سيب زميني- صادراتساوالان خبر: با وجود اینکه اردبیل رتبه نخست تولید سیب زمینی کشور را دارد، اما تاکنون به دلایل مختلف سهم ناچیزی از این محصول پرمصرف کشاورزی استان توانسته به بازارهای خارجی راه پیدا کند.

خبر خودکفایی اردبیل در تولید بذر مینی تیوبر سیب زمینی در حالی منتشر شد که دغدغه توسعه صادرات این محصول با وجود اخبار مساعد در حوزه تولید همچنان به قوت خود باقی است.

چندی پیش رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از تولید مینی تیوبر سیب زمینی در سیستم هوا کشت برای اولین بار در استان خبر داده بود.

عادل عبدایمانی تحقق این مهم را یکی از آمال کشاورزی اردبیل برشمرد و تاکید کرده بود که بذر مینی تیوبر می تواند بذر پایه سیب زمینی کاران را تامین کرده و کشور را از واردات بذر سیب زمینی بی نیاز کند.

به گفته وی نزدیک به شش رقم از این محصول برای ثبت معرفی شده است و استان اردبیل برای اولین بار توانست این محصول را از کشت گلخانه ای در سیستم هوا کشت تولید کند.

این مهم در حالی رخ می دهد که سیب زمینی بعد از ذرت و گندم مهمترین محصول کشاورزی در دنیا محسوب می شود و تولید این محصول گام بلندی در توسعه تولید سیب زمینی استان اردبیل می تواند داشته باشد.

خودکفایی در تولید، برتری محصول مشابه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در این خصوص اضافه کرد: در تامین بذر وارداتی بیم از بیماری و آلودگی بذر وجود داشت که با تامین بذر در داخل کشور نیاز سیب زمینی کاران به صورت کامل تامین خواهد شد.

وی با بیان اینکه استان اردبیل از قطب های تولید سیب زمینی کشور محسوب می شود، اضافه کرد: پس از این علاوه بر صادرات سیب زمینی می توان زمینه صادرات بذر سیب زمینی را نیز از این استان فراهم کرد.

در عین حال معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان اردبیل با بیان اینکه اردبیل رتبه برتر تولید سیب زمینی کشور را داراست از تولید 800 هزار تن سیب زمینی در سال زراعی جاری خبر داد.

خبری که دستاویز برنامه ریزی گسترده برای توسعه صادرات این محصول گرانبها شد. با این وجود اردبیل در سال جاری توانست از میزان تولید خود نزدیک به 24 هزار تن را صادر کند.

تعرفه های سنگین صادراتی و توجیه اقتصادی

کاهش 57 درصدی ارزش صادرات سیب زمینی در حالی ثبت شد که رئیس سابق سازمان صنعت، معدن و تجارت استان علت آن را بالا رفتن قیمت این محصول در داخل کشور و همچنین تعرفه 120 درصدی صادرات سیب زمینی عنوان کرده بود.

چالشی که با نظر مساعد اعضای اتاق بازرگانی و تجار سیب زمینی همراه بود تا جایی که بهای تغییر تعرفه ها موجب شد در سال زراعی جاری صادرات سیب زمینی اردبیل با کاهش مواجه شود.

این در حالی است که کارشناسان معتقدند برای جلوگیری از این زیان درآمدی بخش خصوصی و دولت می توانستند برنامه ریزی جامع تری برای صادرات این محصول اجرایی کنند.

برنامه ریزی که رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی استان اردبیل زمزمه های اجرای آن را بعد از یکسال تجربه نامساعد در دو کشور روسیه و آذربایجان طرح می کند.

آذربایجان هدف اصلی صادرات سیب زمینی

حسین پیرموذن تصریح کرد: با افزایش سطح زیر کشت سیب زمینی در استان پیش بینی می کنیم این کشور جزو بازارهای اصلی و هدف صادرات در زمینه این محصول کشاورزی قرار بگیرد.

