آبگرم و قهوه خانه از سال ۱۳۴۱ به بعد توسط محمد کشی زاده اقدام به بازسازی قهوه خانه وکاشی کاری استخر آبگرم به صورت سنتی کرد. در سال ۵۸، آبهای معدنی ملی اعلام گردید و مالکیت آن به شرکت آب منطقه ای واگذار گردید .


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

ساوالان خبر: استفاده و درمان با آبگرم های معدنی از زمانهای خیلی قدیم مرسوم بوده است. در اغلب کتب آسمانی اثرات استحمام در چشمه و … ذکر شده است. شهرستان سرعین در زمانهای قدیم به علت قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم و وجود معبد آناهیتا در بالای تپه معروف شهر به عنوان مکان زیارتی زرتشتیان و نیز وجود باغهای سرسبز و چشمه های متنوع، یکی از مکانهای استراحت کاروانهایی بوده است که از جاده ابریشم عبور می کرده اند. در مسیر این جاده که از جلوی ساختمان فعلی مجتمع آبدرمانی قهوه سویی عبور می کند، برای راحتی اسکان کاروانیان، قهوه خانه و چند اتاق کوچک ساخته شده بود که به علت اینکه راه ورود به استخر این آبگرم از درون قهوه خانه می گذشته است، به نام «آبگرم قهوه سویی» معروف گردید.

قهوه سویی

در سال ۱۳۲۹ کتابی با نام «آبهای معدنی آذربایجان و آب و لجن دریاچه رضائیه» به قلم دکتر صادق مقدم نگاشته شده که در مورد آبگرم قهوه سویی که به نام «چشمه قهوه خانه یعقوب» و آب چشم که به نام «چشمه قهوه خانه همت» نامیده شده است، چنین آمده است: ” قهوه خانه یعقوب، در قسمت بالای دهستان سرائین در کنار جاده قرار دارد و از یک تالار عمومی و یک ایوان و دو اطاق خصوصی و یک باغچه به مساحت تقریباً هزار متر تشکیل یافته است. این قهوه خانه، مهمترین مهمانخانه و مسافرخانه سرائین بشمار می رود. در باغچه این قهوه خانه یکی از چشمه های آب کانی از زمین خارج می گردد. این چشمه در وضعیت کنونی قابل استفاده ترین آبگرم سرائین است. از این لحاظ که چشمه در داخل باغچه کوچک محصوری قرار گرفته و در مظهر آن استخر سیمانی بسار تمیزی ساخته اند و چون برای آب تنی در آن بایستی مبلغ ۳ ریال به قهوه چی پرداخت، فقط طبقه نسبتاً متمکن از آن استفاده می نمایند.“ آبگرم و قهوه خانه از سال ۱۳۴۱ به بعد توسط محمد کشی زاده اقدام به بازسازی قهوه خانه وکاشی کاری استخر آبگرم به صورت سنتی کرد. در سال ۵۸، آبهای معدنی ملی اعلام گردید و مالکیت آن به شرکت آب منطقه ای واگذار گردید .

 

قهوه سویی

آب چشم

 

آب چشم
حاج حبیب کشی زاده مدیر مجتمع قهوه سویی در مصاحبه با خبرنگار ساولان خبر می گوید: در سال ۱۳۸۷، چشمه آب گرم قهوه سویی توسط شرکت سرمایه گذاری قهوه سویی سرعین بصورت اجاره بلند مدت از ارگانهای مربوطه تحویل گرفته شد و با تخریب ساختمانهای قدیمی آبگرمهای قهوه سویی (برای مردان) و آب چشم (برای خانمها) شروع و فاز اول آن شامل دو مجموعه استخر جدا از هم برای استفاده همزمان خانمها و آقایان در سال ۱۳۸۹ افتتاح شد.

DSC02359

خواص درمانی آبهای سرعین:

وی با اشاره به اینکه استفاده از آبهای معدنی جهت مداوای امراض سابقه ای طولانی دارد، گفت:امروزه با کسب اطلاعات وسیع در زمینه ترکیبات و خصوصیات این آبها و تأثیر بر قسمتهای مختلف بدن ، استفاده از آها بصورت عملی در آمده است .اثرات آبهای معدنی متفاوت است و بر اساس رده بندی شیمیائی با یکدیگر تفاوت دارند.

