سيب زمينيساوالان خبر: در حالی افزایش بی رویه قیمت سیب زمینی طی روزهای اخیر ادامه دارد که قیمت این محصول در بیله سوار از مرز 4 هزار تومان گذشت.

این روزها قیمت سیب زمینی با افزایش بی رویه و سرسام آور خود دل هر خریداری را به درد می آورد، سیب زمینی که به عنوان منبع اصلی غذایی برای همه اقشار جامعه به حساب می آید انتظار می رود قیمت این محصول پرمصرف ارزان بوده و تهیه آن برای مردم نگران کننده نباشد.

سیب‌زمینی که در گذشته به بدلیل قیمت پایین غذای ارزان برای قشر ضعیف نام گرفته بود، چند مدتی است که روند افزایش قیمت و شکستن رکورد سال‌های گذشته خود را آغاز کرده و هم‌اکنون در برخی از شهرها همچون بیله سوار به کیلویی 4 هزار تومان رسیده است.

سیب زمینی این محصول پر مصرف که گل سرسبد رژیم غذایی هر ایرانی به حساب می آید تازه گی ها با قیمت طلایی و با وزن سنگی و سربی خود در حال شکستن قیمت رکورد مرغ و میوه ها شده است.

استان اردبیل که یکی از مهم ترین قطب های تولید سیب زمینی در کشور به حساب می آید چرا باید در داخل خود استان قیمت سیب زمینی کیلویی 4 هزار تومان به فروش برسد،هیچ توجیه منطقی در این باره وجود ندارد سیب زمینی که پارسال کیلویی 500 تومان بود الان با قیمت فضایی بدست مصرف کننده برسد و علت اصلی آن چیزی جز ضعف مدیریت و نظارت نیست.

قبل از عید نوروز اکثر مسئولان اتحادیه های میوه و تره بار و رئیس اتحادیه سیب زمینی کشور در مصاحبه های خود با خبرنگاران گفته بود که در روزهای آینده قیمت سیب زمینی کاهش خواهد داشت ولی متاسفانه طی این یک ماه قیمت این محصول نه تنها ارزان نشد بلکه از 2 هزار تومان به 4 هزار تومان در شهرمرزی بیله سوار رسیده و این افزایش چشمگیر قیمت سیب زمینی به دلیل نبود نظارت کافی است که دلالان و واسطه گران از این شرایط به صورت جدی بهره می برند.

عدم پیش بینی های لازم از طرف مسئولان و فرصت طلبی سودجویان و دلالان در خصوص بازار سیب زمینی از عوامل دیگر نوسانات قیمت این محصول پرمصرف است که مردم مرزنشین بیله سوار و دیگر شهرها را با مشکل خرید آن مواجه کرده است.

خبرنگار ما طی مصاحبه ای که سه ماه پیش با رئیس گمرک مرزی بیله سوار داشت وی از کاهش صادارت سیب زمینی بدلیل افزایش تعرفه گمرکی به آذربایجان خبرداده بود که با این گزارش انتظار میرفت حداقل در این منطقه قیمت سیب زمینی کاهش محسوسی داشته باشد که متاسفانه میسر نشد و این وضعیت هم برخلاف انتظار پیش رفت.

امیدواریم با تلاش و پیگیری مسئولان شهرستان بیله سوار افزایش قیمت محصولات باغی و زارعی به ویژه سیب زمینی  که در 170 کیلومتری شهرستان بیله سوار کاشت و تولید می شود به حداقل برسد و مردم دچار مشکل نشوند.

انتهای پیام/سبلانه