وی افزود: برنامه ریزی های لازم برای افزایش صادرات در زمینه محصولات کشاورزی به کشور آذربایجان انجام شده و سال آینده با توسعه دیپلماسی اقتصادی دولت روابط تجاری بین دو کشور افزایش می یابد.

پیرموذن با اشاره به تشکیل اتاق بازرگانی مشترک بین ایران وآذربایجان ادامه داد: امیدواریم با تشکیل این اتاق مشترک فعالیت های تجاری و اقتصادی  این منطقه بیش از پیش گسترش یابد.

سیب زمینی علاوه بر آذربایجان به کشورهای روسیه، ارمنستان، گرجستان و سایر کشورهای منطقه قفقاز نیز صادر می شود. در عین حال مدیران ارشد استانی بازار روسیه را یکی از بازارهای مستعد توسعه صادرات سیب زمینی می دانند.

تاجایی که امید می رود صادرات سیب زمینی به روسیه مقدمه صادرات این محصول به اکثر کشورهای منطقه قفقاز از طریق این کشور باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل از جمله مهمترین برنامه های توسعه صادرات خود را شناسایی بازارهای جدید صادراتی عنوان کرد و افزود: نبایددر محصولات استراتژیکی مانند سیب زمینی صرفا به بازارهای کشورهای همسایه متکی بود.

محصول ارگانیک نیاز بازار روز جهان

سید حامد عاملی تصریح کرد: باید به سمت تنوع محصولات و تنوع بازارهای هدف رفت تا بتوان صادرات را به فرجام خوشایندی رساند.

وی افزود: از جمله مهمترین نیاز های بازار جهان تولید محصولات ارگانیک با بسته بندی مناسب است که در خصوص سیب زمینی گام های اولیه آن طی شده است.

فعالان حوزه کشاورزی معتقدند در حال حاضر امنیت غذایی و کیفیت غذا یکی از مهمترین سلیقه های بازار های جهانی در ترجیح یک محصول است.

خلق ثروت با تولید مناسب سیب زمینی

استاندار اردبیل با بیان اینکه اردبیل یکی از قطب های تولید سیب زمینی کشور است، در این خصوص تصریح کرد: با این وجود در نحوه کاشت این محصول ضعف هایی مشاهده می شود که نیازمند اصلاح و بازبینی است.

مجید خدابخش افزود: از جمله آن استفاده بی رویه از کودهای شیمایی است که موجب شده است در برخی مواقع کیفیت غذایی این محصول کاهش یابد.

وی با تاکید به نقش صادرات سیب زمینی در اقتصاد منطقه اضافه کرد: بازارهای هدف صادرات به دنبال محصولات غذایی سالم هستند و برای توسعه صادرات باید به این اصل توجه شود.

خام فروشی درآمد اقتصادی ندارد

استاندار اردبیل معتقد است تولید مناسب سیب زمینی خلق ثروت و ارزش افزوده به دنبال داشته و می تواند به یکی از محصولات مهم صادراتی کشور تبدیل شود.

وی بر ترویج گفتمان اقتصاد مقاومتی برای بهبود تولیدات کشاورزی تاکید کرد و افزود: باید زمینه تبادل اطلاعات و بهره گیری از ایده های نو در تولید محصولات کشاورزی شاخص فراهم شود.

در عین حال استاندار اردبیل بارها در اظهارات خود بخش کشاورزی را به ایجاد واحدهای فرآوری و جلوگیری از خام فروشی دعوت کرده است. تا جایی که مجید خدابخش تاکید دارد خام فروشی نه تنها ثروت اندوخته نیست بلکه گریز سرمایه از محل تولید سرمایه است.

وی معتقد است در کنار توجه به بازارهای هدف صادرات و تولید محصول سالم باید زمینه ای برای فرآوری سیب زمینی  و تولیدمواد غذایی از آن فراهم شود.

25 هزار هکتار از اراضی کشاورزی اردبیل اختصاص به محصولی دارد که با وجود کیفیت و کمیت برتر آن نیازمند برنامه ریزی هایی است تا معرف قابلیت این محصول به بازارهای جهانی باشد.

 

گزارش: ونوس بهنود

انتهاي خبر/مهر