کشی زاده با تاکید بر اینکه تمام آبهای معدنی سرعین بیکربناته سدیک هستند که در حالت تعادل اسید و بازی اعضاء و اثرات درمانی قابل توجهندمی گوید: این آبها بصورت خارجی (مانند استحمام) و داخلی (مانند آشامیدن) استفاده می شود که در فعالیت دستگاه گوارشی ، کند شدن جریان نبض ، اتساع عروق و ازدیاد ترشحات معدوی قبل از غذا و تخلیه آن بعد از غذا می شود. همچنین این آبها موجب ازدیاد صفرا و خروج آن و بهبود فعالیت کبد می گردد. سهولت در متابولیسم مواد مختلف مانند کلوسیدها ، پروتئید ها ، کلسترول و مسائل گوارشی از دیگر مزایای این آبهای معدنی است . با توجه به وجود مقادیر بالای آهن در آبهای سرعین این آبها در ازدیاد گلبولهای قرمز و میزان هموگلوبین و در نتیجه در درمان کم خونی بسیارمؤثر است .از سوی دیگر دکتر نینارد استاد دانشگاه پاریس و لابراتوار بهداشت عمومی در پاریس و متخصص آبهای معدنی در سال ۱۳۵۰ ابهای معدنی سرعین را مورد مطالعه و مقایسه با آکثر آبهای معدنی اروپا قرار داد و به نتایج زیر دست یافت :
آبهای سرعین به آبهای «شاتل گوئیون «Chatol- guyonz» فرانسه و برخی چشمه های سید خوارزم Sidi kharazm در مراکش شباهت دارد که آبهای شاتیل گوئیون در درمان دل درد، قولنج، ناراحتی های کبدی و کیستی، بیماریهای مناطق حاره ، میکروب روده و بیماریهای کودکان مؤثر است.

خواص درمانی آب چشم:

مدیر مجتمع قهوه سویی در ادامه می گوید: آب این چشمه برای بیماریهای چشم مفید بوده و شستن چشمها توسط این آب موجب ضدعفونی چشم می گردد. خوردن آن به علت وجود ترکیبات بی کربناته گازدار باعث هضم سنگ کلیه و دفع آن می گردد. آشامیدن آبهای بی کربناته به حد اعتدال قبل از غذا باعث زیاد شدن ترشحات معده شده و آشامیدن آن بعد از غذا تسکین دهنده است و تخلیه معده را کمک می کند. این آبها اعمال کبدی را بهبود می بخشند. پدیده جالب در مجتمع آبگرم قهوه سویی اینست که فاصله مظهر چشمه آبگرم قهوه سویی با دمای ۴۴ درجه سانتی گراد و آب چشم سرد با دمای حدودی ۲۰ درجه سانتی گراد تقریبا ده متر می باشد که از عجایب خلقت می تواند تلقی گردد.

آبهای معدنی اسیدی مثل آب چشم در بهبود تصلب رگها ، میکروبهای روده، بیماریهای تغذیه، فشار خون، نارسائی روده و عروق مؤثر می باشد.

خواص آبگرم قهوه سویی:

به گفته حاج حبیب کشی زاده، مجتمع آبدرمانی و اقامتی قهوه سویی تحت نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل و اداره جات مرتبط با سرمایه گذاری بخش خصوصی و با مشارکت بانک تجارت به احداث رسیده است.

قهوه سویی
به گفته وی آبگرم قهوه خانه همت در قسمت شمالی شهر سرعین واقع شده است دمای آب آن ۴۴درجه سانتی گراد و آبدهی آن ۲/۷لیتر در ثانیه است.
آب این مجتمع دارای خواص آنیونهای آن بیکربنات ،کلرور ،سولفات و کاتیونهای مهم ان سدیم و پتاسیم می باشد.

هیدروتراپی (Hydrotherapy) واژه ایست که به سیستم درمانی با استفاده از آب اطلاق می گردد. خاصیت آبهای معدنی هم مربوط به حرارت و گرمای آن و هم مربوط به املاح و ترکیبات شیمیایی موجود در آن می باشد. آب خنک تر از دمای بدن (۳۷°C ) اثر تحریک کننده و خنک کننده دارند.

آب گرمتر از دمای بدن تقویت کننده، نیرو بخش و قدرت آفرین است. آبگرم قهوه سویی از نظر ترکیب شیمیایی در گروه آبهای کلر بیکربناته کلسیک گازدار حاوی رسوبات آهن قرار دارد و خیلی گرم است که مقدار قابل توجهی سیلیس دارند که خصلت درمانی این گونه آبهای گرم برای تسکین دردهای مفصلی بوده و استحمام در آن آرام بخش می باشد. استحمام در آبهای بیکربناته باعث اتساع عروق می گردد. نبض در جریان استحمام کند می گردد. میزان ادرار بالا می رود و عمل تغذیه فعال می شود.

