تكم- تكم گردانيساوالان خبر: در آستانه عید نوروز آیین سنتی تکم تماشاسی در فرهنگسرای آزادگان شهر نمین برگزار شد.

رستم فتحی شهردار نمین هدف از اجرای این آیین را یادآوری و ترویج آداب و رسوم دیرین ایران باستان برای مردم و ایجاد نشاط اجتماعی در منطقه ذکر کرد.

وی افزود: این مراسم با همت شهرداری و شورای اسلامی شهر نمین برگزار شد.

در این آیین گروه هنرمندان تئاتر اردبیل با اجرای نمایش تکم گردانی فضایی شاد و پرنشاط ایجاد کردند که مورد استقبال خوب تماشاگران قرار گرفت.

اجرای موسیقی شاد و بازی های بومی محلی همچون تخم مرغ و کمربند بازی و چیدن سفره هفت سین نمادین شهرداری نمین از دیگر برنامه های این مراسم بود.

کارگردان این نمایش در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا از ثبت ملی تکم به نام استان اردبیل خبر داده و گفت : اقدام برای ثبت جهانی این اثر به نام جمهوری اسلامی ایران نیز در حال پیگیری است.

سید رزاق موسوی بیان کرد: قدمت عروسک تکم به سال های بسیار دور برمی گردد که متعلق به آذربایجان و خاصه منطقه اردبیل بوده است.

صفوی افزود: همه ساله در آستانه عید نوروز تکم گردان استان اردبیل این عروسک که تشکیل شده از دو قسمت شامل یک بز چوبی و یک قسمت دایره ای شکل زیرین آن است را به در خانه های مردم برده و آمدن بهار را برای آنها نوید می دادند.

وی اظهار کرد: اما امروز ما با توجه به اوضاع و احوال اجتماع و با هدف ایجاد نشاط برای مردم و جاری کردن خنده بر لبهای آنها به تناسب زمان اشعاری را انتخاب می کنیم و به جای رفتن به در خانه ها در فضاهایی که شهرداری ها ایجاد می کنند مردم را جمع می کنیم و این آیین را اجرا می کنیم.

به گزارش ايرنا، وی گفت: لذت تکم در نواختن این آهنگ ها و خوردن چوب ها به همدیگر در جلوی در خانه های مردم است و امیدواریم که با همت مردم و مسوولان بتوانیم در آینده نزدیک بار دیگر این تکم را به در خانه های مردم برده و نشاط و شادی را در بین عموم مردم تعمیم بدهیم.