تندبادساوالان خبر:  نفوذ جریان هوای گرم از عرض های جنوبی سبب وزش تندباد و بالا رفتن دمای هوا در اردبیل و قسمت وسیعی از این استان شده است.

با آغاز وزش باد گرم از سپیده دم سه شنبه که رفته رفته بر سرعت آن افزوده می شود پس از روزهای نسبتا طولانی سرد اکنون هوای به شکل نسبی گرم بهاری را تجربه می نمایند.

مردم اردبیل در پی بالا رفتن دمای هوا بخاری ها و لوازم گرمایشی را در منازل و واحدهای تجاری خاموش کرده و به جای لباس های ضخیم زمستانی ؛ پوشاک نازک بر تن نموده اند.

بیشینه سرعت تندباد در اردبیل گاهی به 75 کیلومتر در ساعت می رسد که سبب از دست رفتن رطوبت موجود در سطح زمین های منطقه و بلند شدن گرد و غبار به هوا شده است.

اداره هواشناسی اردبیل امروز با صدور اطلاعیه ای از تداوم وزش باد تا روز پنجنشنبه در این استان خبر داد که در قسمت مرکزی شامل شهرستان های اردبیل ؛ نیر ؛ نمین ؛ سرعین ؛ گرمی و مشگین شهر از شدت زیادی برخوردار خواهد بود.

در این اطلاعیه آمده است که امشب و در دو روز آینده امکان وقوع بارش های رگباری به خصوص در ساعات عصر و هنگام غروب آفتاب در بعضی نقاط استان اردبیل وجود دارد.

پبیشینه دمای هوا امروز در ایستگاه مرکزی اردبیل تا 24 درجه سلسیوس (سانتیگراد) بالای صفر بالا رفت و انتظار می رود که روند افزایش دمای هوا تا اواخر وقت فردا (چهارشنبه) در این استان ادامه یابد.

به نظر می رسد که اواخر هفته جاری با شمالی شدن جریان های سطح زمین و رخنه هوای پرفشار ؛ هوای منطقه رو به سردی برود.

کشاورزان ؛ به خصوص باغداران اردبیل و سایر نقاط سردسیر این استان از آن بیم دارند که بالا رفتن دمای هوا در منطقه سبب به شکوفه نشستن تعداد بیشتری از درختان شود که باتوجه به شرایط خاص اقلیمی اردبیل و امکان رخنه موج هوای سرد پس از عقب نشینی موج هوای گرم جنوبی نوشکوفه های درختان دچار سرمازدگی شوند.

این درحالیست که به خاطر نفوذ چنین هوای گرمی حدود سه تا چهار روز قبل از رخنه توده هوای سرد و برفی به منطقه در هفته گذشته زیان هایی به بعضی از باغ ها به تعداد معدود که درختان در آنها شکوفه داده بودند وارد آمد.

اردبیل به خاطر موقعیت جغرافیایی و طبیعی از شرایط هوایی بسیار متغیری برخوردار می باشد .

 

انتهای خبر/ایرنا