ورزش مناسب در آب می تواند خستگی و کوفتگی های مختلف جسمانی را که در اثر کار سخت یا ورزشهای سنگین به وجود آمده اند، کاهش دهد. مراحل مختلف سونا سبب باز شدن رگ ها و عروق خونی بدن می شود که نتیجه مستقیم این فعل و انفعال، تحریک سلسله اعصاب و غدد مختلف بدن هست که موجب نشاط و آرامش روحی می گردد. همچنین موجب دفع سریعتر اسید لاکتیک و مواد زائد از بافت های بدن شده و باعث رفع انقباض، سفتی عضلات و خستگی جسمی می شود.

از سوی دیگر مجتمع آب درمانی و اقامتی قهوه سویی یکی از مجهزترین آبهای درمانی سرعین دارای امکانات رفاهی استخر آبگرم ،استخر کودک ،سونای خشک و بخار، جکوزی مجهز و استاندارد  و دوش آبگرم می باشد .

ترکیبات شیمیایی آبگرم قهوه سوئی

آبگرم قهوه سویی سرعین از نظر رده بندی شیمیایی جزء آبهای بیکربناته سدیک و کلروره کلسیک آهن دار می باشند. این آبها در نتیجه تأثیر گاز کربنیک در اکسیدها، هیدرات ها و کربناتهای آهن در محیط احیاءکننده بوجود می آیند. در ترکیب آبهای گرم سرعین آهن سیلیسی و انیدرید کربنیک (CO2) موجود می باشد. لذا طعم فلزی ترکیبات آهن و گزندگی دی اکسید کربن را دارد. در روی سنگهای مخزن و مجرای آب رسوب زرد و قرمز رنگی وجود دارد که حاکی از وجود اکسید آهن است. این آبگرم بر خلاف تصور همگان، فاقد گوگرد و گاز H2S بوده و بنابراین بی بو می باشد

آبگرم قهوه سویی از نظر ترکیب شیمیایی در گروه آبهای کلربیکربناته کلسیک گازدار حاوی رسوبات آهن قرار دارد و خیلی گرم است که مقدار تسکین دردهای مفصلی بوده و استحمام در ان آرام بخش می باشد.

phآب این مجتمع ۶/۵۴و مقدار مواد باقیمانده خشک شده از تبخیر آب ۶۵۹میلی گرم در لیتر است. آب آن کمی ترش مزه و بی رنگ و از آب های بیکر بنات سدیک می باشد.

آب معدنی گوز سویی جنب آبگرم قهوه خانه همت واقع گشته و دارای در ورودی و خروجی مجزا و آبدهی این استخر در حدود ۱لیتر در دقیقه و دمای آن ۲۱درجه سانتی گراد می باشد. سنگینی آب این استخر در حدود ۶/۳۰می باشد و هدایت الکتریکی آن برای ۲۰درجه حرارت ۹۰۰است .
مقدار مواد باقیمانده خشک از تبخیر آب ۴۷۶ میلی گرم در لیتر و مزه آن گس و بی بو می باشد
آب این استخر در ردیف آبهای بیکربنات کلسیک می باشد.

 

قهوه سویی

 

در زیر چند تصاویر از آبگرم قهوه سویی را مشاهده می کنید:

 

قهوه سویی
رختکن قهوه سویی

قهوه سویی

استخر زنانه

قهوه سویی  قهوه سویی

استخر مردانه

قهوه سویی

قهوه سویی

استخر کودکان

قهوه سوییسونا

قهوه سوییجکوزی

هتل قهوه سویی:

هتل قهوه سویی دارای ۲۹ باب آپارتمان می باشد حداقل ظرفیت هتل ۱۰۲ نفر و حداکثر ظرفیت آن ۱۰۶ نفر می باشد. از تعداد ۱۰۲ عدد تخت ۲۵ عدد دابل و ۵۲ عدد تخت سینگل می باشد.

قهوه سویی

هتل دارای یک رستوران مدرن به ظرفیت ۳۲۰ نفر می باشد که در این رستوران صبحانه بصورت بوفه سرو می گردد و در نهار و شام میز بوفه  و اردور موجود می باشد در منوی رستوران بعلت مرغوبیت گوشت منطقه، غذاهای سنتی  و کبابی گنجانده شده است.

