجازه نخواهیم داد حتی یک دست فروش در هسته مرکزی شهر روند حرکتی مردم در روزهای پایانی سال را مختل کند، ابراز امیدواری کرد اجرای این طرح در کنار راه اندازی نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا و ایستگاه های فروش میوه در روزهای پایانی سال در راستای رفاه شهروندان باشد.

این اظهارات در حالی است که نه تنها تراکم مراکز شهری کاهش نیافته بلکه همچنان در اطراف بازار اردبیل و خیابان سی متری شمار قابل توجهی دست فروش فعالیت می کنند.

علاوه بر این تعداد محدود بازارچه های نوروزی، واقع شدن در حاشیه شهر، کمبود غرفه و… برای استقرار غرفه داران موجب شده است این بار دست فروش با وجود پرداخت پول برای اجاره غرفه مشتریان کمتری نیز داشته باشد.

بطوریکه جای خالی تبلیغاتی که می توانست مردم را به بازارچه ها هدایت کند به شدت احساس می شود.

به گزارش مهر، در این میان دست فروشان در انتظار تشدید نظارت و افزایش تعداد غرفه و تعداد بازارچه های نوروزی هستند تا در آستانه عید با تحقق قول شهردار بتوانند خرده درآمدی برای خانواده های خود جمع آوری کنند.