یاور محمدحسینی ساوالان خبر: مدیرعامل شرکت مخابرات استان اردبیل از فعالیت ۴۴۳ دفتر آی.سی.تی شهری و روستایی در مناطق مختلف استان اردبیل خبر داد.

یاور محمدحسینی در نشست مسئولان و مدیران شرکت مخابرات در اردبیل اظهار داشت: از این تعداد ۱۲۳ دفتر آی.سی.تی شهری و ۳۲۰ دفتر مربوط به ارائه خدمات آی.سی.تی روستایی است که در این مراکز متنوع‌ترین خدمات به هموطنان ارائه می‌شود.

وی با یادآوری اینکه در یک سال اخیر هیچ‌گونه افزایش مجوزی در این زمینه را شاهد نبودیم، تصریح کرد: حدود دفاتر آی.سی.تی روستایی سبب شده تا ارائه خدمات ادارات مختلف به ویژه اینترنت پرسرعت قوت و سرعت بیشتری بگیرد.

محمدحسینی با اعلام اینکه در بیش از ۳۲۰ روستای استان خدمات اینترنت پرسرعت توسط مخابرات انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: تعداد مشترکان IDSL ما حدود ۲۵ هزار و ۴۲۸ مشترک است.

این مسئول در ادامه تلفن ثابت مشغول به کار استان را ۳۹۸ هزار و ۳۸۹ مورد اعلام کرد و ادامه داد: در یک سال گذشته بیش از ۱۰ هزار و ۶۳۰ مورد واگذاری تلفن ثابت را شاهد بودیم.

وی در ادامه ضریب نفوذ تلفن ثابت را در استان اردبیل ۳۱٫۹ دهم درصد اعلام کرد و بیان داشت: ۸۵ صدم درصد در یک سال گذشته بهبود ضریب نفوذ تلفن ثابت را شاهد بودیم.

مدیرعامل شرکت مخابرات استان از واگذاری ۱۷۳ هزار و ۸۰۹ شماره تلفن همراه در یک سال اخیر خبر داد و یادآور شد: هم‌اکنون بیش از ۸۳۷ هزار و ۴۹ مشترک از خدمات و امکانات تلفن همراه استفاده می‌کنند.

محمدحسینی، ضریب نفوذ تلفن همراه را ۶۷٫۴ دهم درصد اعلام کرد و ادامه داد: ۱۳٫۵ درصد رشد ضریب نفوذ را در سال گذشته شاهد بودیم.

وی، تعداد روستاهای دارای تلفن خانگی را یک‌هزار و ۶۴۷ روستا اعلام کرد و گفت: تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار و ۸۵ درصد روستاهای زیر ۲۰ خانوار از تلفن همراه برخوردار هستند.

محمدحسینی در مورد اجرای فیبر نوری در تمام جهات شمال، جنوب، غرب و شرق استان اردبیل افزود: تاکنون بیش از چهار هزار و ۳۶۶ کیلومتر فیبر نوری اجرا شده که حدود ۱۷۰ کیلومتر آن مربوط به عملکرد سال ۹۱ است.

وی، ضریب نفوذ کاربران اینترنت را نیز ۵۵ درصد دانست و ابراز داشت: ۲۶ شهر استان اردبیل از امکانات دیتا برخوردار هستند.