بوفه صبحانه  شامل: آب پرتغال، آب آناناس، آب معدنی، آب چشم، املت، نیمرو، سوسیس سیب زمینی، تخم مرغ آب پز، کره مربا، پنیر، سرشیر، عسل، خرما، نان( لواش، فطیر، سنگگ و نان محلی)، خیار شور، گوجه، کالباس، ژامبون مرغ،عدسی ارائه می شود.

میز اردو شامل: آش دوغ، سالاد فصل، سالاد شیرازی، سالاد کلم سفید، سیرترشی، ترشی لبو، ترشی میوه جات، زیتون، ماست ساده، ماست موسیر و ژله می باشد.

مجتمع آبدرمانی و اقامتی قهوه سوئی سرعین تحت نظر سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و شرکت آب منطقه ای استان اردبیل با سرمایه گذاری بخش خصوصی و با مشارکت بانک تجارت در ۳ فاز تحت اجرا می باشد:

-فاز اول مجموعه : شامل آبدرمانی مجزا برای خانم ها و آقایان شامل (استخر بزرگ راه درمانی ، حوضچه های آبگرم طبیعی، سونا ،جکوزی و دوش های انفرادی مورد بهره برداری قرار گرفته و آماده پذیرائی از گردشگران محترم می باشد.

-فاز دوم مجموعه : شامل آب چشم (آب سرد) مناسب برای شستشوی چشم ها که خاصیت ضدعفونی کننده برای چشم ها را دارد و همچنین برای رفع سنگ کلیه و نفخ مفید می باشد، کلینیک آبدرمانی هفت مرحله ای دارای سالن های فیزیوتراپی برای تیم های ورزشی و سالمندان.
-فاز سوم مجموعه: شامل هتل ۳ ستاره ، رستوران مدرن، پارکینگ طبقاتی و سالن کنفرانس که در نوروز سال ۹۳ افتتاح گردید.

ظرفیت قسمت کافی شاپ تقریباً ۱۰۰ نفر می باشد که در نیم طبقه قراردارد تمامی دستگاههای کافی شاپ مدرن و به روز می باشد. که انواع نوشیدنیهای گرم و سرد و کیکها در آن سرو می گردد.

نمایی از هتل قهوه سویی

در بخش جنوبی رستوران نیز به ظرفیت ۱۵۰ نفر کافه سنتی احداث گردیده که تلفیقی از فضای مدرن و سنتی می باشد . منوی این قسمت نیز شامل فست فود و انواع نوشیدنیهای گرم و سرد، بسنتی و چای و قلیان میباشد. در این قسمت انواع چای های گیاهی و عرقیات گیاهی آماده سرو می باشد.
هتل به دو پارکینگ مجزا یکی روباز و دیگری سر پوشیده مجهز می باشد.
در قسمت زیرین هتل استخر VIP که مجهز به، آب گرم ، آب سرد و سونای خشک و دوش و سرویس بهداشتی و رختکن موجود می باشد.

این هتل بعلت داشتن دو آبدرمانی آقایان و بانوان مجزا با تمامی امکانات مدرن و آبگرم طبیعی یکی از پیشرفته ترین هتلهای منطقه محسوب می شد. ماساژور در داخل استخر بطور سنتی موجود می باشد. همچنین داشتن کلینیک و داروخانه بصورت ۲۴ ساعته یکی از امکانات این هتل مدرن می باشد.
ماساژ سوئدی در داخل اتاق هم در قسمتVIP هم در کلینیک با تعیین وقت و هماهنگی با قسمت پذیرش هتل قابل استفاده می باشد.
هتل مجهز به سیستم اینترنت Wifi نیز می باشد که هم در داخل اتاق و در لابی قابل دسترسی می باشد.
این هتل دارای سالن سمینار با ظرفیت ۱۲۰ نفر می باشد.

در زیر تصاویری از هتل قهوه سویی را می بینید.

قهوه سویی

قهوه سوییرستوران هتل قهوه سویی

قهوه سوییقهوه سویی قهوه سویی قهوه سویی

برای دیدن در سایز برزگتر روی تصویر کلیک کنید
 ghahva

 آدرس: شهر سرعین- چهارراه قهوه سویی – تلفن: ۰۴۵۳۲۲۲۲۳۲۴

مجتمع آبدرمانی قهوه سویی را در گوگل ببینید

سایت اختصاصی قهوه سویی

انتهای پیام/