زیستگاه شیروان دره سی در 30 کيلو متري جنوب شرقي مشکين شهر و در ارتفاع 2200 متري واقع شده است مساحتش بالغ بر 75 کيلو مترمربع است و محل زندگي حيوانات وحشي و پرندگان مي باشد.

http://sabalaneh.ir/sites/default/files/fullimages/IMG_0429_0.gif

اینجا محل دیدن  صخره ها و غارهاي ديدني است محل اصلي ورود به دره در 5 کيلو متري پائين آبگرم معدني شابيل قرار دارد و براي ورود به آن بايد از کنار آبشاري با ارتفاع 40 متر به سمت پائين صخره نوردي کرد آبشارهاي دوقلوي شيروان دره در نوع خود بي نظير است.

شیروان دره سی

 

شکارگاه ها و حيات وحش زيستگاه ها شيروان دره سي«شيروان دره سي» زيست گاهي است که در 20 کيلومتري جنوب شرق مشگين شهر قرار دارد. ارتفاع سطح آن 2200  متر و مساحت آن را 75 کيلومتر مربع برآورد کرده اند.

http://sabalaneh.ir/sites/default/files/fullimages/IMG_0428.gif

اين زيستگاه، با ويژگي هاي خود هر بيننده را به حيرت وا مي دارد. زيستگاه«شيروان دره سي»، محل زندگي دائمي وحوش  مانند کل و بز، خوک، روباه، گرگ، قوچ و ميش ارمني، خرگوش، کبک، کبک دري، قمري، فاخته و شماري از پرندگان مهاجر است.

http://sabalaneh.ir/sites/default/files/fullimages/IMG_0478.gif

زيستگاه موويل اين زيستگاه دربند موويل در جنوب مشگين شهر و در غرب کوه هاي هرم سبلان واقع است. ارتفاع اين منطقه از سطح دريا 3200 متر است و استراحتگاه قوچ و ميش هاي منطقه است.

http://sabalaneh.ir/sites/default/files/fullimages/IMG_0485.gif

 

در اين زيستگاه، قوچ و ميش ارمني، کل و بز از نوع سفيد طوق دار، کبک دري، خرس قهوه اي و خاکستري، گرگ، خوک، خرگوش، انواع پرندگان شکاري و لاشخور زندگي مي کنند.

 

http://sabalaneh.ir/sites/default/files/fullimages/IMG_0486_0.gif

زيستگاه هوشنگ ميداني و قره گؤل اين ميدان، منطقه اي مسطح است که در دامنه شمال غربي سبلان به ارتفاع 2725 متر واقع شده است.

http://sabalaneh.ir/sites/default/files/fullimages/IMG_3497.gif

تالاب قره گؤل نيز به قطر تخميني 300 متر در قسمت شمال غربي دامنه هاي هرم و جنوب شرقي زيستگاه هوشنگ ميداني، در ارتفاع 2820 متري از سطح دريا واقع شده است. حيوانات و پرندگان وحشي در هوشنگ ميداني و تالاب قره گؤل متنوع اند علاوه بر کبک معمولي و کبک دري که شمارش آن ها ناممکن است.