ساوالان خبر: همه ساله با آغاز نوروز و حجم سفرهاي پيش‌بيني شده يكي از دغدغه‌هاي بزرگ دوستداران محيط‌زيست و طبيعت در گوشه و كنار كشور، نگراني از تخريب طبيعت و انباشت زباله‌هايي است كه سرگردان در كنار جاده و دل كوه رها مي‌شوند. جمع آوری سبزه ها و زباله ها از رودخانه بالیقلی چای اردبیل که توسط یکی از خبرگزاری ها منتشر شد بازتاب بسیاری در رسانه ها شد تا جاییکه همین عکس ها  صحفه اول روزنامه  را نیز تسخیر کرد.

در خصوص جمع آوری زباله ها مسئولان اقداماتي مي‌كنند و وعده‌هايي مي‌دهند كه بخش قابل توجهي از آنها اجرايي نمي‌شود. از سوي ديگر ضعف فرهنگي يكي از عوامل رهاسازي زباله در دل طبيعت و نيز تخريب منابع طبيعي است. رها كردن انواع زباله‌ها از نوع غذايي و بهداشتي آن گرفته تا كيسه‌هاي مشكي رنگ و شكستن شاخه درختان و آتش زدن و… وضعيت پايان تعطيلات را به‌گونه‌اي رقم مي‌زند كه تن پوش سبز طبيعت در همان اوايل بهار سياهپوش مي‌شود. برخي نقاط كه شهري نيستند و توسط دهياري يا بخشداري اداره مي‌شوند در ايام اوج مسافرت‌ها ناگهان ميزبان جمعيتي تا 10 برابر جمعيت خود مي‌شوند و به‌طور طبيعي با توان عادي خود قادر به جمع‌آوري انبوه زباله‌هاي برجاي مانده نيستند. به همين دليل يكي از غم انگيزترين تصاويري كه در روزهاي پس از پايان تعطيلات و نيمه فروردين به بعد مي‌توان در گوشه و كنار ايران مشاهده كرد، كيسه‌هاي باد كرده از هواي خنك بهاري، زباله‌هاي رنگارنگ پراكنده در طبيعت و چهره زشتي است كه انسان‌ها به طبيعت زيبا هديه كرده‌اند.

 

لایروبی- محیط زیست

سمن و بنيادهاي مردمي نيازمند حمايت مسئولان هستند

يك فعال محيط‌زيست در اين خصوص  مي‌گويد: جمعيت‌هاي فعال محيط‌زيست به دليل اينكه از دل مردم برخاسته‌اند، نقش بسيار سازنده‌اي در فرهنگ‌سازي زيست‌محيطي دارند‌.

مرضيه حصاري مي‌افزايد: اما به دليل نبود اعتبارات و كمبود حمايت‌هاي لازم آنگونه كه بايد موفق نيستند و اگر مسئولان از جمعيت‌ها و سمن‌هاي فعال در زمينه‌هاي مختلف حمايت كنند، مي‌توان به رشد آهسته و پيوسته فرهنگ زيست‌محيطي اميدوار بود.

 

http://multimedia.mehrnews.com/Original/1393/01/14/IMG15131323.jpg

در اين زمينه لزوم حمايت و پشتيباني دولت در راستاي فراهم كردن زيرساخت‌ها بسيار ضروري به نظر مي‌رسد. به هر حال سال‌هاست در آخرين روزهاي تعطيلات نوروزي فروردين ماه، نفس‌هاي به شماره درآمده و گردشگاه‌هاي عمومي و طبيعي سراسر زباله و دود و خاكستر مي‌شوند و اين داستان بي‌مهري انسان‌ها به طبيعت است كه البته به نوروز نيز خلاصه نمي‌شود. در اين زمينه اطلاع‌رساني، فرهنگ‌سازي، اعمال جرايم قانوني، توزيع كيسه‌هاي زباله، افزايش تعداد سطل‌هاي زباله و تهيه تراكت‌هاي آموزشي مي‌تواند گام نخست باشد و بي‌شك تا زماني كه هر يك از انسان‌ها از درون، خود را موظف به حفاظت از محيط‌زيست طبيعي ندانند هيچ هشدار و بروشور و توصيه‌اي نمي‌تواند دست آدمي را از يغماي طبيعت كوتاه سازد.

http://multimedia.mehrnews.com/Original/1393/01/14/IMG15131471.jpg